1000Kitap uygulamasında kolayca hesap silinebilmesi saçmalığı

Makaleler
52
Yer
KKTC
Daha fazla  
Uzun süredir okuyucu olarak kullandığım 1000Kitap uygulamasına dün kayıt olmak istedim ve kayıt oldum. Sitede vakit geçirmek bayağı vakit alacağı için hesabımı kullanmamaya karar verdim ve ayarlar kısmında gezinirken hesabımı sil seçeneğini gördüm. Site böyle bir imkan tanımışken kullanmak istedim ve hesabımı sil seçeneğine bastım. Hesabımı sil seçeneğine bastıktan sonra sadece benden hesabımın şifresini istedi ve hesabımın şifresini girdikten sonra hesabım tamamıyla silindi.

Buraya kadar her şey normal gözükebilir, haklısınız. Şimdi, benim takıldığım noktaya geliyorum: Sitenin hesap ayarları kısmında çokça gezindim ve sitede hesap güvenliğine dair adamakıllı bir şey yok. Örneğin çoğu sitede olan 2AD ya da diğer adıyla 2FA'yı göremedim. Biraz daha gezindim ve telefon onayı da yok. Varsa bilmiyorum, varsa yorumlarda belirtebilirsiniz de uzun uzun gezindim ancak bunları göremedim. Özetle hesap güvenliğine dair adamakıllı bir şey yok.

Siteye emek vermiş fazlasıyla kişi var. Kitap alıntıları okumak için kullandığım site ve her okuduğu kitaptan alıntı, inceleme yapan gerçekten birçok kişi var. Her insanın başına gelebilecek hesap çalınma, hacklenme vb. gibi olaylarda bu adamların o kadar emeği ya da bir başka kişinin emeği çöpe mi gidecek? Hesap silme işlemi nasıl bu kadar basit olabilir? Hesap sil seçeneğine bastıktan sonra şifreni girmen yetiyor, hesabın tamamıyla siliniyor ve bir daha hiçbir şekilde giremiyorsun. Hesap silme işlemi neden bu kadar basit?

Hesap silme işlemi esnasında SMS onayıyla hesap silme bu kadar mı zor? Bunu yapmak bu kadar zor olmamalı. Aslında mail onayıyla da olabilir de hesap çaldıran kişinin büyük olasılıkla mail hesabı da tehlikeye gireceği için SMS onayıyla hesap silme işlemi yapılmalıydı. Düşünsenize, bir hata sonucunda hesabınızı çaldırıyorsunuz ve hesabınızı çalan kişi belki de hesabınızı tamamıyla silebilir ve geri dönüşü de olmuyor. Dün takıldığım noktayı sizlerle paylaşmak istedim ve bu siteyi kayıtlı olarak kullanacaklar varsa da bunu bilerekten kullansın. Hesap güvenliğine dair adamakıllı bir şey yok.

Sitede günlük olarak bayağı alıntı yapıp da inceleme yapan kişileri görünce aktif olarak kullanıldığını düşünmüştüm de vakit ayırılabilecek site değil, çok fazla vakit istiyor. Bunun için de hesabımı silmiştim.

Gerçekten, basit bir hesap güvenliğini bile sağlayamamaları oldukça üzücü. O kadar uygulama yapıyorsun ancak basit hesap güvenliğini sağlayamıyorsun. Kullanıcılar için bir nevi hakaret gibi bir şey.

Geri
Yukarı