10K potansiyometre ile B10K potansiyometre arasında fark var mı?

hayl0s

Decapat
Daha fazla  
Merhaba, potansiyometre alacağım fakat emin olamadığım bir konu oldu. Elimde bulunan potansiyometre üzerinde B10k yazıyor, internetten almak istediğim modelin üzerinde ise 10k. Bunların farkları olur mu? Alsam sıkıntı yaşar mıyım? Görselde verdiğim model 10k yazan model.

Dosya Ekleri

• potasiyometre.png
    potasiyometre.png
    118,1 KB · Görüntüleme: 51
B tipi olanlar lineer davranan potansiyometrelerdir. Baştan sonra orantılı bir şekilde direnç değiştirir. A tipi olanlar ise ses için kullanılır genelde. Logaritmik bir eğrisi vardır. "Ses" ya da "A10K" gibi bir ibare yoksa B tipi gelir muhtemelen. Piyasada daha yaygındır zaten.

B tipi olanlar lineer davranan potansiyometrelerdir. Baştan sonra orantılı bir şekilde direnç değiştirir. A tipi olanlar ise ses için kullanılır genelde. Logaritmik bir eğrisi vardır. "Ses" ya da "A10K" gibi bir ibare yoksa B tipi gelir muhtemelen. Piyasada daha yaygındır zaten.
@Taptic merhaba. sanırım potansiyometreler konusunda bilgi sahibisiniz konu başlığını görünce burada sormak istedim C10K nın A10K ya da B10K dan farkı nedir?

@Oddor00 ne için kullanacağınıza bağlı. A ve B taper potları açıkladım önceki yorumda. C tipi olan da a ile aynı mantık ama eğrisi tam tersi. C tipi ile pek karşılaşmazsınız zaten. Kullanım alanı çok kısıtlı.

Kompresör ve ekolayzer barındıran presonus Studio channel isimli bir mikrofon preamfisi için sormuştum level potansiyometresi bozulmuş üzerinde C10k yazıyordu ve 3pindi dediğiniz gibi hiçbir yerede bulamadığım için bir alternatif arıyorum ama sanırım yok. Alibaba'da bir satıcı alttaki dokümandaki ürünü önerdi lakin ortada zaten 1000 adetlik sipariş engeli var.

IMG_2358.jpg

Üzerinden çıkan da bu arkadaş maalesef.

Dosya Ekleri

• RD0910N-2A1-value 3 pin C10K&B10K (1).pdf
    342 KB · Görüntüleme: 17
Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı