1080P'den 1440P'ye geçilir mi?

R5 5600X ile darboğazsız sam ve rage açık şeklinde bayağı iyi sonuç alıyorum hani daha üst işlemci takıp 250'den 270 FPS'lere çıkmanın da gereksiz olduğunu düşünüyorum o yüzden 5600X bayağı işimi görüyor. Ki zaten yeni nesil Cyberpunk gibi zorlayan oyunca R7 5800XDEN pek farklı FPS değeri almıyorum. Bir de şu sorun var. Mesela 2K'da 2-3 yıl sonra FPS değeri düşüyor diye 1080p moduna alırsam görüntü 1080p monitördeki gibi sonuç vermeyecektir illa. Yanlış mıyım?
Evet yüksek çözünürlüklü monitörde 1080p çözünürlük rahatsız edici olabilir. Doğal 1080p'den biraz daha bulanık gözükür.

Ilk mesajınızı okuyunca neden bir sonuca varamadınız merak ettim. Tamamen tercih meselesi, elinizdeki donanım gelişen teknoloji ve yenilenen oyun motorları ile zaman içerisinde 720p çözünürlükte bile zorlanabilir, ki zorlanacak da. Bu durum kaçınılmaz. Burada yapmanız gereken tercih göz zevkinizi ve standartınızı nerede tutmak istediğiniz. Şu an gördüğünüz piksellerin keskinliği, renklerin durumu, bunlar sizi tatmin ediyorsa kalmamak için bir sebebiniz yok. Söylediğiniz gibi zamanla kartınızın performansı güncel yazılımlara yetişemeyecek. Bu 1080p bir monitör ile kalsanız bile yaşanacak. Bu durum da ilk mesajınızda belirttiğiniz gibi zamanı gelince donanımınızı yükseltmek ile çözülmeli. Burada tatmin edici cevapları arayabilirsiniz fakat bana kalırsa 1440p bir monitörü deneyimlemelisiniz. Bundan sonra net kararınızı vermeniz sizin için daha isabetli olur. 1440p monitörde aldığınız lezzeti istiyorsanız bununla devam edin, zamanı gelince 1080p de olsa 720p monitör de olsa zaten zorlanacak. 1440p bir monitörde çözünürlüğü 1080p düşürürseniz 1080p bir monitördekine kıyasla daha kötü görüntü elde edersiniz söylediğiniz doğru. Ha o kadar şey yazdım 1440p ile ilgili şahsi fikrimi de bırakayım, 1440p geçin gitsin. Uzun uzun deneyimlerimi yazmak istedim ama en iyisi görüp karar vermeniz. Bir süre deneyimleyin başkasının sözlerinden çıkarım yapmaktan çok daha kolay ve isabetli.

Tamamen şahsi tercihe bağlı.

Benim bir önceki ekranım 75Hz 1080p 22 inch TN çöp bir paneldi.

VA, 27 inch 1440p 144Hz 10Bit(8+2) HDR600 bir modele geçtim Samsung'un, Curved.

Panel cidden çok iyi çıktı. 27 inchi görünce 32 inch sanıp korktum çünkü 27 inch gayet büyük. Ve 1440p için ideal boy. 27 inchte 1080p piksellenme yapıyor. 4K ise gereksiz kaçıyor.

Tam optimal aralık. GTX 1080 ile çoğu oyunda 75 FPS üstü alıyorum. Valorant, CS:GO 300FPS civarı.

Curved olduğu için daha az yer kaplıyor görmesi bir tık kolaylaşıyor.

Arkadaş 240Hz 27 inch 1080p aldı. Flat olduğu için daha büyük yer kaplıyor. Ve piksellenme var biraz. Ama 240Hz tabii. Ve IPS.

Buradaki olay tamamen şahsi tercih. LG'nin de güzel 1440p 165/144hz panelleri var.

Puget Systems'in konuyla ilgili güzel bir çalışması var Google'dan bakın derim.

Ekranım ayakları çok büyük. Bazı insanlar bundan şikayet etmiş. Oraya PS4 çok rahat sığıyor. Ben ise Hi-Fi speakerlı amfimi koyuyorum tam sığıyor. Standart ayaklı olsa koyamazdım.

Yoğunlukla (sabah 9 akşam 6) iş yapıyorum ekranda. Oyun daha çok hafta sonuna kalıyor.

Ben gayet memnunum. Ekran kartı olayına çok takılmamak lazım. 1440p ile 1080p arasına asla dramatik FPS düşüşü olmuyor.

Tamamen şahsi tercihe bağlı.

Benim bir önceki ekranım 75Hz 1080p 22 inch TN çöp bir paneldi.

VA, 27 inch 1440p 144Hz 10Bit(8+2) HDR600 bir modele geçtim Samsung'un, Curved.

Panel cidden çok iyi çıktı. 27 inchi görünce 32 inch sanıp korktum çünkü 27 inch gayet büyük. Ve 1440p için ideal boy. 27 inchte 1080p piksellenme yapıyor. 4K ise gereksiz kaçıyor.

Tam optimal aralık. GTX 1080 ile çoğu oyunda 75 FPS üstü alıyorum. Valorant, CS:GO 300FPS civarı.

Curved olduğu için daha az yer kaplıyor görmesi bir tık kolaylaşıyor.

Arkadaş 240Hz 27 inch 1080p aldı. Flat olduğu için daha büyük yer kaplıyor. Ve piksellenme var biraz. Ama 240Hz tabii. Ve IPS.

Buradaki olay tamamen şahsi tercih. LG'nin de güzel 1440p 165/144hz panelleri var.

Puget Systems'in konuyla ilgili güzel bir çalışması var Google'dan bakın derim.

Ekranım ayakları çok büyük. Bazı insanlar bundan şikayet etmiş. Oraya PS4 çok rahat sığıyor. Ben ise Hi-Fi speakerlı amfimi koyuyorum tam sığıyor. Standart ayaklı olsa koyamazdım.

Yoğunlukla (sabah 9 akşam 6) iş yapıyorum ekranda. Oyun daha çok hafta sonuna kalıyor.

Ben gayet memnunum. Ekran kartı olayına çok takılmamak lazım. 1440p ile 1080p arasına asla dramatik FPS düşüşü olmuyor.

Peki gerçekten "çözünürlük" bakımından fark gördün mü? Mesela 1080P'den 4K'ya geçerken hatrı sayılır derecede fark var ve bunu her göz farkeder. 2K'da bunu fark ettin mi?

Şuanki sistemde darboğaz yaşamıyorsan hiç elleme. O paranın bir kısmını da istersen kasana RGB şerit çek, depolamanı arttır.

2K artık neredeyse bir standart haline geldi. En kötü mevcut monitörü ikinci monitör olarak kullanırsınız. Ben de öyle yaptım. Hala mevcut ekran kartların 4K'ya yeterli olmadığını düşünüyorum. Çünkü özellikle 144 HZ'e alışmış kişilerin 60 FPS ile yetinmesi zor. Çok değil bir seneye çıkacak olan oyunlar 60 FPS altına düşecektir. Son çıkan oyunların optimizeler yerlerde sürünüyor. Fakat 2K'ya geçme vaktiniz gelmiş. Çift monitör kullanarak keyfinize bakarsınız. Maks kaybınız 10-15 FPS olur.

6900 XT gibi bir kartla bunu düşünmeye bile gerek yok. Daha büyük ekranlı 2K bir monitör çok güzel olacaktır.

Şimdiye kadar hep GTX 1070 2K kartı dendi şu an 1080PDE tökezliyor, 2070 Super için de 2K kartı dediler şu an 1080PDE 60 FPS'leri oynuyor. Teknoloji öyle hızlı gelişiyor ki 2 sene de 2K kartı dediğimiz kartlar birden 1080p kartı oluveriyor.

Oyun gereksinimlerinin devrimsel şekilde zıplamasından dolayı oluyor bu. Şimdi de RTX 3060/2070 gibi kartlar 2K'nın riskli konumunda. Çünkü PS5 çıktı ve büyük stüdyolar oyunlarını buna göre geliştirecek, PS4 uzun süredir geriye çekiyordu tüm bu ilerlemeleri. Basit örnek vermek gerekirse GTA VI gibi next-gen oyunlar piyasaya çıktığında mevcut ekran kartlarını kendi önerilen çözünürlüklerinde tokatlayıp bir alta indirmeye başlayacak. Elindeki kart ise karşılayacak güçte ve 2K'da ömrü de oldukça uzun olacaktır.

Şu anki sistemde darboğaz yaşamıyorsan hiç elleme. O paranın bir kısmını da istersen kasana RGB şerit çek, depolamanı arttır.

Toplam 4120 GB depolama var o sorun değil, kasa RGB, darboğaz yok, karar verdim 1080p 144Hz'de kalacağım.

GTX 1070 1080 için de 2K 2K 2K diyorlardı, şu an gün geçtikçe 2K Ultra'da 60 FPS altına düşen oyun sayıları artıyor. En güzeli ufacık fark için ne FPS'ten düşeyim ne de 3000 Liram'dan düşeyim. Yardımcı olan herkese teşekkürler.

Peki gerçekten "çözünürlük" bakımından fark gördün mü? Mesela 1080P'den 4K'ya geçerken hatrı sayılır derecede fark var ve bunu her göz farkeder. 2K'da bunu fark ettin mi?
Tabii ki.

27 inch ekranda 1080p baya pikselleniyor.

1440p bariz daha keskin.

Mesela 200 inch TV olsa 8K olsun isterdim. Inch başına düşen piksel sayısı ile ilgili bu olay.

Oyunlar 8k oldu TV hala 480p 720p. O da ayrı bir olay tabii.

Geri
Yukarı