Çözüldü 1080p 165Hz bir monitör kasıyor gibi görünüyor ama VSR ile 2K'ya yükseltince kasmıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

KaanKalay2121

Centipat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, Philips evnia 27M1N3200ZS/00 model 27 inç, 1 ms tepki süresi, Full HD IPS monitörümle ilgili bir sorun yaşıyorum ve yardımınıza ihtiyacım var. İlk başta 1080p çözünürlükte ve 165Hz yenileme hızında hiçbir sorun yaşamıyordum. Ancak birkaç Windows oturumuyla ilgili sorun yaşadıktan sonra, 1080p 165Hz ayarlarında ekranım 165Hz yerine 60Hz gibi takılmalar ve oyunlarda FPS kaybı yaşamaya başladım.

Ekran kartım AMD ve VSR (sanal süper çözünürlük) desteği sunuyor. VSR'ı açıp çözünürlüğü 2560x1728 veya 3072x1728 yaparak 165Hz'e çıkarınca eskisi gibi oluyor ve takılmalar yaşamıyorum. Ancak simgeler biraz küçük görünüyor ve ölçeklendirmeden büyütsem de görüntü biraz bulanık gibi duruyor. Bu sorunu nasıl çözebilirim?

Kısaca, 1080P'deki bu takılmaları nasıl gideririm veya 2560x1728 veya 3072x1728'deki bulanıklık sorununu nasıl çözerim?

Not: HDMI ile kullanıyorum eğer sorun kablodan kaynaklıysa DisplayPort'da kullanabilirim.

Çözüm
Arkadaşlar, sorunu çözdüm. AMD'nin ekran kartı uygulamasındaki FreeSync Premium özelliğini kapatıp 165Hz'i seçince sorun çözüldü. ReLive sanada yardımların için teşekkür ederim
Kablo değiştirince bir şey fark edeceğini düşünmüyorum. Çoklu monitör olarak kullanıyorsanız bu monitörü ana ekran olarak ayarlayın. Olmadı RivaTuner, FPS mon gibi yazılımlarla fps işleci kullanımı, GPU kullanımı ve sıcaklıkları hakkında bilgi edinin. 1080p de darboğaz yaşıyor olabilirsiniz. Eğer ki darboğaz yaşamıyorsanız sistemi sıfırlamayı deneyebilirsiniz.

Sistem özellikleriniz nedir ?

Kablo değiştirince bir şey fark edeceğini düşünmüyorum. Çoklu monitör olarak kullanıyorsanız bu monitörü ana ekran olarak ayarlayın. Olmadı RivaTuner, FPS mon gibi yazılımlarla FPS işleci kullanımı, GPU kullanımı ve sıcaklıkları hakkında bilgi edinin. 1080p de darboğaz yaşıyor olabilirsiniz. Eğer ki darboğaz yaşamıyorsanız sistemi sıfırlamayı deneyebilirsiniz.

Sistem özellikleriniz nedir?

Çoklu monitör kullanmıyorum.

Sistem özelliklerim:

Ekran kartı: ASUS RX 580 8 GB.
İşlemci: AMD Ryzen 5 3600X 6-Core Processor 3.80 GHz.
Anakart: Gigabyte B450M S2H.
RAM: Corsair Vengeance LPX 16 GB (2X 8 GB) 3200 MHz DDR4 CL16 Dual kit RAM.
SSD: Kingston SA2000M8500G.

Darboğaz olacağını sanmıyorum çünkü önceden yani 1 gün öncesine kadar herhangi bir şey yoktu.

Çoklu monitör kullanmıyorum

Sistem özelliklerim:

Ekran kartı: ASUS RX 580 8 GB.
İşlemci: AMD Ryzen 5 3600X 6-Core Processor 3.80 GHz.
Anakart: Gigabyte B450M S2H.
RAM: Corsair Vengeance LPX 16 GB (2X 8 GB) 3200 MHz DDR4 CL16 Dual kit RAM.
SSD: Kingston SA2000M8500G.
Yapacabilecek pek bir şey göremiyorum. Sürücüleri güncellemeyi deneyebilirsiniz olmadı format atmanız en mantıklı seçenek olacaktır. Güvenir misiniz bilemem şahsen ben kullanıyorum size de öneririm, Revi os kullanabilrsiniz. İşletim sistemine belli başlı tweak (ince ayar) uyguluyor. Sistemi formatlamadan kurabilirsiniz.

Yapacabilecek pek bir şey göremiyorum. Sürücüleri güncellemeyi deneyebilirsiniz olmadı format atmanız en mantıklı seçenek olacaktır. Güvenir misiniz bilemem şahsen ben kullanıyorum size de öneririm, Revi os kullanabilrsiniz. İşletim sistemine belli başlı tweak (ince ayar) uyguluyor. Sistemi formatlamadan kurabilirsiniz.
Eski bilgisayarımda modlu os kullanıyordum ama artık gerek duymuyorum teşekkür ederim. Driverlar güncel diye biliyorum ama yinede bir bakayım.

Arkadaşlar, sorunu çözdüm. AMD'nin ekran kartı uygulamasındaki FreeSync Premium özelliğini kapatıp 165Hz'i seçince sorun çözüldü. ReLive sanada yardımların için teşekkür ederim

Çözüm

Geri
Yukarı