10kg dumbell kaldıramıyorum

Pazartesi-ön kol - sırt- barbell curl 4x12 tekar.
Hummer curl 4x12 tekrar.
İncline biceps curl-4xtükeniş
Dumbell biceps CURL-4x12
Pull up-4xtükeniş( Max 5 oldu)
Dumbell row 4x12-15
Bent over row 4x12-15
T bar row 4xtükeniş.
Çarşamba-göğüs arka kol.

Bench press 4x12.
Dumbell fly 4xtükeniş.
İncline dumbell PRESS-4x12
Push up-4X tükeniş.
Lying triceps extension-4x15-18
Close grip barbell-4x20
One ARM reverse push down.
Overhead triceps extension-4xtükeniş

Cuma- omuz-bacak

Arnold press-4X-tükeniş
Up right row-4X tükeniş
Lateral raise 6X-tükeniş
Bacağı belirtmeyeceğim.
Açıkcası pazartesini okuduktan sonra okumayı saldım.
Bu program olmamış.

Bir kere pazartesi toplam 32 set yapıyorsun.
Sen mr olympia değilsin reis. Bir idmanda maks 25 set olmalı ( bak maks diyorum).
İdmanda iki bölge yaparsın, bölge başına toplam 8 set yaparsın olay biter. 8+8'den o idmanda toplam 16 setin olmuş olur. Ekstradan yapacağın fazla setler çöp diyebiliriz.
İdman konusunu detaylı araştırmalısın. Çünkü bu program hiç olmamış.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Ağırsağlam fanboyluğu gibi olmasın ama bence bu içerikler fazlasıyla faydalı.

Şimdi programına bir göz atalım;

İtiş çekiş bacak yapıyorsun anladığım. Haftada 3 gün gidiyorsun.
Bir kere hafta da üç gün push pull legs olmaz. Çünkü neden? Bir kası geliştirebilmek için hafta da 2 defa çalıştırman gerek. Hafta da 3 gün yapılan push pull legs veya split program da bir kası hafta da 2 defa çalıştırılamaz.
PPL ve split programlar için 5 gün idman yapmak gerekir. Sen kalkıpta 3 günlük PPL programında 2 defa sırt, 2 defa göğüs ... yapmaya çalışırsan volümü ve set sayısı gereksiz yüksek bir idman olacak, bu da kas gelişimi için çok olumsuz bir şey ve dediğim gibi yapacağın idmanda çalıştırdığın bölge için 6-8 set arası optimum ideal set bundan sonrası yapacağın setler kas yorulduğu için ekstra gereksiz.

Eğer hafta da 3 gün vakitin varsa sana önerim tabii ki de full body bir idman programı yapman olacak.
Neden full body?

1- En başta bir kere vaktin kısıtlı.
2- Vaktin kısıtlı olmasa bile;

Öncelikle bilimsel olarak full body daha avantajlı ama yine de şunları açıklayalım:
PPL ve Split programlar kimler için?

- PPL ve spliti idman programları vucutunda bu programlardan optimal verimi alabilmesi için yeterli kas kütlesini oluşturmuş. Bu kütleyi şekillendirmek ve bir yandan da geliştirmek isteyenler için uygundur.
Yeterli kas kütlesi olmayan bir birey için PPL ve split programlar saçma olacaktır.

Full body ise sağlam bir temel inşa etmeye dayalı programlardır. 2,5-3 aydır spor yapıyorum. İlk ayında bende salaklık edip PPL ile başlamıştım ve 3 gün uyguluyordum. Seninkinden farklı olarak set sayılarım azdı çünkü fazla set yapmanın gereksiz olduğunu biliyordum.
Ama yine de bilimsellikten uzaktım, daha sonra makaleler okudum ve araştırmalar yaptım.
3 günlük full body bir programa geçtim.

Geçtiğimden itibaren kas kütlemde gözle görülür artışlar yaşandı, yaptığım hareketlerde ki ağırlıklarım artmaya başladı.
Bu son 1 haftadır ise 5x5 uyguluyorum ( izole olarak biceps triceps ekledim) ve gayet verim alıyorum.
Bende full body öneririm.

İdman programında gereksiz hareketler var. Amacın basic hareketlerle kütle koymak olsun.
Örneğin spora yeni başlayan bir birey için cable fly gereksiz bir hareket. Çünkü herifin daha göğüsünde yeterli kas yok... Cable fly ile neyin verimini alacak?
Basic hareketlerde güçlenmen daha iyi olacaktır.

Son düzenleme:

Açıkçası pazartesini okuduktan sonra okumayı saldım.
Bu program olmamış.

Bir kere pazartesi toplam 32 set yapıyorsun.
Sen mr olympia değilsin reis. Bir idmanda maksimum 25 set olmalı ( bak maksimum diyorum).
İdmanda iki bölge yaparsın, bölge başına toplam 8 set yaparsın olay biter. 8+8'den o idmanda toplam 16 setin olmuş olur. Ekstradan yapacağın fazla setler çöp diyebiliriz.
İdman konusunu detaylı araştırmalısın. Çünkü bu program hiç olmamış.

Ağırsağlam fanboyluğu gibi olmasın ama bence bu içerikler fazlasıyla faydalı.

Şimdi programına bir göz atalım;

İtiş çekiş bacak yapıyorsun anladığım. Haftada 3 gün gidiyorsun.
Bir kere hafta da üç gün push pull legs olmaz. Çünkü neden? Bir kası geliştirebilmek için hafta da 2 defa çalıştırman gerek. Hafta da 3 gün yapılan push pull legs veya split program da bir kası hafta da 2 defa çalıştırılamaz.
Ppl ve split programlar için 5 gün idman yapmak gerekir. Sen kalkıpta 3 günlük ppl programında 2 defa sırt, 2 defa göğüs... Yapmaya çalışırsan volümü ve set sayısı gereksiz yüksek bir idman olacak, bu da kas gelişimi için çok olumsuz bir şey ve dediğim gibi yapacağın idmanda çalıştırdığın bölge için 6-8 set arası optimum ideal set bundan sonrası yapacağın setler kas yorulduğu için ekstra gereksiz.

Eğer hafta da 3 gün vakitin varsa sana önerim tabii ki de Full body bir idman programı yapman olacak.
Neden Full body?

1- en başta bir kere vaktin kısıtlı.
2- vaktin kısıtlı olmasa bile;

Öncelikle bilimsel olarak Full body daha avantajlı ama yine de şunları açıklayalım:
Ppl ve split programlar kimler için?

- Ppl ve spliti idman programları vucutunda bu programlardan optimal verimi alabilmesi için yeterli kas kütlesini oluşturmuş. Bu kütleyi şekillendirmek ve bir yandan da geliştirmek isteyenler için uygundur.
Yeterli kas kütlesi olmayan bir birey için ppl ve split programlar saçma olacaktır.

Full body ise sağlam bir temel inşa etmeye dayalı programlardır. 2, 5-3 aydır spor yapıyorum. İlk ayında bende salaklık edip ppl ile başlamıştım ve 3 gün uyguluyordum. Seninkinden farklı olarak set sayılarım azdı çünkü fazla set yapmanın gereksiz olduğunu biliyordum.
Ama yine de bilimsellikten uzaktım, daha sonra makaleler okudum ve araştırmalar yaptım.
3 günlük Full body bir programa geçtim.

Geçtiğimden itibaren kas kütlemde gözle görülür artışlar yaşandı, yaptığım hareketlerde ki ağırlıklarım artmaya başladı.
Bu son 1 haftadır ise 5x5 uyguluyorum ( izole olarak biceps triceps ekledim) ve gayet verim alıyorum.
Bende Full body öneririm.

İdman programında gereksiz hareketler var. Amacın Basic hareketlerle kütle koymak olsun.
Örneğin spora yeni başlayan bir birey için cable fly gereksiz bir hareket. Çünkü herifin daha göğüsünde yeterli kas yok... Cable fly ile neyin verimini alacak?
Basic hareketlerde güçlenmen daha iyi olacaktır.

1-2 ay salona gitmeden çalışmam gerekiyor olanaklardan dolaylı bu süreç içinde ne yapmamı önerirsin evde ağırlık setine sahibim.

Arkadaşlar ek olarak bilek çalışın ve ağır yapın mesela hammer curl adım alarak yapın abartmadan farkı görürsünüz.

3-4 aydır yapıp, beslenmesine dikkat eden birinin eğer idman programı çok berbat değilse 10kg ile rahat curl atabilmesi lazım ya.
63 kiloyum, 165 boyunda falanım demişsin.
Yani bilemedim 12-15kg atabilmen lazım diye düşünüyorum.

Ya moralini bozmak gibi olmasın sakın yanlış anlama.

Şimdi çözüm önerisi sunalım. Bu sporda güç fizikten önce gelir. Çünkü güç yoksa, güzel bir fizik yapmak, daha güçlü ve daha yüksek ağırlıklar ile çalışan birine kıyasla çok daha geç olacaktır.
Zaten bunun için spora yeni başlayanlara Full body önerilir ki, önce Basic ( temel hareketler) de kaslarını güçlendirip ağırlık arttırmaya yönelik çalışıp, split veya push pull legs programa geçince ( bölgesel idman) makineleri daha yüksek kilolarda yaparak kasa daha iyi hasar verebilsinler.
Yani güçlenmeye ve ağırlık artışına yönelik çalışmanı öneriyorum sana.

Biceps düşük kilo da bile fazla tekrar atılarak, fazla set atılarak tahribat verilebilecek bir kas ama göğüs sırt öyle değil.
Göğüs ve sırt hareketlerinde, fazlasıyla kol gücünden yararlanıyoruz.

Örneğin kol güçsüzlüğünden sebeple biceps Curl'u düşük kiloyla çalışan adam lat pull Down'u da düşük kiloyla yapacaktır. Çünkü lat pull Down'da biceps ve bilekten fazlasıyla yararlanılır.

Güç arttırmaya ve ağırlık ( yani kaldırdığın kilo) artışına bağlı bir idman programı izlemelisin. Bu bağlamda 5x5 programları yararlı oluyor, bu programı direkt alıp hafta da 3 gün uygulayabilir veya 4-5 gün gidip 5x5 programına ekstra olarak biceps omuz triceps eklersin.

Haftadan haftaya yaptığın egzersizlerde ( squat, deadlift, barbell row, bench press) ağırlığı arttırabilmen gerek. 2, 5kg-5kg arası ağırlık artışı isteniyor haftadan haftaya.
Bu egzersizlerde ağırlığın artması güçlendiğin manasına gelir ve biceps curl gibi hareketlerde güç çok işine yarayacak.

bir de yaptığın idman programını buraya atabilir misin?
Gün gün yaptığın hareketler set ve tekrar sayıları şeklinde.
Önemli bu, bir inceleyelim.

Edit;

Belki de yeterince ağır çalışmıyor ve kolaya kaçıyorsun.
Yaptığın hareketlerde form doğru olacak şekilde girebileceğin en yüksek kiloyu gir ve o hareketi tekrarlayacağın diğer gün normalde yaptığından bir tık daha ağır kilo ile dene. Kendini zorla, eğer olmuyorsa eski kilonla yine setlerini tamamla bir daha ki sefere tekrar dene.

beslenmeme dikkat ediyorum demişsin ama buradan kasıt ne?
Eğer yeterince karbonhidrat almıyorsan idmanda performansın düşük olacaktır. Bu sebeple Max ağırlıklarına giremeyeceksin. Böylelikle idmandan istediğin sonucu da alamamış olacaksın.
İdmanlardan önce bol bol karbonhidrat yükle vucuduna. Örneğin saat 4 de mi idmana gidiyorsun 3'e kadar bol bol kaliteli karbolar tüket. 3'ten sonra da yemek yemeyi bırak çünkü bu sefer de idmana karnın şiş bir şekilde gitme bu da performansını etkiler. Demek istediğimi anlamışsındır.

Yeterli protein almıyorsan kasların gelişmez. Yeterli protein almıyorsan ağırlık artırman zor olacaktır.

ve çok önemli bir durum daha! Negatif tekrarlar.
Kaslardaki mikro yırtıkları yani hasarı oluşturan asıl durum yaptığın hareketin negatif kıs mıdır? Örneğin biceps curl yapıyorsun;
Ağırlığı yukarı doğru kaldırman hareketin pozitif kısmı.
Ağırlığı aşağı doğru indirmen ise hareketin negatif kısmı.

Kasların gelişmesi için nefatif tekrarlar çok önemli. Hareketlrinin negatif tekrarlarını yavaş yapmalısın.
Örneğin biceps Curl'de ağırlığı aşağı doğru indirirken yavaş indirirsen kasa daha çok hasar verirsin.

Negatif tekrar konusunu mutlaka araştır derim. Her hareketin negatifi farklı ama işin özü yaptığın harekette ağırlığı pata küt indir kaldır yapmayacaksın. Yavaş yavaş ve kası his ederek yapman gerek...

Ayrıca o ağırlıklar gözünde çok büyümesin ;) zamanla o ağırlıkları kaldırabildiğinde aslında ne kadar küçük olduklarını anlayacaksın.
Örneğin sana şu an salondaki 20Kg'lik dummbellar devasa görünüyor değil mi? Ama işte 2-3 ay sonra o 20kg ile rahat bir şekilde dumbell bench press yapabildiğinde o devasalık gözünde kaybolacak.
Çünkü ağırlığı yerinden rahatlıkla alıyor ve rahatlıkla hareketini uyguluyor olabileceksin :)
Ve bence güç artışına yönelik çalışma ile 2-3 ay içinde 20kg dumbell Bench'e rahat varırsın.

Hocam 13 olalı 1 ay oldu 50 kiloyum 156 boyum var, evde ayarlanabilen ve 1kglik dumbellarin var. 2.5kg ile spor yapsam ileride boyum kısa kalır mı ya da bir sorun oluşur mu?

Hocam 13 olalı 1 ay oldu 50 kiloyum 156 boyum var, evde ayarlanabilen ve 1kglik dumbellarin var. 2.5kg ile spor yapsam ileride boyum kısa kalır mı ya da bir sorun oluşur mu?

Hiçbir sorun olmaz dostum ben 14 yaşına gireceğim 1 yıldır vücudum ve kilom için ağır kilo giriyorum 20 kg hammer curl atıyorum boyum 186 aksine boyum spordan sonra daha fazla uzadı 2 ayda 1 cm atıyorum şüphen olmasın.

Ama şu kısma dikkat et doğru formda kaldır.

Hiçbir sorun olmaz dostum ben 14 yaşına gireceğim 1 yıldır vücudum ve kilom için ağır kilo giriyorum 20 kg hammer curl atıyorum boyum 186 aksine boyum spordan sonra daha fazla uzadı 2 ayda 1 cm atıyorum şüphen olmasın.

Ama şu kısma dikkat et doğru formda kaldır.

186 ne lan ayı(!) 😄
Teşekkürler, ben zaten ağır ağırlık altına girmeyeceğim, şimdilik 2.5kg la yetineceğim. Birde duydum ki bazı dumbell hareketlerinin sakatlanmamak veya gelişimi etkilememek için oturarak yapılması öneriliyormuş. Bu konuda bildiin bir şey var mi?

186 ne lan ayı(!) 😄
Teşekkürler, ben zaten ağır ağırlık altına girmeyeceğim, şimdilik 2.5kg la yetineceğim. Bir de duydum ki bazı dumbell hareketlerinin sakatlanmamak veya gelişimi etkilememek için oturarak yapılması öneriliyormuş. Bu konuda bildiin bir şey var mi?

Ahahsh vallahi ayı gibiyiz😁
Şimdi sakatlanmama durumunu bilmem hareketten harekete değişir mesela ayakta omuz press bele sıkıntı olabilir o yüzden oturarak önerilir onun gibi hareketler var riskli hareketler. Doğru denilebilir sakatlanmamak için.

Geri
Yukarı