10700K en fazla kaç MHz RAM frekansı destekliyor?

Doğukan Eren

Hectopat
10700K almayı düşünüyorum ancak bellek teknik özelliklerinde, bellek türleri kısmında DDR4-2933 yazıyor. Bu RAM'lerden alacağım Max. Performans mıdır? 3600MHz bir RAM alırsam 3600MHz kullanabilir miyim?
RAM:

Son düzenleyen: Moderatör:
10700K almayı düşünüyorum ancak bellek teknik özelliklerinde, bellek türleri kısmında DDR4-2933 yazıyor. Bu RAM'lerden alacağım Max. Performans mıdır? 3600MHz bir RAM alırsam 3600MHz kullanabilir miyim?
RAM:

O değer siz XMP profile ı aktif etmediğinizde RAM'lerin çalışacağı frekanstır. İşlemcinin Max MHz desteği diye bir şey yok anakartın Max desteğine bakarak almanız gerekiyor.
Çok yanlış bir şey söyledim galiba :D.

O değer siz XMP profile ı aktif etmediğinizde RAM'lerin çalışacağı frekanstır. İşlemcinin Max MHz desteği diye bir şey yok anakartın Max desteğine bakarak almanız gerekiyor.

Hocam Intel bu verileri süs olsun diye mi yazıyor.
İşlemcilerin sınırı var. Sadece Intel işlemcilerde yonga setine göre değişiyor.

Dosya Ekleri

• 4tgweg.PNG
    4tgweg.PNG
    40,7 KB · Görüntüleme: 126
Hocam Intel bu verileri süs olsun diye mi yazıyor.

Hocam o işlemcinin desteklediği Max frekans evet ama XMP profile diye bir şey var. Ki bunu sadece Z serisi anakartlarda kullanabiliyorsunuz Intel tarafında. Bu profile sayesinde bu sınır ortadan kalkıyor ve anakartınızın XMP profile ile size izin verdiği Max frekans hızlarını kullanabiliyorsunuz ki bu Max hız da anakarttan anakarta değişiyor.

Örneğin Z serisi bir anakart alırsanız 10. nesil işlemcilerde 2933MHz'yi bulursunuz h serisi ya da b serisi alırsanız 2666 MHz.

Eğer I7-I9 alırsanız H-B serisi anakartlarda 2933 MHz alırsınız Pentium-Celeron-I3-I5 alırsanız H-B serisi anakartlarda 2666 MHz alırsınız. Z serisi anakartlarda işlemciye göre değişmiyor. Anakart üreticisinin o anakart için belirlediği XMP profile a göre değişiyor.

Geri
Yukarı