10W MX250 vs MX 230 10W

Model numarasının son iki hanesine bakılır. 10-20 işe giriş seviyesi 30-40 ise orta seviye 50 orta üst seviye, 50 üzeri gaming statüsündedir. Yıllardır da sistem böyle işler.
Vay canına! RTX serisi giriş seviyesi, GTX serisi orta-giriş, GT serisi üst segment ve MX serisi de top segment o zaman. Yıllardır bu sistem de böyle işliyor demek. MX serisi gaming kategorisine yıllardır girmiş de haberimiz yokmuş yahu!
50 madem orta seviye neden GTX850 kartı var ? Benim bildiğim Nvidia kartlarda "X" ibaresi varsa o kart gaming oluyor. Yanlışsa düzelt.
Ciddi olmaya çalışıyorum ama olamıyorum. 7 sene önceki donanımdan bahsettiğinizden haberiniz var mı?
Bugün GTX1650 gaming donanımdır, ama GTX750 değildir.

Vay canına! RTX serisi giriş seviyesi, GTX serisi orta-giriş, GT serisi üst segment ve MX serisi de top segment o zaman. Yıllardır bu sistem de böyle işliyor demek. MX serisi gaming kategorisine yıllardır girmiş de haberimiz yokmuş yahu!
Boş yapıyorsun MX ile alakalı bir şey demedim ben. MX'lerden önceden bahsediyorum. Şunu diyorum GTX serisine bir sahip bir kart Gaming değil midir ?

Boş yapıyorsun MX ile alakalı bir şey demedim ben. MX'lerden önceden bahsediyorum. Şunu diyorum GTX serisine bir sahip bir kart Gaming değil midir ?
Sorun da zaten MX serisi hakkında bir şey dememen. Sorunun tam olarak bu. MX serisi oyun için tasarlanmadı. Düşünemediğin şey bu.
MX 290 da çıksa yine gaming donanımı değil. Güç tasarrufunu ön plana alıyor seri.

Sorun da zaten MX serisi hakkında bir şey dememen. Sorunun tam olarak bu. MX serisi oyun için tasarlanmadı. Düşünemediğin şey bu.
Reis ben MX gaming karttır demedim ki. Neyse ben sana farklı bir şey sormuştum sen sorumu yanlış anladın.
Ciddi olmaya çalışıyorum ama olamıyorum. 7 sene önceki donanımdan bahsettiğinizden haberiniz var mı?
Bugün GTX1650 gaming donanımdır, ama GTX750 değildir.
Ben güncelden bahsetmiyorum evet GTX750 şuan için oyunları kaldıramaz ama gaming statüsünde bir kart olduğu gerçeğini de değiştirmez haksız mıyım. Sadece şunu düzeltmek istedim; sen dedin ya 50 ibaresi varsa orta oluyor. Ben de şunu dedim "GT" ibaresinin yanına "X" koyulunca gaming olmuyor mu dedim. Sen ise dalga geçiyorsun kalp kırıyorsun :/

Reis ben MX gaming karttır demedim ki. Neyse ben sana farklı bir şey sormuştum sen sorumu yanlış anladın.

Ben güncelden bahsetmiyorum evet GTX750 şuan için oyunları kaldıramaz ama gaming statüsünde bir kart olduğu gerçeğini de değiştirmez haksız mıyım. Sadece şunu düzeltmek istedim; sen dedin ya 50 ibaresi varsa orta oluyor. Ben de şunu dedim "GT" ibaresinin yanına "X" koyulunca gaming olmuyor mu dedim. Sen ise dalga geçiyorsun :/
Defalarca altını çizdim. GTX serilerinde X yüksek performans amaçlı üretildiğini belirtir. MX serisinde ise orta üst seviye performans diye bir şey yok. MX serisi kartların laptoplara koyulma amacı güç tüketimi düşük cihazlar ortaya koyarak pil süresini arttırmak. MX serisine 3 tane X koy yine bir şey değişmez.

Defalarca altını çizdim. GTX serilerinde X yüksek performans amaçlı üretildiğini belirtir. MX serisinde ise orta üst seviye performans diye bir şey yok. MX serisi kartların laptoplara koyulma amacı güç tüketimi düşük cihazlar ortaya koyarak pil süresini arttırmak. MX serisine 3 tane X koy yine bir şey değişmez.
Tamamdır.

50 madem orta seviye neden GTX850 kartı var ? Benim bildiğim Nvidia kartlarda "X" ibaresi varsa o kart gaming oluyor. Yanlışsa düzelt.
Nvidia'da X ifadesi varsa eğer, artık medya yürütmeye yönelik değil donanım hızlandırma gibi performansa yönelik sahip olduğunu belli eder.

Bunlarda örnek olsun,
Aynı aile (Kepler) içerisinde masaüstü (solda) serisinde 745 modeli artık performansa yönelmeye başladığı için GTX takısı ile pazarlanırken dizüstü (sağda) 760M modeli performansa yönelik olarak başladığı için GTX takısı ile pazarlanmış. 900 serisi için ise, 950M modeli ile birlikte performansa yönelmeye başladıkları için GTX takısı ile pazarlanmaya başlanmış. Alt modellerde ise gelen MX'de bulunan X ise, normal M modeline göre daha performanslı olduğunu göstermek için kullanılan bir pazarlama yöntemi. Ama bu durum halen daha o kartların GT olarak isimlendirilmesinin önüne geçmiyor.

1591540485195.png
1591540524546.png
1591540904412.png

Kaynakça:
700 serisi masaüstü: GeForce GTX 780 Ti | GeForce
700 serisi dizüstü: GeForce GTX 780M Dedicated Graphics for Laptops | GeForce
900 serisi dizüstü: GeForce GTX 980M Graphics Card
Söylediğiniz şeyler MX250 25W için geçerli, ben MX250 10W için konuşuyordum.
10-25W yapılandırılabilir TDP değeridir. Markadan markaya değişmekle beraber kullanılan iki türde de kullanılan yonga aynıdır. Aralarındaki tek fark birisinin frekansları diğerine göre biraz daha yüksektir veya aynı frekansa sahiplerse birisi Turbo frekansında daha uzun süre çalışabilirken diğeri daha kısa süre çalışır. Bu iki farktan birisi tamamen üreticinin kendi kararına göre değişir.

Gördüğün üzere, MX250 42W'a kadar tüketebilirken MX230 34W'a kadar güç tüketebiliyor. TDP direkt olarak güç tüketimi değildir çünkü. Thermal (Isıl) Design (Tasarım) Power (Gücü) şeklinde çevrilebilir. Yani gereken soğutma kapasitesini belirtir normal şartlar altında. Elektronik cihazlar genelde tükettiği elektrik kadar ısı enerjisi ortaya çıkarırlar o yüzden elektrik tüketimiymiş şeklinde anlaşılabiliyor zaman zaman.

Ayrıca, MX250 için Nvidia'nın 10W-25W şeklinde bir ayırımı yok.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı