10400F 6600 XT'e darboğaz yapıyor

Hocam quad channel desteklemese bile 4 ram kullanmak 2 ram kullanmaya göre daha fazla performans veriyor buyurun.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
bu yüzden r9 5900x sistemimde özellikle 2x16 değil de 4x8 yaptım.
Videodaki işlemci gene 5600x. 4 ram performansı düşürmüyor aksine artırıyor.
Gördüğünüz gibi 4 stickte performans daha yüksek.
Ee yani? Problem çözüldü mü peki? Kartı satıp Nvidia almayı kafaya koyduysanız konuyu uzatmaya zaten gerek yok.

Ee yani? Problem çözüldü mü peki? Kartı satıp Nvidia almayı kafaya koyduysanız konuyu uzatmaya zaten gerek yok.
Bu yazdığınız ramlerin 4 stick olmasıyla ne alakası var ?. 6600xt rakibinden 1500tl daha ucuz ve aynı performansı sunuyor alan kişi format atıp bilgisayarı sorunsuz kullanmaya devam edecek teşhis belli çözüm belli format atmaya uğraşmak istemiyorsa ekstra 1500tl verip nvidia alma seçeneği de vardı. 1500tl tasarruf yapmak için sadece temiz bir format atması gerekiyor olayı bu kadar büyütmeye gerek yok. Temiz bir kurulum yapmak bu kadar zor değil niye bu kadar büyüttünüz anlamadım. 6.900'e 3060 performansında kart alabiliyorsunuz format atmadan driver çakışması oluyor diye yakınıp amd'ye saydırıyorsunuz.

Bu argümanızı her konuya yazıyorsunuz ama böyle bir durum yok. 4 tane RAM koysan bile Dual Channel olarak çalışıyor zaten.
Hangi konuya yazdım? Ben yazdıysam niye düzeltmediniz? Adı üstünde dual, çift yani. Dörtlü kanalda daha fazla bant genişliği olduğı için öyle performans veriyor olabilir.
Bu yazdığınız ramlerin 4 stick olmasıyla ne alakası var ?. 6600xt rakibinden 1500tl daha ucuz ve aynı performansı sunuyor alan kişi format atıp bilgisayarı sorunsuz kullanmaya devam edecek teşhis belli çözüm belli format atmaya uğraşmak istemiyorsa ekstra 1500tl verip nvidia alma seçeneği de vardı. 1500tl tasarruf yapmak için sadece temiz bir format atması gerekiyor olayı bu kadar büyütmeye gerek yok. Temiz bir kurulum yapmak bu kadar zor değil niye bu kadar büyüttünüz anlamadım. 6.900'e 3060 performansında kart alabiliyorsunuz format atmadan driver çakışması oluyor diye yakınıp amd'ye saydırıyorsunuz.
Ben zaten arkadaşın böyle bir problemi var demedim ki, bana bir video attı oradaki sistemi yazdım bende. Benim tek bir mesajımı okursanız tabi sonuca ulaşamazsınız. Arkadaş belli ki kartı beğenmemiş zaten. Ayrıca işin formatla hiç alakası yok.

Hocam nvidiadan amd'ye geçmişsiniz. Bir format atın temiz kurulum yapın öyle kullanın. Çakıştığını siz de kabul ediyosunuz çözüm belli fakat çözmek yerine serzenişte bulunuyorsunuz.

Bir format atmak yerine ekstra 1500tl ödeyip 3060 da alabilirdiniz.
Hocam ddu ile kaldırıp yeni sürücüyü kurmakla format atmak arasında fark olacağını düşünmüyorum. Ayrıca şuan oyunlarda grafik ayarı yapıp kaydedince oyundan atıyor ? CS-GO da bu durumu yaşayan var mı ?

Hocam ddu ile kaldırıp yeni sürücüyü kurmakla format atmak arasında fark olacağını düşünmüyorum. Ayrıca şuan oyunlarda grafik ayarı yapıp kaydedince oyundan atıyor ? CS-GO da bu durumu yaşayan var mı ?
Ben 5700xt'den 6900xt'ye geçtiğimde de ne olur ne olmaz format atarak temiz kurulum yaptım. Sonrasında yazılımsal bir problem ile karşılaşmadım. 2k'da işlemcinizin 6600xt'yi darboğazlamaması lazım. Yani ortada yazılımsal bir kusur var o yüzden size temiz kurulumu öneriyorum çünkü ddu'yu zaten kullanmışsınız ve ortada devam etmekte olan bir problem var. Bu işlemci veya ekran kartıyla alakalı olmayabilir. Temiz kurulum ile her şeyi yeniden kuracağınız için sorunun çözüleceği kanısındayım.

Ben 5700xt'den 6900xt'ye geçtiğimde de ne olur ne olmaz format atarak temiz kurulum yaptım. Sonrasında yazılımsal bir problem ile karşılaşmadım. 2k'da işlemcinizin 6600xt'yi darboğazlamaması lazım. Yani ortada yazılımsal bir kusur var o yüzden size temiz kurulumu öneriyorum çünkü ddu'yu zaten kullanmışsınız ve ortada devam etmekte olan bir problem var. Bu işlemci veya ekran kartıyla alakalı olmayabilir. Temiz kurulum ile her şeyi yeniden kuracağınız için sorunun çözüleceği kanısındayım.
Adama niye format attıyorsunuz yahu? Alakası yok. Oyun CPU tabanlı. Her oyunda kartı %100 kullanacak diye bir şey yok ki.

Adama niye format attıyorsunuz yahu? Alakası yok. Oyun CPU tabanlı. Her oyunda kartı %100 kullanacak diye bir şey yok ki.
Bu dediğinize katılıyorum evet ama sanki 10400f'in 2k çözünürlükte 6600xt'yi daha iyi besleyebilmesi gerekmiyor mu ?

Bu dediğinize katılıyorum evet ama sanki 10400f'in 2k çözünürlükte 6600xt'yi daha iyi besleyebilmesi gerekmiyor mu ?
Besliyor zaten hocam ancak arkadaşın attığı videoya bakarsanız orada 5600X bile %100 beslemiyor, aynı yani. Arkadaş da sanıyor ki AMD kartla alakalı ancak hayır, bazı oyunlar bazı markalara optimize çıkar. Böyle olmasa bile bütün oyunlarda kartı %100 kullanacak diye bir şey yok. İlla burada darboğaz aramak olmaz. Başka oyunlarda da denemesi lazım. 10400F bu arada darboğaz yapmasa bile akıcı sonuçlar vermediğine dair bir şeyler okudum sosyalde, ne kadar doğrudur bilemem.

Hocam aslında besliyor. Sorunu tüm grafik ayarlarını ultra yapınca %100 kullanıyor. Hikaye tabanlı oyunlarda problem yok. Benim sorunum şu. GTX 1080 da düşük ayarlara çekip kullanmama rağmen ekran kartını %100 kullanıyordu ve bu durum bana yüksek fps olarak dönüyordu. Aynı şey RX 6600 XT için olmuyor işte. Sebebini bulamadım ayrıca takılma sorununu çözemedim henüz. CS-GO da sıkıntı yok akıcı oynayabiliyorum.

Oyun içinde grafik ayarlarını Ultra yapınca %99 kullanım oluyor ve FPS 100 civarlarında geziyor burada sıkıntı yok ancak benim amacım 180-240 Hz alabilmek. Bunu da ayarları düşürerek sağlamak zorundayım ki zaten FPS oyunu bu amaç yüksek FPS. Ayarları düşürünce de darboğaz yapıyor.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
burada görüldüğü üzere 5600X de dahi yapıyor bunu. Sanırım NVIDIA'ya tekrar döneceğim.

Hocam ben bu videoya bakmamıştım ama PUBG'nin optimizasyon sıkıntılı bir oyun olduğu gerçeğine dikkat çekmek isterim. Farklı bir oyun ile kendi sisteminizi dener misiniz? Apex Legends, Valorant falan.
Hocam aslında besliyor. Sorunu tüm grafik ayarlarını ultra yapınca %100 kullanıyor. Hikaye tabanlı oyunlarda problem yok. Benim sorunum şu. GTX 1080 da düşük ayarlara çekip kullanmama rağmen ekran kartını %100 kullanıyordu ve bu durum bana yüksek fps olarak dönüyordu. Aynı şey RX 6600 XT için olmuyor işte. Sebebini bulamadım ayrıca takılma sorununu çözemedim henüz. CS-GO da sıkıntı yok akıcı oynayabiliyorum.
Hocam sorununuzu şöyle çözebiliriz. Amd uygulamasına girip mininum saat hızını genel olarak aldığınız saat hızının 200mhz altına sabitler misiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı