1050 Ti PC zamansız aralıklarla reset atıyor

SedmayL

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba yaklaşık 1 hafta önce yeni bir anakart, işlemci ve RAM satın aldım. Bilgisayarı topladığımdan beri LoL'de şampiyon seçimini yaptıktan sonra yükleme ekranına gelmeden ekran kararıyor ve PC reset atıyor. Bunu diğer oyunlarda yapmıyor veya denk gelemedim çünkü LoL'de de 5-6 oyun üst üste giriyorsam bunu 1 kere yapıyor ne zaman yapacağı belirsiz oluyor.

Donanım sıcaklıklarını kontrol ettim CPU 50 dereceyi geçmiyor asla, ekran kartı 45 dereceyi geçmiyor ( bu sıcaklıklar testte %100 kullanımda olan sıcaklıklar.)

Bilgisayara format attım bütün driver güncellemelerini kendi sitelerinden yaptım, Windows Update güncelleştirmelerini yaptım.

Olay görüntüleyicisinde incelediğimde whea-logger 18 hatası alıyorum.
Çok önemli bir donanım hatası oluştu.

Bileşen tarafından bildirilen: İşlemci çekirdeği.
Hata kaynağı: Machine check exception.
Hata türü: Bus/Interconnect error.
İşlemci apıc kimliği: 10.

Böyle bir hata veriyor sistemi aşağıya yazıyorum yardımcı olursanız çok sevinirim.

Anakart: ASUS TUF Gaming B550M-PLUS Wi-Fi.
İşlemci: Ryzen 5 5600X.
Ekran kartı: ASUS 1050 Ti.
RAM: HyperX Predator 8x2 GB 3200MHz.
Power: 500W Cooler Master.
SSD: 128 GB Hi-Level.
HDD: 1TB Seagate.

Arkadaşlar bir güncelleme yapmak istiyorum oyunu oynarken asla reset atmıyor sadece LOL yükleme ekranına girerken ekran kararıyor ve reset atıyor oyunu tekrar açıyorum sıkıntısız giriyor.

Son düzenleme:
Yüksek ihtimalle donanım hatası. Tüm parçaları söküp yeniden dikkatlice takabilirsiniz(em kolayı ramden başlamak). Bu da işe yaramazsa hangi parçanın hatalı olduğunu bulmak için teker teker yerine sağlam parça takıp bakmak lazım. Mesela RAMlerden biri sökülebilir bu en kolayı. Tabi hatanın ne zaman ortaya çıktığı kesin belli olmayınca teşhis zor. Bunun için de AIDA64 yahut benzer proğramla stress test yapılabilir. Bir ihtimal teste başlayınca hata kendini gösterecektir.

Tabi sürücü hatası da olabilir, DDU (Display Driver Uninstaller) ile tüm sürücüleri silip eski versiyon bir sürücü deneyebilirsiniz. BIOS update varsa onu deneyebilirsiniz. İlk aklıma gelen bunlar.

Yüksek ihtimalle donanım hatası. Tüm parçaları söküp yeniden dikkatlice takabilirsiniz(em kolayı ramden başlamak). Bu da işe yaramazsa hangi parçanın hatalı olduğunu bulmak için teker teker yerine sağlam parça takıp bakmak lazım. Mesela RAMlerden biri sökülebilir bu en kolayı. Tabi hatanın ne zaman ortaya çıktığı kesin belli olmayınca teşhis zor. Bunun için de AIDA64 yahut benzer proğramla stress test yapılabilir. Bir ihtimal teste başlayınca hata kendini gösterecektir.
Cihazı %100 kullanımlarla stress testine soktum asla kapanma ve ısınma olmadı ve dediğiniz gibi parçaları tekrardan en baştan çıkarıp taktım ramlerin takılı oldukları slotları da değiştirdim.

Cihazı %100 kullanımlarla stress testine soktum asla kapanma ve ısınma olmadı ve dediğiniz gibi parçaları tekrardan en baştan çıkarıp taktım ramlerin takılı oldukları slotları da değiştirdim.
O halde dediğim gibi parçaları değiştirip denemek gerekebilir. Tabi bunu yapmadan önce sürücü hatası olmadığından emin olmak lazım. Benziyor çünkü. En basiti RAMleri birer birer kullanmak. Bundan başlanabilir.

İnternette biraz baktım yüksek ihtimalle ekran kartı yahut sürücüleri ile alakalı. Bazılarında Afterburner gibi bir proğramla VRAM frekansını biraz düşürmek işe yaramış. Diğerleri kartı değiştirmiş. Eğer başka karta ulaşabiliyorsanız onu takıp deneyebilirsiniz. Ulaşamıyorsanız VRAM frekansı düşürebilirsiniz, düşük ihtimal de olsa.

Son düzenleme:
O halde dediğim gibi parçaları değiştirip denemek gerekebilir. Tabi bunu yapmadan önce sürücü hatası olmadığından emin olmak lazım. Benziyor çünkü. En basiti RAMleri birer birer kullanmak. Bundan başlanabilir.
Tamamdır dediğinizi deneyeceğim teşekkür ederim. Peki olay görüntüleyecisinde aldığım hata hakkında bir fikriniz var mı acaba?

Sanmam çünkü sadece LoL'de oluyormuş. Belki oyun dosyalarında hata oluşmuştur. Oyunu silip baştan yüklemeyi deneyebilirsin.
Hata koduna binaen çok yüksek ihtimalle donanımla alakalı.

Yukarıdaki mesajımı güncvelledim ama onu denemeden önce, oyun hangi diskteyse diğer diske aktarıp deneyebilirsiniz. Yüklemeye başlayınca hata veriyorsa HDD yahut SSD de sorun olabilir. Dediğim gibi hangi parça olduğunu bilmek zor sistematik olarak denemek lazım.

Kardeşimde yeni ekran kartı aldığı zaman olmuştu sorun psu da çıktı. Sistemi kaldıramadığını anladık ayrıca dandikti biraz. Bilgin olsun
Hatalı PSU olabilir elbet ama pek ihtimal vermiyorum. Stres testte görülürdü muhtemelen. Ayrıca 5600x ve 1050 ti yani 300W bile fazla buna. Cooler Master 500W bozuk olsa bile götürür bu sistemi :). Tabi yine de %100 olamaz dememek lazım çok düşük de olsa bir ihtimal. O yüzden diyorum teker teker parçalar çıkması lazım diye. Teşhis öyle yapılır.

Stres testlerinde herhangi bir problem yaşamadıysan donanımsal bir problem olma olasılığı oldukça az. Aynı problemi yaşarken Windows'u güncelleyince düzelmişti. Bir dene istersen.

Yeni konular

Geri
Yukarı