1080p için 27 vs 24 inç

27 inç 1080p sorun yaratmıyor ekranın dibine girmediğiniz sürece. Ama yine de 27 inç için 1440p tercih edilmeli bence.

1 seneye yakın bir süredir 27" monitör kullanıyorum. Bahsedilen pikselleşme olayı eğer monitör ile aranızda 60 cm ve daha yakın bir mesafe varsa gerçekten oluşan bir olay. Yalnız burada şöyle bir paradigma var; büyük boyutlu monitörleri, yapacağımız eylemi daha büyük görerek daha fazla keyif almak için satın alırız, siz zaten bu boyutta bir monitör alıp da yakına koyarsanız pikselleşmeden ziyade amacını saptırmış olursunuz, yakından bakacaksanız zaten göz çerçevesi bütün ekranı göremeyeceği için manası kalmamış olur. Ben tahmini 80 cm mesafe koydum ve monitörüm kavisli olduğundan dolayı ve rekabetçi oyunlarda da bir e-sporcu gibi iddiam olmadığı için muhteşem keyif alıyorum. Ben senaryolu oyunları daha çok tercih ettiğimden mütevellit ve mesafeyi ayarlayabilecek bir masamın da halihazırda olmasından dolayı tercihimi bu yönde yapmıştım ve hem monitörü amacına uygun kullanıyorum hem de pikselleşme durumu ile karşı karşıya kalmıyorum. Aynı zamanda Office, internet işlerinde de ekranı ortadan ikiye böldüğünüzde 27" kayda değer bir iş görüyor. Örneğin bitirme tezimde metin çevirisi yapıyordum sol tarafa ana metnin PDF dosyasını sağ tarafa da çevirdiğim Word dosyasını açıyordum, gerçekten işimi çok mu çok hızlandırdı ve kolaylaştırdı ki 4'e bölsem dahi ekran gözlerimi büzüştürmeden yahut Zoom yapmadan rahatlıkla çalışmama imkan tanıyordu. Film, multimedia vs. işlerinden bahsetmiyorum bile. Karar sizin, şimdiden keyifle kullanmanızı dilerim.

Yeni konular

Geri
Yukarı