1000MBPS internet 100 Mbps veriyor

hades999

Zeptopat
Daha fazla  
Merhaba yaklaşık bir hafta önce eve Superonline 1000MBPS internet bağlattık, modemi de değiştirdik ancak ben masaüstü bilgisayarımda kablolu maksimum 100Mbps alabiliyorum. Wi-Fi üzerinden bağlandığımda 300 civarına çıkıyor sadece. Anakart modelim MPG B550 Gaming Carbon Wi-Fi, MSI Center'ın live Update kısmından driver güncellemesi varsa yapmaya çalışıyorum. Verdikleri modemin modeli Zxhn H3600p. Sorun Ethernet kablosundaysa diye yeni bir kablo alıp onunla da denedim ancak ikisinde de 100Mbps verdi. Ethernet kablolarım, Ugreen CAT7 RJ45 10Gbps ve Ugreen CAT6a Slim 10Gbps. Ethernet kablomun aygıt sürücüsünden özellik ayarlarından hız ve ikili ayarını da birçok kez değiştirip bilgisayarı yeniden başlatıp sorunu çözmeyi denedim ancak bu da bir işe yaramadı. Daha fazla ne yapabilirim yardımcı olur musunuz?

Dosya Ekleri

• resim_2024-03-28_183135748.png
    resim_2024-03-28_183135748.png
    13,3 KB · Görüntüleme: 32
  • resim_2024-03-28_183247293.png
    resim_2024-03-28_183247293.png
    21,3 KB · Görüntüleme: 28
Başka lan portuna takmayi dene bir de normal CAT6 alıp tekrar dene aygıt yöneticisine tekrar gelip ilk önce 10 Mbps yap sonra 1 Gbps'e çek tamam de olmazsa dediğimi yap.

Ethernet portun maksimum 100mbps destekliyor olabilir mi? Kablo ve modemde sorun yoksa 100mpbs'de takılı kalmasının sebebidir bence.

Dediğiniz gibi olabilir ama kabloyla 1000 alan gördüm.

Bir de hocam lan portlarını tek tek dene sadece 2 portu Gbps destekliyor.

Normalde hız ikili den 1gbps seçtiğiniz de teknik olarak bir sıkıntı yoksa düzelmesi gerekiyor, cat 6 kablolarda kullanmışsınız. Eğer size verilen hız 100e sabitlenmiş olsa wifi testinde 300 çıkmazdı, fakat yine çıkan değer wifide düşük, kablolu daki gibi hız alamıyor olsanızda 600 veya daha üstünü gösteriyor olması lazım.

Normalde hız ikili den 1gbps seçtiğiniz de teknik olarak bir sıkıntı yoksa düzelmesi gerekiyor, cat 6 kablolarda kullanmışsınız. Eğer size verilen hız 100e sabitlenmiş olsa wifi testinde 300 çıkmazdı, fakat yine çıkan değer wifide düşük, kablolu daki gibi hız alamıyor olsanızda 600 veya daha üstünü gösteriyor olması lazım.
telefondan evin başka yerlerinden wifi özerinden hız testi yapınca 600 buluyor ancak benim odamda internet pek iyi olmadığından wifi üzerinden de bilgisayar o hızı alamıyor bu nedenle kablolu kullanıyorum ama onda da bu sorunla karşılaştım.

Başka lan portuna takmayi dene bir de normal CAT6 alıp tekrar dene aygıt yöneticisine tekrar gelip ilk önce 10 Mbps yap sonra 1 Gbps'e çek tamam de olmazsa dediğimi yap.
aygıt yöneticisinden dediğinizi denedim ancak olmadı birazdan diğer odadaki lan portuna takıp laptop üzerinden deneyeceğim orada da mı 100Mbps sadece veriyor diye. Normal bir Cat6 elimde olmadığından şu anlık deneyemiyorum. Teşekkürler.

Dediğiniz gibi olabilir ama kabloyla 1000 alan gördüm.

Bir de hocam lan portlarını tek tek dene sadece 2 portu Gbps destekliyor.
Modemin lan portlarının hepsini denedim 4 tane var hepsinde de aynı sonucu verdi 100 üstünü göremiyorum. Teşekkürler.

Geri
Yukarı