24 inç 1080p vs 27 inç 1080p vs 27 inç 2K monitör

KingTalesX

Decapat
Daha fazla  
Merhaba, bir monitör almak istiyorum. Laptopum 17.3, yetersiz kalıyor bana göre. Şöyle bir şey duydum; 27 inch 1080p monitörlerde ekran bayağı pikselleşiyormuş.

24 inch 1080p.
27 inch 1080p.
27 inch 2K mı almalıyım? Hz'nin pikselleşme ile alakası yoksa 165 veya 144 alırım zaten.

Son düzenleyen: Moderatör:
Rekabetçi oyunlar oynuyorsan 24" 1080, daha çok hikayeli oyunlar oynuyorsan 27" 2K öneririm. Tabii bilgisayarın performansı da önemli bu noktada.

Rekabetçi oynuyorum daha çok. Hikayeli oyun arada bir oynarım. 27 büyük kalıyor sanırım. 24 165. 1ms ekran yeterli midir? 1080p için. Ekran kartım 3060 laptop için. i7 10750 h.
Curved'ler FPS rekabetçili oyunlar için iyi midir? Ghost yapmayan monitör lazım bana.

24 inch 1080p öneririm. Eğer 2K monitor alırsan ilerde oyunları çalıştırmakta sıkıntı yaşayabilirsin o zaman o monitorun hiçbir özelliği kalmaz. Masaüstü kullanan ve ekran kartını 2 yılda bir en üst düzey kartlardan biriyle değiştiren biri değilsen 2k almak mantıksız ki senin laptop kullandığını düşünürsek.. O yüzden içi dolu sağlam bir 1080p monitor al. Mümkünse IPS panel, Freesync/Gsync destekli, 1 ms tepkime süresi ve en az 144hz ekran yenileme hızına sahip güzel bir 1080p monitor. Boyut kısmına gelirsek evet 1080p çözünürlük 27 inch'de biraz pikselleme yapıyor.

Ips mi alayım? Va al diyorlar hep hocam neden acaba? Curved mi alayım düz mü sizce? 24 inch alacağım kesinlikle gsync olacak dediğiniz gibi 1080 p de.
24 inch 1080p öneririm. Eğer 2K monitor alırsan ilerde oyunları çalıştırmakta sıkıntı yaşayabilirsin o zaman o monitorun hiçbir özelliği kalmaz. Masaüstü kullanan ve ekran kartını 2 yılda bir en üst düzey kartlardan biriyle değiştiren biri değilsen 2k almak mantıksız ki senin laptop kullandığını düşünürsek.. O yüzden içi dolu sağlam bir 1080p monitor al. Mümkünse IPS panel, Freesync/Gsync destekli, 1 ms tepkime süresi ve en az 144hz ekran yenileme hızına sahip güzel bir 1080p monitor. Boyut kısmına gelirsek evet 1080p çözünürlük 27 inch'de biraz pikselleme yapıyor.

Ips mi alayım? Va al diyorlar hep hocam neden acaba? Curved mi alayım düz mü sizce? 24 inch alacağım kesinlikle gsync olacak dediğiniz gibi 1080 p de.
IPS daha güzel görüntü verir, renkler daha doğru olur. En kötü görünüm TN paneldedir ama aslında bu genellemelere çok takılmamak ve model bazlı düşünmek gerek. Yani mesela adamlar monitör yapmış 10k fiyatı ve TN paneli var, monitor TN panel ama 2-3k bandındaki IPS monitore göre çok daha güzel gösteriyor 🤷🏻‍♂️ Yani direkt bir genelleme yapmamak lazım. Umarım anlatabilmişimdir.

Sen çok araştırmakla uğraşmayayım başım ağrımasın dersen sana en çok önerilen monitorlerden birini söyleyeyim ona bak. Fiyat olarak ne az ne fazla, fiyat-performs dediğimiz çizgide bir monitor: https://www.hepsiburada.com/aoc-24g...?magaza=Techburada&url_src=and-product-detail

Ekran kartınız bağlı bir şey. FPS problemi yaşamıyorsanız 2K monitör de alınabilir ama ben olsam direk 1080p monitör alırdım.
Eskiden VA paneller IPS panellerden daha hızlıydı ancak artık durum öyle değil. IPS paneller de VA paneller gibi hızlı çalışmakta. TN panellere hiçbir şekilde bulaşmayın. Sırf hızlı bir monitör olsun diye renk kayıplarına sahip paneller bunlar.
IPS daha güzel görüntü verir, renkler daha doğru olur. En kötü görünüm TN paneldedir ama aslında bu genellemelere çok takılmamak ve model bazlı düşünmek gerek. Yani mesela adamlar monitör yapmış 10k fiyatı ve TN paneli var, monitor TN panel ama 2-3k bandındaki IPS monitore göre çok daha güzel gösteriyor 🤷🏻‍♂️ Yani direkt bir genelleme yapmamak lazım. Umarım anlatabilmişimdir.

Sen çok araştırmakla uğraşmayayım başım ağrımasın dersen sana en çok önerilen monitorlerden birini söyleyeyim ona bak. Fiyat olarak ne az ne fazla, fiyat-performs dediğimiz çizgide bir monitor: https://www.hepsiburada.com/aoc-24g...?magaza=Techburada&url_src=and-product-detail
Hocam, çok haklısınız ancak TN panelin IPS ya da VA panele göre üstün olduğu çok az monitör var ki onların fiyatları da dediğiniz gibi çok uçuk.

Ekran kartınız bağlı bir şey. FPS problemi yaşamıyorsanız 2K monitör de alınabilir ama ben olsam direk 1080p monitör alırdım.
Eskiden VA paneller IPS panellerden daha hızlıydı ancak artık durum öyle değil. IPS paneller de VA paneller gibi hızlı çalışmakta. TN panellere hiçbir şekilde bulaşmayın. Sırf hızlı bir monitör olsun diye renk kayıplarına sahip paneller bunlar.

Hocam, çok haklısınız ancak TN panelin IPS ya da VA panele göre üstün olduğu çok az monitör var ki onların fiyatları da dediğiniz gibi çok uçuk.
TN panele hiç bulaşılmaması gerektiği noktada katılıyorum tabiki ama monitorlerin kendine ait panel kaliteleri var ona dikkat çekmek istediğim için TN örneği verdim 😁 Yada mesela ufak tefek tepkime süresi farkları için TN alıyolar ya.. Adam silver rank düzeyi CS oynuyor ama daha hızlı olur diye gitmiş TN panel almış, sonra bi film açıyo çamur gibi ekranda izliyo 😀 Elimde 1366x768 çözünürlüklü 18 inch 12ms tepkimeli monitor vardı ve ben bununla CS:GO'da suprame master olmuştum.. Yani insanlar bazı şeyleri çok aşırı gereksiz abartıyor ve böyle insanlar bana paralarını çöpe atıyorlarmış gibi geliyor..

Hocam aynı düşünceler benim kafamda da vardı. Ben de vatan bilgisayarda monitörleri canlı canlı görünce fikir değiştirdim. Şu an bende olan monitör Rampage RM-165S (165hz 1080p VA panel 27inç 1ms gtg) kendi deneyimlerime dayanarak söylüyorum kesinlikle pikselleşme, pikselleri görme gibi rahatsız edici bir durum söz konusu değil. Bende forumdaki yazıları okuduğumda aynı yargılara varmıştım ama doğu değil, eğer ekrana çok çok yakından bakarsan(ki bu mümkün değil) belki piksel görürsün ama uygun bir mesafede oturacağın için bu sorun bile değil.

Yeni konular

Geri
Yukarı