10400F için anakart önerisi

TR_mahmutpek

Kilopat
Daha fazla  
Çok uzun, okumadım: 10400F için BIOSTAR H410MH yeter mi yoksa MSI B460M(-a) Pro mu almam gerek?

Olay şu, 10400F zaten var ama anakartta kararsızım. Bu iki karttan birini almam gerek (ASUS H410M-K da olabilir ama öncelik diğer ikisinde). B460 bana fazla bir şey katmayacaksa fazla para vermek istemiyorum açıkçası. RGB, 4 RAM slotu, 6 SATA portuna falan ihtiyacım yok. Belki NVMe M.2 SSD olabilir ama şu an SATA SSD var yetiyor, olursa güzel olabilir M.2 SSD desteği ama sıkıntı değil yani. Ama asıl önemli soru şu, H410MH 10400F'i yeteri kadar besleyebilir mi? İnternette okuduğumda H410MH (ve diğer H410 anakartların da) kötü VRM/mosfetler ve/veya soğutucularına sahip olduğunu duydum ve bu da 10400F'yi yeteri kadar besleyemediğinden işlemciyi tam performans alamazsınız diye gördüm. Bu doğru mu? Aslında MSI B460M-A PRO'nun VRM'i/(soğutucuları da) açıkta yani pek soğutma almıyor. Pek fark olmaz gibi düşünüyorum ama tabii adamlar daha iyi mofset falan kullanmıştır bilemem bu yüzden sorayım dedim. Ve ben bu işlemci ve anakartı 5-6 (hatta 8) yıl kullanmayı düşünüyorum. O yüzden eğer H410MH uzun ömürlü değilse B460M-A PRO da alabilirim.

Bu arada RX460 2 GB (1024 shaderli) ekran kartım var ama sonradan daha güçlü ekran kartı alacağım RX 5700 XT gibi. Ekran kartı alırken anakart önemli midir? Yani H410MH güçlü ekran kartlarını darboğaza sokabilir mi? İşlemci darboğazını biliyorum o bundan ayrı, ben anakartta böyle bir şey var mı ondan sordum.

Bir şey daha var ama bu biraz önemsiz. BIOSTAR açıklama yapmış resizable bar desteği getireceğiz H410MH'a diye ama BIOS Update'den bakınca göremedim, ASUS ve MSI'da ise gözüküyor resizable bar desteğini ekledikleri. Intel işlemci ve AMD ekran kartı ile resizable barı veya Smart Access Memory kullanabilirim, değil mi?

Biraz uzun oldu ama teşekkürler buraya kadar okuduğunuz için.

i5 10400F için Gigabyte H410M S2H yeterli olacaktır. M.2 SSD desteği de var. Eğer ileride i7 gibi bir işlemci takma planınız yoksa Z serisi anakarta gerek yok.
Ama tavsiyem MSI B460M Pro almanız

B460M Pro daha iyi olur hocam. F/P olarak da iyi.

i5 10400F için Gigabyte H410M S2H yeterli olacaktır. M.2 SSD desteği de var. Eğer ileride i7 gibi bir işlemci takma planınız yoksa Z serisi anakarta gerek yok.
Ama tavsiyem MSI B460M Pro almanız
Hocam Gigabyte ın fiyatı MSI a yaklaştığı için direk MSI alırım.
B460M Pro daha iyi olur hocam. F/P olarak da iyi.
Tamamdır hocam teşekkürler.

Geri
Yukarı