11. Sınıfta Alan Değiştirme

Bölüm seçimlerinde en çok karşılaştığım genelde "Ben matematik çözemiyorum, dil seçeyim" düşünceleri oluyor. Sayısal derslere bakınca yabancı dil yapmak daha eğlenceli belki daha basit gelebilir. Fakat şunu belirtmek isterim ki 11. sınıfta İngilizce hiçte kolay olmayacak. Sayısaldan daha zor bile diyebilirim. Birde dil bölümü seçince matematik çözmeyeceğini veya önemsiz kalacağını düşünenler var. Kesinlikle böyle düşüncelere kapılmayın. Dil bölümüne de gitsen iyi bir üniversite için en az 15-20 matematik sorusu çözmen gerekecek. Geçmiş yıllardaki yabancı dil sınavlarına bir göz atmanı tavsiye ederim. Zamanında yabancıların bile yapamadığı bir sınav...
Özetleyecek olursak, yaşadığımız ülkenin eğitim sistemi ortada. En kötü eşit ağırlık bölümünü seçmeni tavsiye ederim. Eğer sayısal derslerden korkuyorsan bunların üzerine gidip daha çok çalış. 2 yıl az bir süre değil, yapabilirsin. Elbette bunların yanında İngilizceye olan ilgini azaltma. İleri zamanlarda İngilizce hiçbir zaman peşini bırakmayacaktır. Zamanı geldiğinde yabancı dil sınavına girerek şansını deneyebilirsin. Karar senin, gelecekte kendini nerede görmek istiyorsan, hayallerine ulaşabileceğin en doğru yolu seç.
Dediğiniz gibi 2 yıl az bir süre değil. Ben de bunu düşünerek en başından beri hayalim olan mesleğe kavuşmak için sayısaldan devam edeceğim. Sayısal derslerinin üzerine gitmeye ve daha çok çalışmaya karar verdim. Umarım hakkımızda hayırlısı olur. Herkese teşekkür ederim.

abi bende kararsızım şuan sayısaldan devam ediyorum bende mühendislik istiyorum sen nasıl çalıştın kazandın
Her konuyu evde sıfırdan çalışıp sorularını çözdüm. Okulu yalnızca hocalara soru sormak ve denemelere girmek için kullandım. Çoğu gün okula gitmedim ki zaten Mart ayı sonrası pandemi ile okullar da kapanmıştı. Umarım hedefini başarırsın.

Her konuyu evde sıfırdan çalışıp sorularını çözdüm. Okulu yalnızca hocalara soru sormak ve denemelere girmek için kullandım. Çoğu gün okula gitmedim ki zaten Mart ayı sonrası pandemi ile okullar da kapanmıştı. Umarım hedefini başarırsın.
ya bizim okulda devamsızlık mevzusu var çok takıntılılar. Şuan 11.sınıfım sence ne yapmalıyım ?

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı