10400F ve RTX 3060 darboğaz yapar mı?

Intel benim bildiğim en fazla 2666 MHz'e kadar destekliyor RAM'leri. Daha fazlasını istiyorsan Z serisi anakart al diyor ki benim bütçe yemiyor onlara. O yüzden 3600'ü karar kıldım.
Anladım i5 r5 fark etmez i5 oyun tarafında r5 render tarafında iyidir.İntel ile oyunlarda 2-3 FPS fark olur ki çokta önemli değil.Hatta bence doğru yapmışsınız.

Arkadaşlar, kartı 1080p oyunculuğu için almayı düşünüyorum. Bir kanalda gördüğüm kadarıyla yüzde 10 darboğaz var Ryzen 5 3600 ile. 10400F ile darboğaz yaşar mıyım? Görüşlerinizi bekliyorum.
Hocam sana şöyle söyleyeyim 1080P'de Ryzen 5 3600 ve RTX 3070 kullanıyorum. Darboğaz var evet ama 3070'de bile önemsemiyorum şu aşamada. FPS Drop hiç olmadı sadece bütün gücünü kullanamıyorum kartın. Bence sıkıntı olmaz sizde.

Hocam sana şöyle söyleyeyim 1080P'de Ryzen 5 3600 ve RTX 3070 kullanıyorum. Darboğaz var evet ama 3070'de bile önemsemiyorum şu aşamada. FPS düşmesi hiç olmadı sadece bütün gücünü kullanamıyorum kartın. Bence sıkıntı olmaz sizde.

Hocam 3070 3060'a göre çok güçlü bir kart. Eğer önemsemeyeceğiniz kadar azsa darboğaz ve droplar yaşamıyorsanız 3060'la rahat şekilde kullanabilirim diye düşünüyorum.

Hocam 3070 3060'a göre çok güçlü bir kart. Eğer önemsemeyeceğiniz kadar azsa darboğaz ve droplar yaşamıyorsanız 3060'la rahat şekilde kullanabilirim diye düşünüyorum.
Önemsemeyeceğim kadar az diyemem. Şöyle bir örnek vereyim. COD Warzone oynarken 1080p ultra grafiklerde Ryzen 5 5600x ile 150-180 arasında gidip gelen FPS Ryzen 5 3600 ile 110-150 arasında gidip geliyor. Gerçekten iyi darboğaz oluyor yani. :D Ama hiçbir zaman drop olmadı emin olabilirsin. Ayrıca ben yaklaşık %25lik bir darboğaz yiyorum. Sizin yiyeceğiniz darboğaz tahminimce %10'u geçmeyecektir ki bu da gerçekten kabul edilebilir bir değer bence. Yani darboğaz var ama Ryzen 7 5800x alma planım olduğu için şu aşamada önemsemiyorum. Almayacak olsam bile drop yemediğim için bir sıkıntı teşkil etmez dediğim gibi sadece kartı veirmli kullanmamış olurum.
Bu arada şunu da ekleyeyim. Droptan kastım; FPS 100'deyken anlık 20-30 FPS'ye kadar düşüp sonra tekrar yükselmesidir. Yani o arada oluşan kasmadan bahsediyorum bunu yaşamadım ben. COD Warzone gibi bir oyunda Ryzen 9 5950x bile kullansan FPS değişimlerini illaki göreceksiniz. Her yerde aynı optimizasyon ve çizimler olmadığı için ve kart sürekli yeni şeyler çizmeye çalışacağı için o FPS değişimleri kaçılmaz oluyor.

Son düzenleme:
Bende RTX 3060 ve i5 10400F var tüm oyunlarda sürekli drop yiyorum sıcaklık değerlerine baktığımda ise ekran kartı 55 dereceden işlemci ise 65 dereceden yukarı çıkmıyor sebebi nedir?
Bende RTX 3060 ve i5 10400F var tüm oyunlarda sürekli drop yiyorum sıcaklık değerlerine baktığımda ise ekran kartı 55 dereceden işlemci ise 65 dereceden yukarı çıkmıyor sebebi nedir?

Bu arada darboğazdan kastım sadece FPS düşmesi değil saniyelik giren droplar ve sürekli oluyor LoL dahil tüm oyunlarda oluyor.

Geri
Yukarı