1080P ile 2K monitör çok mu fark eder?

Bu bilgisayarı HDMI ile bagliyorum
6600XT HDMI üzerinden 4k verebiliyor. Kablo olarak HDMI 2.0 gerekiyordu yanlış hatırlamıyorsam. O da 60Hz ile sınırlı olması lazım. HDMI 2.1 4k da 120Hz veriyor olması lazım. Oyunu da ayarlardan 4k ya çekin. 1080p ile bi ekran görüntüsü alıp sonra 4k ile ekran görüntüsü alın karşılaştırın. 1080p ile 4k arasında ciddi fark var.

A
6600XT HDMI üzerinden 4k verebiliyor. Kablo olarak HDMI 2.0 gerekiyordu yanlış hatırlamıyorsam. O da 60Hz ile sınırlı olması lazım. HDMI 2.1 4k da 120Hz veriyor olması lazım. Oyunu da ayarlardan 4k ya çekin. 1080p ile bi ekran görüntüsü alıp sonra 4k ile ekran görüntüsü alın karşılaştırın. 1080p ile 4k arasında ciddi fark
Aaa evet. Ben onu tamamen unuttum. HDMI ile bagliyorum 10 Liraya aldigim kabloyla. Demekki ondan ben fark göremedim. Oyundan 4 K ayarlamama rağmen görüntü ayniydi

Ne oyunları oynayacağına göre değişir 2K alman. FPS oyunlari oynayacaksın FHD yeterli, hikaye oyunları oynayacaksan 6600XT 2K'nın üstesinden gelir. 60Hz 2K mı FHD 144Hz mi diye sormuşsun. FPS oyunlarında kesinlikle 144 ve 60 Hz arasındaki farkı anlarsın.

Offf konudan cehalet fışkırıyor.

2K olarak bilinen çözünürlük, 1080p'nin iki katı falan değil. 2K denmesi yanlış aslında, 1440p denmesi lazım.

Film, dizi vs izlerken farkı hissedersiniz diye bir şey yok. Asıl o tür durumlarda sıkıntı yaşarsınız. Çünkü günümüzde üretilen içeriğin neredeyse %80'i 1080p'ye göre üretiliyor. Çamur çamur izlersiniz oturup daha yüksek çözünürlüklere sahip panellerde.

IPS ekran iyidir diye bir şey de yok. Bunlar kişiden kişiye, ihtiyaçtan ihtiyaca değişecek şeyler.

2K olarak bilinen çözünürlük, 1080p'nin iki katı falan değil. 2K denmesi yanlış aslında, 1440p denmesi lazım.
Doğru, piksel sayısına bakılır. 2katı değlidir ama fark hissedilir. Büyük veya küçük göreceli ben bakarım fark görürüm başkası bakar anlamayabilir.
Film, dizi vs izlerken farkı hissedersiniz diye bir şey yok. Asıl o tür durumlarda sıkıntı yaşarsınız. Çünkü günümüzde üretilen içeriğin neredeyse %80'i 1080p'ye göre üretiliyor. Çamur çamur izlersiniz oturup daha yüksek çözünürlüklere sahip panellerde.
Kısmen doğru, kısmen yanlış. 1080p outputta sunulanlar için evet. Ben 2k monitörde 1440p film izlendiğinde 1080p'ye oranla fark hissedileceğini söyledim. 4k çekilmiş bir filmi 1080p de izlerken çözünürlük yükselttiğinde görüntü çamurlaşmaz netleşir. , ek: fps değeri aynı kaldığı için netlik farkı göze çarpar.
IPS ekran iyidir diye bir şey de yok. Bunlar kişiden kişiye, ihtiyaçtan ihtiyaca değişecek şeyler.
Kullanım amacına göre değişir. Renk canlılığı açısından öyle diyor insanlar muhakkak.

Geri
Yukarı