1000TL 2400 MHz CL16 RAM vs. 1300TL 3000 MHz CL15 RAM

LivingRoom

Decapat
  • i7 8700
  • MSI Z370-A Pro
RAM olarak işlemci 2666 desteklemesine rağmen anakartın 4000 MHz desteği yüzünden XMP ile 3000 ve üzeri hızlarda bir RAM almak istiyorum, bugün tam Kingston 3000 MHz CL15 2x8 GB RAM'i 1295 TL'ye alacakken limit sorunu yüzünden yarına kaldı, biraz önce baktığımda fiyatın 1600 TL'ye yükseldiğini gördüm... Buna en yakın Corsair'in yine 3000 MHz CL15 RAM'leri var 1.300 TL civarına, ama netten sipariş vermem ve beklemem lazım. (Kaç güne tedarik edilecek, bilmiyorum, şu an stoktan teslimat yapan yer bulamadım.)

Bugün Mediamarkt'a uğradığımda (normalde 2400 MHz hiç düşünmediğim halde) ADATA'nın 2x8 GB 2400 MHz ama CL16'lık RAM'lerini gördüm (Adata Xpg Spectrix D40 16GB 2400MHz DDR4 AX4U240038G16-DRS Bellek Fiyatları, En Ucuz 1.419 TL - Akakçe ), sanırım ellerinde kalan son ürün olduğu için 999 TL'ydi, Sizce almışken 1300'e 3000 MHz CL15 almak mı lazım, yoksa 1.000 TL'ye bu 2400 MHz ama CL16 ADATA bulunmuşken kaçırılmamalı mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Aceleniz yoksa eğer 1300'e CL15 3000 Hz ram almak çok daha mantıklı.Gerçi ram konusunda nasıl bir acele olur bilmiyorum ama o anakarta 2400 ram takmak yazık olur.

3000Mhz Cl15 almak çok daha mantıklı. Cl değeri ne kadar düşük olursa o kadar iyi. Eğer acelen yoksa bekleyip 1300'e 3000 MHz CL15 almanı öneririm. Gerçi neden acele ediceğinide bilmiyorum ama :D .

ADATA'nın nette yorumlarına baktığımda aynı RAM'in dual değil quad channel çalışanlarını test etmişler (ki aynıdır özelliller), ve 2800 MHz'e kadar olanların 1.2 V, 3000 ve üzeri hızlarla satılanların ise 1.35 V olduğunu yazmışlar, ve bu 2400 MHz olan RAM'lerin voltajları 1.35 V'a çekilirse 3000MHz'e kadar sorunsuz çıktığını, ama 3200'de stabilitenin bozulduğunu yazmışlar (gerçi overclockers.com diye bir sitedeki reklam kokan bir incelemede okudum ama, ikna olasım gelmedi değil :) )
Yalnız bu işlem XMP üzerinden mi oluyor, yoksa overclock mantığıyla başka birtakım işlemler gerektirecek şekilde mi yapılıyor, yani ben yapabilir miyim, bilmiyorum ama bana sanki eğer XMP ile hemen 3000 MHz yapılabiliyorsa alınabilir gibi geldi?

(Bu arada benim diğer sistemimde biri 1.2 V diğeri 1.35 V olan iki tane 2 GB DDR2 RAM var, ve tek tek takıldıklarında bunlardan Kingston olan 1.35 V, 1.2 V olan Volar marka olandan bariz daha uavaş, ben bunu Voltaj değerine bağlı daha fazla ısınıp daha erken peeformans kaybına uğramış olmaya bağlıyorum, ama DDR4 RAM'lerin zaten hepsi 3000 MHz üzerinde 1.35 V ile çalışıyor olsalar gerek?
Gerçi aslında sabırsızlığım olmasa biraz bekleyecek vaktim var, ama nanokatalog "yurtdışı mağazamızın stoğunda" diyerek yurtdışından sipariş veriyor, ve sanki 15 gün rahat bekletir gibi?

ADATA'nın nette yorumlarına baktığımda aynı RAM'in dual değil quad channel çalışanlarını test etmişler (ki aynıdır özelliller), ve 2800 MHz'e kadar olanların 1.2 V, 3000 ve üzeri hızlarla satılanların ise 1.35 V olduğunu yazmışlar, ve bu 2400 MHz olan RAM'lerin voltajları 1.35 V'a çekilirse 3000MHz'e kadar sorunsuz çıktığını, ama 3200'de stabilitenin bozulduğunu yazmışlar (gerçi overclockers.com diye bir sitedeki reklam kokan bir incelemede okudum ama, ikna olasım gelmedi değil :) )
Yalnız bu işlem XMP üzerinden mi oluyor, yoksa overclock mantığıyla başka birtakım işlemler gerektirecek şekilde mi yapılıyor, yani ben yapabilir miyim, bilmiyorum ama bana sanki eğer XMP ile hemen 3000 MHz yapılabiliyorsa alınabilir gibi geldi?

(Bu arada benim diğer sistemimde biri 1.2 V diğeri 1.35 V olan iki tane 2 GB DDR2 RAM var, ve tek tek takıldıklarında bunlardan Kingston olan 1.35 V, 1.2 V olan Volar marka olandan bariz daha uavaş, ben bunu Voltaj değerine bağlı daha fazla ısınıp daha erken peeformans kaybına uğramış olmaya bağlıyorum, ama DDR4 RAM'lerin zaten hepsi 3000 MHz üzerinde 1.35 V ile çalışıyor olsalar gerek?

Gerçi aslında sabırsızlığım olmasa biraz bekleyecek vaktim var, ama nanokatalog "yurtdışı mağazamızın stoğunda" diyerek yurtdışından sipariş veriyor, ve sanki 15 gün rahat bekletir gibi?
15 gün uzun bir süre değil ki. Benim görüşüm ucuz ürünlerde beklemek sıkıcı olabiliyor. Hem 200 - 300TL fazla para vermekten daha iyi.

15 gün uzun bir süre değil ki. Benim görüşüm ucuz ürünlerde beklemek sıkıcı olabiliyor. Hem 200 - 300TL fazla para vermekten daha iyi.
Şu an işimi gören bir sistem var, ama bu yeni sistemi RAM olmadan kullanamadığımdan beklemek zor geliyor, ama tabi el mecbur...
Yalnız anakartın qvl listesi kati sınır olmamakla beraber sinirimi bozuyor, bu nanakatalog'daki bahsettiğiniz RAM'ler zaten o listede yok, ya da bazı farklılıklar var (mesela sizin bahsettiğiniz değil ama sizin bahsettiklerinizde de benzer olacak şekilde F4-3466C16D-16GTZKW kodlu RAM qvl listesinde yok, en yakın aynı kodun "16GTZ" ile biteni var, bu aynı şey mi, uyum sorunu getirir mi, kestiremediğimden bulduğum her RAM'i de en az 1.000 hız arttıkça 1.500-2.000 TL arası verip almayı göze alamıyorum)

Anakart normalde 4.000 MHz'e kadar desteklediğinden hızı 3200 üzeri olan ama hesaplı sayılabilecek RAM öneriniz var mıdır peki?

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı