10700KF vs. 3800X vs. 3900X

Chupa Chups

Kilopat
Daha fazla  
Sistemde genelde çoklu işlemler yapacağım. Örneğin; render yaparken bir yandan da rahatça Google'de gezinmek, arkada ekstradan 1 program daha açmak vs. istiyorum. Oyun benim için 2. planda yani. Hangi işlemciyi almamı önerirsiniz? Ayriyeten 3800X yerine 3900X olsa çok fark yaratır mı?

Not: Render'i ekran kartıyla alacağım fakat ufak da olsa yük biniyor işlemciye.

1080P oyun oynayacaksanız 10700KF ama 2K oynayacaksanız genel olarak hiçbiri fark etmez. Render ekran kartından alınıyorsa tüm işlemciler işinizi görür. 1080P oyunculuk için 10700KF diğer durumlar için en ucuz olanı alın.

@Seradotwav @NipponChemiConKYCap
Arkadaşlar, sebep gösterirseniz çok sevinirim, böyle pek yardımı dokunmuyor. Yanlış anlamayın, kafamda oturması için söylüyorum.
AMD, çoklu çekirdek gerektiren işler tarafında çok iyi iş başarıyor; Intel, sadece tek çekirdek tarafında bir tık iyi. Bunlara ek olarak; AMD, çekirdek sayısını bir hayli yükseltti. Bu da ekstra avantaj demek.

@NipponChemiConKYCap hocam yeter artık sizinle aynı şeyi söylemeyen herkese kızgın atmayın. Arkadaş ekran kartını kullanacağım demiş render için. Yani 10600KF de alsa bir sorun olmaz. Çoklu çekirdek performansı önemli değil yani bu durumda. Ben de dedim ki madem o kısım önemli değil oyunda iyi performans vereni öneriyim. Lüften bu mesaja emoji atmayın adam akıllı konuşalım yoksa gerçekten gereksiz ifade kullanımından raporlayacağım.

AMD, çoklu çekirdek gerektiren işler tarafında çok iyi iş başarıyor; Intel, sadece tek çekirdek tarafında bir tık iyi. Bunlara ek olarak; AMD, çekirdek sayısını bir hayli yükseltti. Bu da ekstra avantaj demek.
Hocam bende öyle düşünüyordum fakat Intel'de 10. nesil'de çekirdek sayısında artışa gitti(8c16t). Düşününce bu sayı da gayet yeterli geliyor. Benim asıl merak ettiğim, 3900x alırsam 12c/24t'ın tamamını gerçekten kullanmam gerekecek mi acaba? Yoksa gereksiz fazlalık olarak boşta mı duracak bu fazladan 4 çekirdek.

@NipponChemiConKYCap hocam yeter artık sizinle aynı şeyi söylemeyen herkese kızgın atmayın. Arkadaş ekran kartını kullanacağım demiş render için. Yani 10600KF de alsa bir sorun olmaz. Çoklu çekirdek performansı önemli değil yani bu durumda. Ben de dedim ki madem o kısım önemli değil oyunda iyi performans vereni öneriyim. Lüften bu mesaja emoji atmayın adam akıllı konuşalım yoksa gerçekten gereksiz ifade kullanımından raporlayacağım.
Hocam affedersiniz fakat konuyu düzgün okudunuz mu?

Hocam bende öyle düşünüyordum fakat Intel'de 10. Nesil'de çekirdek sayısında artışa gitti(8C16T). Düşününce bu sayıda gayet yeterli geliyor. Benim asıl merak ettiğim, 3900X alırsam 12c/24t'ın tamamını gerçekten kullanmam gerekecek mi acaba? Yoksa gereksiz fazlalık olarak boşta mı duracak bu fazladan 4 çekirdek.

Hocam affedersiniz fakat konuyu düzgün okudunuz mu?

İşlemciye binen o yükü 10600KF bile kaldırır. Yani madem 8 çekirdekli işlemcilere ihtiyaç var ekran kartından render almanın mantığı ne o zaman. İlk dediğiniz şeyi tümü sağladığı için ben de oyunda iyi olanı önereyim madem dedim. Yanlış mı okudum acaba :D.

Geri
Yukarı