11400 sisteme şekilli soğutucu önerisi

Eklediğin işlemci Turbo'yu tam açmış olsa bu olması lazımdı.
Turbo'yu açmamasının farklı sebebide olabilir.
BIOS'tan ya da güç seçeneklerinden kapatılmış olabilir.
Sistemi kontrol etmek lazım.
3.4 GHz'yi sadece tek çekirdek performansda görebilirsiniz. Çoklu çekirdek yüküne girdikçe frekans kademeli olarak azalır. Kısacası her çekirdekten maksimum performans almanız mümkün değil. En azından bu işlemcide. Overclock ayrı mesele.
İkinci olarak turbo zaten açık olmasına rağmen sıcaklık kaynaklı olarak duraklatıldığını zaten AIDA raporluyor.
BIOS'ta güç seçeneğimin olmadığını da laptop işlemcisi olduğundan farketmeniz gerekirdi.

3.4 GHz'yi sadece tek çekirdek performansda görebilirsiniz. Çoklu çekirdek yüküne girdikçe frekans kademeli olarak azalır. Kısacası her çekirdekten maksimum performans almanız mümkün değil. En azından bu işlemcide. Overclock ayrı mesele.
İkinci olarak Turbo zaten açık olmasına rağmen sıcaklık kaynaklı olarak duraklatıldığını zaten AIDA raporluyor.
BIOS'ta güç seçeneğimin olmadığını da laptop işlemcisi olduğundan fark etmeniz gerekirdi.

Turbo sadece BIOS'tan kapatılmaz.
Windows üzerindende kapatılabilir.
Tabii ki notebook olduğunu fark ettim.

Turbo sadece BIOS'tan kapatılmaz.
Windows üzerindende kapatılabilir.
Tabii ki notebook olduğunu fark ettim.
1647128598747.png

Bakınız test başladığında frekans: 2.9 GHz.
1647128633572.png

Bakınız güç limiti ve ısınma eşiğine gelindiğinde frekans: 2.2 GHz

İkinci olarak Turbo zaten açık olmasına rağmen sıcaklık kaynaklı olarak duraklatıldığını zaten AIDA raporluyor.
BIOS'ta güç seçeneğimin olmadığını da laptop işlemcisi olduğundan fark etmeniz gerekirdi.

Neden 2.6 ya sabitlendiğini söyleyeyim çünkü UHD Graphics'i de tiklemiştim ben sonrasında tiki kaldırıp tekrar test yaptığımda 3.5'lerde geziyordu.

Neden 2.6 ya sabitlendiğini söyleyeyim çünkü UHD Graphics'i de tiklemiştim ben sonrasında tiki kaldırıp tekrar test yaptığımda 3.5'lerde geziyordu.
Yine aynı şeyi söyleyeceğim, sıcaklık ve güç limitlerine takıldığı için 2.6GHz olarak sabitleniyor işlemci.
iGPU stress testi seçili olmadan 3.5GHz görüyorsanız mevcut soğutucunuzun performansı yerinde sayılır. Yine de değiştirmek isterseniz Noctua önerimdir.

1647193972297.png

iGPU ve eGPU açık testi.
Taban frekansın altına inilmesi gerektiğinde işlemci kullanım yüzdesi sınırlandırılır.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı