10400F Tavsiye Çılgınlığı

AMD alınmaz artık OC yok ise.
Biliyorum alanların %90'ı OC bile yapmıyor.
Boş yaptınız baya.
İntel şuan sadece İ3 10100F ve 10400F'de eli güçlü, AMD diğer bütün işlemcilerde rakibini ezdi geçti zaten. R5 3600'ün pahalı olmasının sebebide stocklar. AMD İntel'i geçtiği için artık eskisi gibi düşük fiyat politikası izlemiyor adamlar "İstersen alma dünyanın en güçlüsü bende" kafasında şuan.

Karşılaştırmaların çoğu oyun vs. üzerinden yapılıyor. Açıkçası bu noktada çok şey kaçırılıyor. Kimse multi threading kullanımı sırasındaki değerlerine falan bakmıyor. Arkadaşlar sadece oyun benchmarklarına göre işlemci önerecekseniz, sadece oyun için işlemci arayanlara söyleyin. Şu çöp bu çöp, ölü soket, napacaksın onu bunu git şunu al demekten yılmayan büyük bir güruh var.

Boş yaptınız baya.
İntel şuan sadece İ3 10100F ve 10400F'de eli güçlü, AMD diğer bütün işlemcilerde rakibini ezdi geçti zaten. R5 3600'ün pahalı olmasının sebebide stocklar. AMD İntel'i geçtiği için artık eskisi gibi düşük fiyat politikası izlemiyor adamlar "İstersen alma dünyanın en güçlüsü bende" kafasında şuan.
İntel'de akıllanmadan önce böyle idi.

Ryzen 3600'ün OC potansiyeli düşük diye biliyorum. Örnek vermek gerekirse Intel 9600K tüm çekirdekler yükte 4.3 GHZ'de çalışırken OC ile 4.8-5 GHZ'e çıkarılabiliyor ama Ryzen işlemcilerde OC böyle bir frekans artışı çok zor diye biliyorum.
Intel işlemciler resmi sitesinde belirtilen doğal desteklediği RAM frekansı ile beslense kafi. Kullanmış olduğum 9700K için 2666 MHZ vs. 3200 MHZ RAM oyun testlerindeki farklar çok az.
Ryzen işlemcilerde ise durum çok farklı.
İşlemcileri karşılaştırırken sonuçları (oyunlar için FPS) değil de teknik rakamları karşılaştırarak yanlış seçimlere yöneliriz. Her mimarinin sonuca yönelik yöntemi farklıdır. Sonuçları karşılaştıralım lütfen.

AMD fiyatlarına dünya genelinde zam yaptı arkadaşlar. Ve şu an pahalı bu işlemciler. Parası olan AMD alsına döndü olay. 10400f uyumlu bir ekran kartıyla oyun performansında bana kalırsa 4-5 sene iyi durumda olur.

AMD fanboyluğu yapmak için konuyu açmadım, zira i5-8400 işlemci kullanıyorum şuanda. İşlemcimi güncellemek istiyorum ve araştırma yaparken 10400F'in sürekli tavsiye edilmesi sonucu performans ve fiyat olarak beni de cezbetti.

Fakat şahsen ben 2 yılda bir işlemci güncellemek istemiyorum. 10400F 2 yıl sonrası için bana ne vaad edebiliyor kestiremiyorum, ama 3600'e baktığımda ise bir OC yapar bir süre daha idare ederim diye düşünüyorum.

Yani fanboyluktan ziyade güzel açıklamalar okurum, aklımda birşeyler netleşir düşüncesiyle açtım konuyu.

Mesela arkadaşlar demişler, 3600 alıp OC yapacaksan güzel bir soğutucu lazım. Tamam da, ben şuan kullandığım 8400'de de ekstra bir soğutucu ihtiyacı hissediyorum. Yani benim şahsi fikrim, hangi işlemci alınırsa alınsın ekstra bir soğutucu ile işlemci daha soğuk tutularak işlemcinin daha kararlı ve performanslı çalışması sağlanılmalı.

AMD
3600X ile 3600 arasında ki net farkı bilmiyorum ama X'in GHz'si 0.2 daha yüksek, ve 3600 ile aynı fiyatta şuanda. X almak daha mantıklı geliyor.
R5 3600X - 1927 ₺
R5 3600 - 1961 ₺

Anakart olarakta şu alınır
Asus ROG Strix B550-F Gaming (Wi-Fi) AM4 - 1900 ₺

3827 ₺'ye denk geliyor.

Intel
i5 10400F - 1300 ₺
Asus TUF Gaming Z490-Plus (Wi-Fi) LGA 1200 - 1890 ₺ alınabilir orta seviye işlemci
Asus Prime Z490-P LGA 1200 - 1540 ₺ alınabilir düşük seviye işlemci

2849 ₺ ve 3190 ₺'ye denk geliyor anakart seçimine göre. ( ki almışken orta seviyeyi tercih ederim ben şahsen )

Sonuç
10400F'i performanslı kullanmak için Z490 serisi almak gerekti ve ileriye dönük olarak Z490-Plus'ı almak daha mantıklı bence ( soğutma ve malzeme kalitesi olarak + WiFi ).

3600X içinse tercih ettiğim anakart ileriye yönelik olsun diye ve yanlış bilmiyorsam ROG Strix serieleri TUF serilerinden daha kaliteli oluyor.

Arada 637 ₺'lik bir fark var. Ben de bu konuda arada kalıyorum işte, bu 637 ₺ verilmeli mi verilmemeli mi ?

Her ne kadar F/P bir sistem olacaksa da, bir gözü de geleceğe bakmalı, 2-3 senesi dolmadan güncelleme ihtiyacı hissettirmemeli bence.

Geri
Yukarı