1050 Ti PC zamansız aralıklarla reset atıyor

SedmayL

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba yaklaşık 1 hafta önce yeni bir anakart, işlemci ve RAM satın aldım. Bilgisayarı topladığımdan beri LoL'de şampiyon seçimini yaptıktan sonra yükleme ekranına gelmeden ekran kararıyor ve PC reset atıyor. Bunu diğer oyunlarda yapmıyor veya denk gelemedim çünkü LoL'de de 5-6 oyun üst üste giriyorsam bunu 1 kere yapıyor ne zaman yapacağı belirsiz oluyor.

Donanım sıcaklıklarını kontrol ettim CPU 50 dereceyi geçmiyor asla, ekran kartı 45 dereceyi geçmiyor ( bu sıcaklıklar testte %100 kullanımda olan sıcaklıklar.)

Bilgisayara format attım bütün driver güncellemelerini kendi sitelerinden yaptım, Windows Update güncelleştirmelerini yaptım.

Olay görüntüleyicisinde incelediğimde whea-logger 18 hatası alıyorum.
Çok önemli bir donanım hatası oluştu.

Bileşen tarafından bildirilen: İşlemci çekirdeği.
Hata kaynağı: Machine check exception.
Hata türü: Bus/Interconnect error.
İşlemci apıc kimliği: 10.

Böyle bir hata veriyor sistemi aşağıya yazıyorum yardımcı olursanız çok sevinirim.

Anakart: ASUS TUF Gaming B550M-PLUS Wi-Fi.
İşlemci: Ryzen 5 5600X.
Ekran kartı: ASUS 1050 Ti.
RAM: HyperX Predator 8x2 GB 3200MHz.
Power: 500W Cooler Master.
SSD: 128 GB Hi-Level.
HDD: 1TB Seagate.

Arkadaşlar bir güncelleme yapmak istiyorum oyunu oynarken asla reset atmıyor sadece LOL yükleme ekranına girerken ekran kararıyor ve reset atıyor oyunu tekrar açıyorum sıkıntısız giriyor.

Son düzenleme:
Sanmam çünkü sadece LoL'de oluyormuş. Belki oyun dosyalarında hata oluşmuştur. Oyunu silip baştan yüklemeyi deneyebilirsin.
Mesajımda sistemimi formatladığımı yazmıştım ama yorumun için teşekkür ederim.
Stres testlerinde herhangi bir problem yaşamadıysan donanımsal bir problem olma olasılığı oldukça az. Aynı problemi yaşarken Windows'u güncelleyince düzelmişti. Bir dene istersen.
Bütün driverlar ve windows güncellemesi hepsini yaptım.
O halde dediğim gibi parçaları değiştirip denemek gerekebilir. Tabi bunu yapmadan önce sürücü hatası olmadığından emin olmak lazım. Benziyor çünkü. En basiti RAMleri birer birer kullanmak. Bundan başlanabilir.

İnternette biraz baktım yüksek ihtimalle ekran kartı yahut sürücüleri ile alakalı. Bazılarında Afterburner gibi bir proğramla VRAM frekansını biraz düşürmek işe yaramış. Diğerleri kartı değiştirmiş. Eğer başka karta ulaşabiliyorsanız onu takıp deneyebilirsiniz. Ulaşamıyorsanız VRAM frekansı düşürebilirsiniz, düşük ihtimal de olsa.
Yeni anakart ve işlemciye geçmeden önce asla böyle bir problemim yoktu kullandığım ekran kartıyla.

Mesajımda sistemimi formatladığımı yazmıştım ama yorumun için teşekkür ederim.

Bütün driverlar ve windows güncellemesi hepsini yaptım.

Yeni anakart ve işlemciye geçmeden önce asla böyle bir problemim yoktu kullandığım ekran kartıyla.
Evet ama parçaları müstakil düşünmemek lazım. Sonuçta bir sistemin içerisinde ve birbirini etkileyebilir. Özellikle anakart malum zaten her parçayla doğrudan temasta. Bir yerden başlamak lazım. Dediğim gibi en kolayı farklı diskten oyunu açmak yahut tek RAM takmak.

Evet ama parçaları müstakil düşünmemek lazım. Sonuçta bir sistemin içerisinde ve birbirini etkileyebilir. Özellikle anakart malum zaten her parçayla doğrudan temasta. Bir yerden başlamak lazım. Dediğim gibi en kolayı farklı diskten oyunu açmak yahut tek RAM takmak.
Bugün ram’in birini çıkararak deneyeceğim sorun devam ederse diğer ram’i deneyeceğim bakalım tek tek deneyeceğiz.
Ram'in birini çıkararak test etmek istedim yaklaşık yarım saat oldu ve bu sefer farklı bir şekilde mavi ekran hatası aldım.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı