1000TL altı oyun oynamak ve yazı yazmak için klavye önerisi

mergen_t

Hectopat
Daha fazla  
Mekanik bir klavye arayışındayım.

Daha önce Philips Momentum serisinin bu ya da bayağı benzeyen bir modelini kullanıyordum. Fakat yaklaşık 15dk kadar önce artık sinirden dayanamayıp klavyeyi ortadan ikiye böldüm. Sol CTRL tuşuna basınca takılı kalıyor, tuşlara rahat basılmıyor sanki sürtünüyor gibi zorluyordu, altındaki klavyenin kaymamasını sağlaması gereken kauçuk malzeme sürekli düşüp duruyordu, en son kendim silgiden kesip kendim uhuyla yapıştırmıştım ama o da düştü.

Genelde hafif ve kompakt bir yapısı olduğu için Logitech K380 model klavye kullanıyorum. Uzun uzun yazı yazmam gereken bir işle meşgulüm. Yazı yazarken parmaklarımın yorulduğunu hissetmiyorum o açıdan çok güzel ama oyun oynama konusunda beni pek memnun etmiyor tuşlar fazla minik gibi geliyor ve basmakla basmamak arasında tuş çok az hareket ediyor da olabilir emin değilim.

Bundan birkaç ay önce kuzenime HP Pavilion 800 model klavyeden almıştık ve inanılmaz konforluydu, kullandıkça kullanası geliyordu insanın. Hangi özellik bunu sağlıyor bilmiyorum, pek klavyeden anlayan birisi değilim açıkçası. Aradığım özellkler şu şekilde:

- Bahsettiğim HP Pavilion 800 gibi rahatça kullanılabilen konforlu bir yazma hissiyatı.
- Bahsettiğim Philips modeli gibi tuş takılmalarının olmaması, tuşa basınca klavyenin içinde basılı kalması gibi durumun yaşanmaması.
- Bol yazı yazmam gerektiği için yazı yazarken parmaklarımı yormayacak bir klavye olması güzel olur, taşınabilir olması şart değil büyük oranda masaüstü cihazıma bağlayarak kullanacağım.
- Arka aydınlatması olursa güzel olur; RGB veya tek renk olmasının bir önemi yok karanlıkta tuşun ne olduğunu görebileceyim yeterli.
- Numerik tuşlarının olmaması tercihim, kompakt tasarım bir artı benim için.

Aradığım özelliklere uygun bir klavye önerisinde bulunabilirseniz çok sevinirim. Klavyelerden anlayan birisi olmadığım içim şunu belirtmemde de fayda var, eğer bütçem aradığım özellikler için anlamsız derecede düşükse ona göre bütçemi arttırmayı deneyebilirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Dierya DK61E
  • Kaliteli switch
  • Kompakt
  • Rgb
  • Tuş takılma mevzusu en dandik klavyelerde olabilecek bir mevzu
Amazon Prime ile 1050-1100 arasına denk geliyor. 200₺ fark ile Kemove K68 bakabilirsiniz.
Hocam bildiğim markalar genelde HP, Logitech, Asus şeklinde de bahsettiğiniz markayı ilk kez duyuyorum. Güvenilir bir markadır değil mi?

Ayrıca Amazon'da farklı switch seçenekleri var, neye göre hangisini seçmeliyim?

Markaya güvenilir diyememde, Amazon aracı olduğu için üründe sıkıntı çekseniz bile Amazon sizi üzmez.
Mekanik klavye daha önce kullandınız mı bilmiyorum ama en sessizi bile yeterince sesli olabiliyor. En çok tercih edilen switch türü linear oluyor, bu üründe ise Red ve Silver switch linear oluyor. Silver switch Red'e göre basmanızı daha kolay algılıyor ve tuşun içine girme oranı daha düşük(Red 4.0mm iken Silver 3.2mm). İnsanlar oyun için alıyorsa Silver tercih edebiliyor bu sebepten ötürü. Ayrıca switch'i üreten firma 110'lu Red switch'i 20$'a satarken Silver'ı 31$'a satıyor, bu da bir tercih sebebi olabilir. Hangisini seçmeniz konusunda birşey diyemem lakin bu fiyata en iyi Switch'i kullanan ürün bu. Gateron Optik Switch kullanıyor. Ben 200₺ fark verip Kemove K68 tercih ettim, 1 hafta içinde elime ulaşır heralde.
8 yıldır Razer Blackwidow Chroma kullanıyorum Blue Switch muadili, lakin sesinden ve tuşların basmama yapmasından ötürü sonunda değiştirebildim.

Geri
Yukarı