1080p için 16GB VRAM kart abartı mı?

• Konuyu başlatan Cri
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 6
  • Görüntüleme 353

Cri

Picopat
Merhabalar iyi forumlar.

Ekran Kartı: RX 6800 16GB
İşlemci: Ryzen 5 5600
Anakart: MSI B450M-A Pro Max
RAM: G.Skill Ripjaws 2x16GB
Kasa: Sharkoon RGB Flow
PSU: Sharkoon SHP650V2 650W 80+

Bir sistem dizmeyi düşünüyorum. Ama 1080pden fazlasını kullanmayacağım. Ekran kartını ikinci el alacağım için RX 6800 daha makul geldi. 6700xt kart ile aralarında sadece 1000tl fark var. Bu durumda 6800 almak daha mantıklı değil mi?

Bu sistemdeki parçalar uyumlu mu?
Ekran kartım kasaya sığar mı?

Elbette RX 6800 tercih edin. Bir kere üst segment bir kart olduğundan kas gücü %20 daha fazla 6700 XT'ye oranla.

Kasana 35 cm uzunluğuna kadar ekran kartı takabiliyormuşsun. Alacağın kartın uzunluğu ne kadar onu öğren ama büyük ihtimal takılır.

Bence abartı olduğunu düşünmüyorum artık çıkan her oyunun optimizasyon özürlüsü olduğundan kesinlikle en az 12 GB VRAM olmalı artık tabii bu söylediğim 6800 gibi 3060 Ti gibi güçlü ekran kartlarında yani yüksek-Ultra ayarlarda oynayacaksanız geçerli düşük ayarlarda düşük VRAM yetiyor ama almışken VRAM yüksek bir ekran kartı alın kafanız rahat etsin.

2k kartı ile FHD oyun oynayabilirsiniz.

Ancak önermek istediğim bazı şeyler var.
Öncelikle 5600 ve rx6800 1080p oyun oynarken, max güç sergileme sorunu yaşayabilirsiniz. İşlemci %100'de çalışırken ekran kartı %100 performans sergilemeyebilir.
Böyle durumlara "darboğaz" deniliyor. İşlemci darboğazlarında milisaniyelik takılmalar olabilir. Sizi rahatsız edebilir.

Benim önerim, her zaman bütçeniz yettiği kadar yüksek parça alın.
Ancak oyunlarda grafik olarak zorlamayan oyunlarda FPS sınırlaması yapmanızı önerebilirim.

Geri
Yukarı