1080 Ti ile RX 6600 takas yapılır mı?

• Konuyu başlatan Hawex
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 29
  • Görüntüleme 784

185W tüketen 580'i nasıl 1080 Ti ile verimlilik açısından kıyaslayabiliyorsun? Verilen paranın karşılığı olarak zaten o zamanki ekonomi ile beraber 1080 Ti parasına değer bir karttı. Aynı zamanda stabilite olarak da 1080 Ti o zaman ki AMD kartları yiyip bitiren bir canavardı. İyice saçmalamaya başladın.

Ikisinin fiyati ayni mi? :D

Şimdi burada mevzu fiyatına göre aldığın performansdır. Yani kısaca F/P oranı diyebiliriz. 1080 Ti, 2017 şartlarında bizim ülkemizdeki fiyatlar doğrultusunda mining için iyi bir tercihti. Üstelik 11 GB VRAM kapasitesine sahip canavar bir karttı. Fakat 580 ise aynı zamanda sorunlu olan ve hem güç verimliliği hem de F/P olarak oyun konusunda ne kadar verimli olsa da mimarisi ve barındırdığı teknolojiler doğrultusunda mining için döneminin şartları içerisinde pek mantıklı değildi. Yurt dışı tarafını zaten işin içine katmıyorum. Bildiğin üzere orada fiyatlar çok daha avantajlı ve üst segment kartların F/P değerleri çok daha yüksek. Mining yapmayı kafaya koymuş bir adam alır bir tane 1080 Ti koyar sisteme, başlar kazmaya. Hele ki yurt dışındaki ikinci el piyasasının ne kadar avantajlı olduğunu göz önünde bulundurursak F/P oranı daha da çok artıyor diyebiliriz. Sözün özü, 1080 Ti verimli ve sağlam bir karttır. Tabii ki de dönemi için geçerli bu.

Şimdi burada mevzu fiyatına göre aldığın performansdır. Yani kısaca F/P oranı diyebiliriz. 1080 Ti, 2017 şartlarında bizim ülkemizdeki fiyatlar doğrultusunda mining için iyi bir tercihti. Üstelik 11 GB VRAM kapasitesine sahip canavar bir karttı. Fakat 580 ise aynı zamanda sorunlu olan ve hem güç verimliliği hem de F/P olarak oyun konusunda ne kadar verimli olsa da mimarisi ve barındırdığı teknolojiler doğrultusunda mining için döneminin şartları içerisinde pek mantıklı değildi. Yurt dışı tarafını zaten işin içine katmıyorum. Bildiğin üzere orada fiyatlar çok daha avantajlı ve üst segment kartların F/P değerleri çok daha yüksek. Mining yapmayı kafaya koymuş bir adam alır bir tane 1080 Ti koyar sisteme, başlar kazmaya. Hele ki yurt dışındaki ikinci el piyasasının ne kadar avantajlı olduğunu göz önünde bulundurursak F/P oranı daha da çok artıyor diyebiliriz. Sözün özü, 1080 Ti verimli ve sağlam bir karttır. Tabii ki de dönemi için geçerli bu.
Haklisin. Fakat mining yapilmis olmasi da kotu bir sey degil. Mining karta zarar vermez.

Haklisin. Fakat mining yapilmis olmasi da kotu bir şey degil. Mining karta zarar vermez.

Mining bence de performans konusunda herhangi bir zarar vermez. Fakat ısınma konusunda biraz sorunlar açtığını kendim gördüm. Mesela 5 yıl mining yapılmış RX 480performans olarak halen neredeyse ilk günkü gibiydi ama 80 dereceden aşağı inmiyordu kart. İlk alındığında 65 dereceyi geçmeyen bir karttı üstelik. Tabii 5 yıl mining yapılan kartı da almazsın yani. Öyle RTX 3070, 3080 falan alırken mining çok kafaya takılmamalı. Kart zaten 3 yıllık. 1-2 yıllık mining yapıldığını düşünürsek bu karta hiçbir zarar vermez. Yani bence de çok kafaya takılmamalı mining mevzusu. Daha 4 gün önce ikinci el RTX 3070 aldım. 6 ay mining yapılmış bir kart. Gerekli testleri yaptım ve bir sorun göremedim. Aldım geçtim. :)

Geri
Yukarı