10GB VRAM yeterli mi?

ConTroller

Hectopat
Daha fazla  
Monitörüm 1080P, RTX3080 düşünüyorum, 3-4 yıl boyunca çıkabilecek tüm oyunları FHD'de kaldırmak istiyorum.
10GB VRAM 1080P'de bile yetersiz mi olur? 4 yıl sürece.

VRAM'den önce GPU'nun işelmcisinin gücünün önemli olduğunu bilmiyor musunuz.
RTX 3080'in gücünden şüphe etmiyorum, o yetecek. Fakat VRAM dolarsa ekran kartı gücü yettiği halde ayarları yükseltemeyeceğim, FPS dropları yaşayacağım.
Asıl sorun VRAM değil burada. 1080P için 10 GB uzun vadede bile yeterlidir. Amaç uzun ömürlü olmasi diyorsunuz ama 3080 1080P için aşıri fazla. RTX 2080 Tİ'dan bile güçlü bir karttan bahsediyoruz burada. FPS Drop/Stutter yaşamanız yüksek olasılik. Oyun keyfinizi baltalar bu. En azından 2K monitör öneririm ben. Neredeyse piyasadaki oyunların çok büyük çoğunluğunu 2K Ultra'da yüksek FPS'lerde oynayabilirsinuz. İstediginiz FPS'i alamazsanız tek yapmanız gereken çözünürlüğü 1080P'ye çekmek olur.
Upscaling yaparım, gördüğüm 1080p olur ama 4K'da çalışır.

RTX 3080'in gücünden şüphe etmiyorum, o yetecek. Fakat VRAM dolarsa ekran kartı gücü yettiği halde ayarları yükseltemeyeceğim, FPS dropları yaşayacağım.

10GB VRAM'i dolduramasın ki ayrıca GDDR6X GDDR6'dan çok daha hızlı olduğundan 11GB olan 2080 Ti'den daha iyi gider.

Geri
Yukarı