11.000TL 17.3" laptop tavsiyesi

Bütçe
11000

ibrahimerol

Femtopat
Daha fazla  
Merhabalar. Bir süredir araştırıyorum, en sonunda üç modele indirdim. Sistem minimumlarım; ekran 17.3" olacak (devamlı seyahat ediyorum, gittiğim şehir dışı işlerde de akşam otelde vs oyun oynarım, masaüstü uymaz o yüzden. 15.4" ASUS emekli olacak, bu sefer büyük olsun istiyorum ekran, evde zaten monitörle kullanıyorum, dışarıda küçük ekranla oynamak zor geliyor), en az 16 GB RAM (emektarda da 12 GB vardı, yükseltmek lazım), en az GTX1650 Ti ekran kartı (Aslında çok FPS ihtiyacım yok, oynadığım oyunlar Stellaris, EU4 gibi paradox strateji oyunları, Civilization serisi, Total War Warhammer vs. Ama yine de GTX1050 falan düşünmüyorum. Arada 3D tasarım, AutoCAD, Cura, Blender vs. de lazım oluyor, bari uzun soluklu olsun).
ASUS 5 yıl gitti, o nedenle yine 5 yıl gidecek bir şey lazım. Bu minimumlarla bakınca en az 10bin TL modeller çıkıyor. 10bin üstüne çok çıkmak istemiyordum ama Monster Abra'ya 10bin vermektense biraz daha çıkıp MSI GF75, MSI Bravo ya da Monster Tulpar daha mantıklı geldi.

-MSI Bravo 17 A4DDR-039XTR - 11.149 TL (sepette 400TL indirim veriyor)
Aralarında en iyisi bence bu, ama AMD'ye karşı ön yargı var, benim de kafam karışıyor. 4800H+RX5500M iyi bir ikili gördüğüm kadarıyla. Yarın bir gün bir sürücü uyumsuzluğu, ya da misal Civilization 7 çıkınca desteklememesi vs. sorun yaşar mıyım bilemedim. Riskli geliyor.

-MSI GF75 Thin 9SCSR-432XTR - 11.621 TL
En düşük konfigürasyon ama hem MSI hem Intel olması en sağlam seçenek yapıyor. i7 9750H daha eski bir işlemci ama çok da fark yok i7 10750H ile.

-Monster Tulpar T7 V20.2 Notebook - 11.799 TL
RTX 2060 göz kırpıyor, i7 10750H'da iyi. Ama aynı fiyata MSI almak varken Monster almaya elim gitmiyor. Daha iyi konfigürasyon mu, yoksa marka mı arada kalıyorum.

Fiyat dediğim gibi 10bin TL psikolojik sınır gibi ama hadi 11bin olsun. 12-13-14bin ucu yok, bu nedenle daha da arttırmak istemiyorum. Yine de az farkla bayağı fark oluşturacak bir model varsa da düşünürüm.

Baya kararsız kaldım, yorum yazacaklara, yardımcı olacaklara şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhabalar. Bir süredir araştırıyorum, en sonunda üç modele indirdim. Sistem minimumlarım; ekran 17.3" olacak (devamlı seyahat ediyorum, gittiğim şehir dışı işlerde de akşam otelde vs oyun oynarım, masaüstü uymaz o yüzden. 15.4" ASUS emekli olacak, bu sefer büyük olsun istiyorum ekran, evde zaten monitörle kullanıyorum, dışarıda küçük ekranla oynamak zor geliyor), en az 16 GB RAM (emektarda da 12 GB vardı, yükseltmek lazım), en az GTX1650 Ti ekran kartı (aslında çok FPS ihtiyacım yok, oynadığım oyunlar stellaris, EU4 gibi paradox strateji oyunları, Civilization serisi, Total War warhammer vs. ama yine de GTX1050 falan düşünmüyorum. Arada 3D tasarım, AutoCAD, cura, Blender vs. de lazım oluyor, bari uzun soluklu olsun).
ASUS 5 yıl gitti, o nedenle yine 5 yıl gidecek bir şey lazım. Bu minimumlarla bakınca en az 10bin TL modeller çıkıyor. 10bin üstüne çok çıkmak istemiyordum ama Monster Abra'ya 10bin vermektense biraz daha çıkıp MSI GF75, MSI bravo ya da Monster Tulpar daha mantıklı geldi.

-MSI bravo 17 A4DDR-039XTR - 11.149 TL (sepette 400TL indirim veriyor)
Aralarında en iyisi bence bu, ama AMD'ye karşı ön yargı var, benim de kafam karışıyor. 4800H+RX5500M iyi bir ikili gördüğüm kadarıyla. Yarın bir gün bir sürücü uyumsuzluğu, ya da misal Civilization 7 çıkınca desteklememesi vs. sorun yaşar mıyım bilemedim. Riskli geliyor.

-MSI GF75 Thin 9SCSR-432XTR - 11.621 TL.
En düşük konfigürasyon ama hem MSI hem Intel olması en sağlam seçenek yapıyor. i7 9750H daha eski bir işlemci ama çok da fark yok i7 10750H ile.

-Monster Tulpar T7 v20.2 notebook - 11.799 TL.
RTX 2060 göz kırpıyor, i7 10750H'da iyi. Ama aynı fiyata MSI almak varken Monster almaya elim gitmiyor. Daha iyi konfigürasyon mu, yoksa marka mı arada kalıyorum.

Fiyat dediğim gibi 10bin TL psikolojik sınır gibi ama hadi 11bin olsun. 12-13-14bin ucu yok, bu nedenle daha da arttırmak istemiyorum. Yine de az farkla bayağı fark oluşturacak bir model varsa da düşünürüm.

Baya kararsız kaldım, yorum yazacaklara, yardımcı olacaklara şimdiden teşekkürler.

Pek bilmem ama bence laptop yerine MSI'nin küçük kasaları var o paralara onlardan almanı tavsiye edebilirim.

Monster almayın, ikinci model Thin, bu da kolay ısınabilir demek. Çünkü kasayı küçültmek için fan sayısı azalıyor veya Max-Q dediğimiz kartlar kullanılıyor. Benim tavsiyem birinciden yana.

O fiyata 1650 TI veya RX5500M alınmaz, en azından 1660 TI ekran kartına sahip bir bilgisayar almanı öneririm. Dikkat et bazıları 1660 TI Max Q, genelde HP laptoplarda oluyor.
Monster almakta mantıklı bence. (Monster alacaksan kendi sitesinden alabilirsin.)

Şimdi birinci olan ekran kartı açısından en kötüsü önermem ikinci olan ise ısınma sorunu varmış Monster ise sorunlu diyorlar bilmiyorum ama bu modeli 17 inç olduğu için osrun olmaz diye düşünüyorum en mantıklısı Monster.

Pek bilmem ama bence laptop yerine MSI'nin küçük kasaları var o paralara onlardan almanı tavsiye edebilirim.
Masaüstü işimi görmez hocam, laptop taşımam lazım hep.
O fiyata 1650 TI veya RX5500M alınmaz, en azından 1660 TI ekran kartına sahip bir bilgisayar almanı öneririm. Dikkat et bazıları 1660 TI Max Q, genelde HP laptoplarda oluyor.
Monster almakta mantıklı bence. (Monster alacaksan kendi sitesinden alabilirsin.)
Gönül isterdi ama 14bin altına 1660ti kullanan bir model göremedim. Hani biraz düştü fiyatlar, düşsün biraz daha diye beklerim ama doların ne olacağı da belli de değil ne yazık ki.

17.3 inç olması şart mı?
Evet, ilk öncelik büyük ekran.
İki Monster geldi, İzmir bayisine gidip bakayım diyorum ama ellerinde olmayabilir.

Monster 2
Bravo 1
Gf75 0

Son düzenleme:

Geri
Yukarı