11000 euroluk bilgisayar alışverişinde gümrük vergileri nasıl olur?

• Konuyu başlatan yklc
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 8
  • Görüntüleme 3B

yklc

Hectopat
Daha fazla  
Şimdi ben yurt dışında PC toplayıp Türkiye'ye getireceğim. Yaklaşık 11000 euro tutuyor. İçinde tek toplayacağım PC'nin fiyatı yok, yanında bir de başka laptop da var. Sorularım şunlar:
1) Bu 11 bin euronun mu üstünden oranlı bir şekilde vergi alınıyor, yoksa parça parça mı? Örnek ekran kartı 2000 euro, bunun için ayrı; işlemci 500 euro, bunun için ayrı mı?
2) Bu gümrük vergi fiyatları nasıl, oranla mı oluyor? Benim bildiğim oranı var ama tam bir bilgim yok. Bunun hakkında bilgi verebilir misiniz?
Bu konuda bilgisi olup yardımcı olacak birisi varsa alacağım şeylerin fiyatlarını yazabilirim ve ne kadar vergi vereceğimi söylerse çok iyi olur.

Son düzenleyen: Moderatör:
O siparişten çok çok absürt bir vergi isterler, tahminim yok ama rakamı duyunca şoka girebilirsiniz. Durumunuz çok iyiyse yine de alın tabii, ama tavsiyem alınmaması yönünde. 2018 yılına kadar yurt dışı ürünlerden alınan vergi yine ödenebilir seviyedeydi, ama şu anda bu oran uçtu diyebiliriz.

Elindeki fatura kadar belirli oranlarda vergi yansıtılır. İthalat-İhracat işiyle uğraşanlara vergiler daha düşük oluyor diye biliyorum. Oranlara hakim değilim.

Çok ciddi bir vergi ödersiniz ve gümrüğe girmeden kimse ne kadar ödeyeceğinizi net olarak söyleyemez. 11.000 Euro'nun üzerine tahminim en az 3500-4000 Euro daha eklersiniz benim tahminim bu.

Aşağıdaki sayfanın 19.Maddesi'ne göre 1500 Euro üzerinde yolcu yanında getirilen eşyaya ithalat vergileri yansıtılır, ne kadar çıkacağını hesap etmek kolay değil kısacası. Ama toplam değerin %30-40 ı kadar hatta yarısına kadar ulaşabilir.

Son düzenleme:
Parça başına vergi alınır kuracağınız toplama PC'den. Gelen her kutu için ayrı vergilendirme yapılır. Laptop için de ayrı vergilendirme yapılır. Yaklaşık olarak yarısı kadar vergi ödeyebilirsiniz. Size tavsiyem, bir ithalat ihracat şirketi aracılığıyla getirtmeniz. Onların toplu alışverişleri olur bazen. Bir tır dolusu mal ancak alakasız şeyler. Şirkete alınan mallar falandır genelde bunlar. O şekilde getirtmediğiniz surette %40 %45 vergi ödersiniz. Spesifik olarak ürün başına alınacak vergileri bulsanız ve biliyor olsanız bile, ek vergiler çıkabilir çünkü bu toplu alışveriş kabul edilir. Ticari sınıra takılabilirsiniz. Ayrıca pakette 3 parça olmak üzere 2 paket, aylık ticari olmayan faaliyet limiti diye biliyorum. Güncellenmiş olabilir fakat eğer öyleyse o siparişi getirmeniz için de yine ithalat ihracat a.ş. ile anlaşmanız gerek ya da aylarca uğraşmanız.

Parça başına alınacak vergi ise ürün sınıfına bağlıdır. A ürünü için mevzuatta 5 sınıf varsa her sınıf için ayrı vergi fiyatlaması yapılabilir yasal olarak ancak detaylı mevzuat bilen biri bile gelse o gün gümrükte ne kadar ödeyeceğinizi kesinlikle bilemez çünkü bazen çok istisnai bir durumdan bile çok yüklü ödeme çıkabilir.

Şimdi ben yurt dışında PC toplayıp Türkiye'ye getireceğim. Yaklaşık 11000 euro tutuyor. İçinde tek toplayacağım PC'nin fiyatı yok, yanında bir de başka laptop da var. Sorularım şunlar:
1) Bu 11 bin euronun mu üstünden oranlı bir şekilde vergi alınıyor, yoksa parça parça mı? Örnek ekran kartı 2000 euro, bunun için ayrı; işlemci 500 euro, bunun için ayrı mı?
2) Bu gümrük vergi fiyatları nasıl, oranla mı oluyor? Benim bildiğim oranı var ama tam bir bilgim yok. Bunun hakkında bilgi verebilir misiniz?
Bu konuda bilgisi olup yardımcı olacak birisi varsa alacağım şeylerin fiyatlarını yazabilirim ve ne kadar vergi vereceğimi söylerse çok iyi olur.
Sipariş yerine gidip alıp valizinizde kutuları açık bir şekilde getirirseniz eğer daha rahat oluyor bildiğim kadarıyla. Vergi vs de alınmıyor. Ama bu verginin alınmaması için ürünü kullanıyor olmanız lazım. Biraz tozlu falan yaparsanız eğer sıkıntı çıkmaz. Kullanılmamış ürünlerden alıyorlar normal vergiyi çünkü.

Hocam oran olarak elektronik ürünler ÖTV'ye giriyor ve bu durumda Gümrük Vergisi + ÖTV üzerinden vergi alınıyor. Bunun yanında 24.20 kuruş gibi bir oranda kutu açıp içine bakma + damga vergisi şeklinde ekstra bir vergi de alınıyor. Yani 100 liralık bir ürüne 60-70 lira civarı bir vergi geliyor. ÖTV oranı ise %50 oranında alınıyor fakat bu ülkede hangi ürüne ne kadar vergi alındığı belli değil. Kitapçık olsa bile yine kafasına göre bir vergilendirme var. Ayrıca bireysel alım elektronik ürün görünce vergi üzerine vergi alma gibi bir zevkleri de var. Her neyse konuyu biraz dağıtım, sonuç olarak aldığınız ürünün en az %40 oranında 90 bin lira civarı, en fazla da artık üç katı mı beş katı mı isterler bilemiyorum. Bir de yukarıda belirttiğim, 24.20 liralık vergi de her açılan kutu başına. Eğer 10 kutunuz var ise ekstradan da 242 liralık bir vergi ödersiniz. Bu oran kutu başına yükselir tabi ki de. Yani sonuç olarak ödeyeceğiniz, 200 bin lira üzerine bir en az yarısı kadar vergi ödeyeceksiniz. Bence hiç ama hiç değmez. O kadar parayı ona vereceğinize, yurt içinde gayet güzel sistemler de var. Diyebilirsiniz ki benim istediğim burada yok diye ama maalesef, Türkiye'deyiz.

1) bu 11 bin euronun mu üstünden oranlı bir şekilde vergi alınıyor, yoksa parça parça mı? Örnek ekran kartı 2000 euro, bunun için ayrı; işlemci 500 euro, bunun için ayrı mı?
2) bu gümrük vergi fiyatları nasıl, oranla mı oluyor? Benim bildiğim oranı var ama tam bir bilgim yok. Bunun hakkında bilgi verebilir misiniz?

Kendin aracın ile faturaları ve kutuyu atıp sokarsan sorun yok kargo ise boru gibi bir vergi sizi bekliyor.

Geri
Yukarı