1080P monitör 4K açabilir mi?

Ser812

Femtopat
Daha fazla  
1080P monitöre sahip bir laptop kullanmama rağmen YouTube üzerinden 4K video izleyebiliyorum. Şimdi ben 4K olmasında rağmen 1080P mi görüyorum yoksa 1080P'den daha iyi mi? Daha iyiyse 4K monitörle arasındaki fark ne?

-Konu hakkında bilgisi olmayanlar lütfen yorum yapmasın.

1080p'den yüksek olması çok da olmasa biraz kaliteli farkı yaratabilir ama bunu gözünle hissedebileceğini düşünmüyorum. Aynı durum 2K için de geçerli. Gördüğün görüntü yine 1080p oluyor.

Mesela şöyle düşün ekranında 1920x1080 tane birim var ama 4K açarak sen buna 3840x2160 birim sığdırıyorsun. Bir tık daha kaliteli hissedebilirsin.

1080P monitörde mesela oyunlarda HDR veya DSR ile 4K yapabilirsiniz görüntüyü. Bunun kenar yumuşatmaya biraz etkisi olduğunu söyleseler de belirgin bir fark yok. Yani yine 1080P.

1080P dediğin şey 1920 yatay 1080 dikey pikselin kısaltılmış hali. 1080 Piksel'e sahip monitörde 2160P ya da 3840P yani Piksellik görüntüyü görme şansın yok. O kadar piksel yok çünkü gösterebilecek. Ama diyeceksin ki 4K video izliyorum 1080P'den daha kaliteli geliyor onun sebebi de bitrate ve sıkıştırma oranları ile alakalı. Hatta sıkıştırma türü de. Mesela .mov uzantılı bir video izlersin 720P'si 2K gibidir. .mkv uzantılı video izlersin 2K'sı 720p gibidir. Çünkü sıkıştırma yolları farklı mkv daha çok sıkıştırır görüntüyü bozar.

Teorik olarak yine 1920x1080 görüyorsun çünkü ekranında yatayda 1920, dikeyde 1080 piksel var. Ama videolar sıkıştırıldığından dolayı 1080p'yi de tam 1080p olarak görmüyorsunuz. Bazı bölgelerde kalitede düşmeler oluyor. Eğer 4k'da izlerseniz bu kalite düşmeli bölgeler daha az kalite kaybettirir. Yine de gözle farkedebileceğinizi bile sanmıyorum.
1080P dediğin şey 1920 yatay 1080 dikey pikselin kısaltılmış hali. 1080 Piksel'e sahip monitörde 2160P ya da 3840P yani Piksellik görüntüyü görme şansın yok. O kadar piksel yok çünkü gösterebilecek. Ama diyeceksin ki 4K video izliyorum 1080P'den daha kaliteli geliyor onun sebebi de bitrate ve sıkıştırma oranları ile alakalı. Hatta sıkıştırma türü de. Mesela .mov uzantılı bir video izlersin 720P'si 2K gibidir. .mkv uzantılı video izlersin 2K'sı 720p gibidir. Çünkü sıkıştırma yolları farklı mkv daha çok sıkıştırır görüntüyü bozar.
Sıkıştırma video uzantısıyla ilgili değil, videonun codeciyle alakalı.

1080P monitöre sahip bir laptop kullanmama rağmen YouTube üzerinden 4K video izleyebiliyorum. Şimdi ben 4K olmasında rağmen 1080P mi görüyorum yoksa 1080P'den daha iyi mi? Daha iyiyse 4K monitörle arasındaki fark ne?

-Konu hakkında bilgisi olmayanlar lütfen yorum yapmasın.
Hocam eğer monitörler söylendiği gibi tam 1920X1080’se ekstra bir yapay teknoloji kullanmadan (sadece mantık kullanarak) daha iyi bir çözünürlük göremeyeceğin kanısına varıyorum.

Ancak yanlış hatırlamıyorsam bir teknoloji (adını hatırlamıyorum D ile başlıyordur sanki) buna az da olsa imkan sunuyordu. Bence her şeye rağmen ana çözünürlük kadar güzel bir deneyim yaşatmayacaktır ama bir ihtimal var.

Bu arada o şeyi ben de yaşıyorum: 1080P monitörde 4K vide ile 1080P video aynı değil gibi bir his, aklımın bana oynadığı bir oyun olabilir ya da gerçek bir sebebi de olabilir net konuşmamakta fayda var.

Yeni konular

Geri
Yukarı