10K potansiyometre vs 100K

EmirGkts

Hectopat
Yer
Başkent
Daha fazla  
Merhaba. Arduino Pro Micro ile direksiyon yaptım her şey mükemmel hassasiyet sorunları dışında. Şu an 10k 10 tur potansiyometre ile kullanıyorum. Uzun sürüşlerde sorun yaratabiliyor yamuk yollarda 100k alsam hassasiyet iyileşir mi? Elektronik bilgim yüksek ama mantık olarak 100knın daha hassas olması gerek emin olamadım tam.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba. Arduino Pro Micro ile direksiyon yaptım her şey mükemmel hassasiyet sorunları dışında. Şu an 10k 10 tur potansiyometre ile kullanıyorum. Uzun sürüşlerde sorun yaratabiliyor yamuk yollarda 100k alsam hassasiyet iyileşir mi? Elektronik bilgim yüksek ama mantık olarak 100knın daha hassas olması gerek emin olamadım tam.
10 tur kaç derece oluyor 3600 mü anlamadım orayı.

Çok turlu potansiyometre ile olmuyor direkt zaten. Hassasiyet çok kötü. Encoder deneyin. Veya 10K potans + çark.
Bence dereceyi düşürün internette 900 derece filan kullanıyorlar.
Konu bu değil, kontrolcü seçeneklerinden ayarlanıyor o.

Araya dişli koyun ve 3600 dereceyi 4'e oyun içinde bölerek kullanın. Böylece 900 derece elde edersiniz. 1:4 oranlı dişli ile yine aynı şekilde 900 derecelik direksiyon elde edersin. Hassasiyet 4 katı olacağı için problem yaratmaz.

Çok turlu potansiyometre ile olmuyor direkt zaten. Hassasiyet çok kötü. Encoder deneyin. Veya 10k potans + çark.

Konu bu değil, kontrolcü seçeneklerinden ayarlanıyor o.

Kontrolcü seçeneklerinde nerede mmjoy kullanıyorum.

Bence dereceyi düşürün internette 900 derece falan kullanıyorlar.

Windows joystick ayarlarından yaptım 1000 derece oldu.

Öyle değil hocam, öyle değil. Ben diğerine yazdım onu. O potansın normali o artmaz. @316332'nin yönteminde o 1000 dereceyi 3600 yapıyorsunuz. 4:1 oranında dişli gerekiyor, bu sayede sizin 1 turunuz oraya 4 olacak geçiyor ve hassasiyet artıyor.

Peki 100k alsam hassasiyet artacak mı yoksa 32U4 adc sinin sınırlarında mıyız?

Yeni konular

Geri
Yukarı