11400F+B560 vs. 5600X+B550

@NipponChemiConKYCap nasıl değer ya şaka gibi, arkadaş gidip Ryzen 5800x3D almayacak? Neye değer? Tamamen israf olur. Ve söylentilere değil, piyasaya çıktıktan sonra ki incemele ve testlere bakarak doğru sonuca ulaşılır...

@NipponChemiConKYCap nasıl değer ya şaka gibi, arkadaş gidip Ryzen 5800x3D almayacak? Neye değer? Tamamen israf olur. Ve söylentilere değil, piyasaya çıktıktan sonra ki incemele ve testlere bakarak doğru sonuca ulaşılır...

İleride alırsa boşuna tüm sistemi değiştirmesine gerek kalmaz diye dedim. Bunda anlamayacak ne varsa artık... Ayrıca söylenti değil AMD'nin yaptığı testler bunlar. Düzgün oku.

@NipponChemiConKYCap boş konuşuyorsun. Konu sahibinin hiçbir zaman Ryzen 5800x3D almayacağından neredeyse eminim, sırf böyle saçma bir fikir için boşu boşuna 2.000 TL'den fazla para harcamasına gerek yok. Kendi hayallerinizi kendiniz yapabilirsiniz. Amaç gerekli olanı önermek kendi kafamıza göre senaryo yazmak değil...

@NipponChemiConKYCap boş konuşuyorsun. Konu sahibinin hiçbir zaman Ryzen 5800x3D almayacağından neredeyse eminim, sırf böyle saçma bir fikir için boşu boşuna 2.000 TL'den fazla para harcamasına gerek yok. Kendi hayallerinizi kendiniz yapabilirsiniz. Amaç gerekli olanı önermek kendi kafamıza göre senaryo yazmak değil...

Biraz empati kur tabii yapabiliyorsan. 5 yıl sonra 4000 TL'ye işlemci ihtiyacını karşılamak mı yoksa sistem sana yetersiz geldiği için 20K'ya yeni sistem dizmek mi? İleride çoğu masraftan kurtarır. İleri görüşlülük diye bir şey var bunu senden beklemiyorum tabii.

RX 6600XT için gereksiz yere fazla para vermesine gerek yok.
Burada ne demeye çalıştın? Konuda 6600 XT'den bahseden yok ki zaten 6600 XT hem daha ucuz hem daha performanslı.
Benim asıl sorum 11400F 3060 ya da 3060 Ti için yeterli olacak mı? Darboğaz sıkıntısı ile karşılaşır mıyım?
İkisini de besler. Tabii genel olarak 5600X'e kıyasla daha düşük FPS alırsın. Özellikle online oyunlarda.

@NipponChemiConKYCap bu ileri görüşlük değil, gençliğin verdiği bilgisizliktir. RX6600 XT ile i5 11400r işlemcinin en az 3 yıl ömrü var. 3 yıl sonra bırakalım Ryzen 5 5800x3D işlemcisini
Bulacakta onu mu alacak? Böyle kıt görüşlük yoktur. Gelişen teknoloji ve özelikle RTX 3000 serisi ve RX 6000 serisine bakarak ekran kartlarının neredeyse her yıl güncel işlemciye, daha yüksek performanslı işlemcilere ihtiyacı oluyor. Kıyaslamalar apaçık ortada boşuna laf kalabalığı yapmaya gerek yok. Bırakalım da bu kararı konu sahibi versin...
@KeyN_N konuda arkadaş RX 6600 XT ile RTX 3060 arasında seçim yapacağından bahsetmiş. Bende RX 6600 XT açısından bir örnek verdim. RX 6600XT konusu geçiyor yani...

@UpgradeNeed 11400F, her iki ekran kartını da rahatlıkla karşılayacaktır, herhangi bir darboğaz olmaz. Ben de aktif olarak 11400F kullanıyorum, 3700X'ten geçtim. Birkaç günlük deneyimimi aktarmam gerekirse, oyun performansı olarak 3700X'ten her alanda daha iyi gözüküyor. Ayriyeten çok daha az ısınıyor. 11400F, 5600X ile stok halde ortalamada benzer performansı sağlayabiliyor. Bazı oyunlarda 5600X, bazı oyunlarda 11400F daha iyi FPS veriyor. Ancak 5600X, PBO ile 4.8-5GHz civarlarına çıkabiliyor, o haliyle özellikle e-spor oyunları dediğimiz işlemci yüklü oyunlarda elle tutulur fark oluyor. 5600X için iyi bir soğutucuya da ihtiyaç var. Ekstra 2000 TL farkı hak ediyor mu dersen, bence etmiyor. 400 ile 500 FPS civarları bence pek etki etmez, frametimelar zaten çok düşük. Tabii ben B560 anakart alırken 600 TL'den az ödemiştim, şu an fiyatlar uçmuş. Geçmemdeki sebep parçaların uygun fiyatlı oluşuydu. Aradaki farkı ekran kartına yatırmak daha mantıklı gibi. Her ikisi de DDR4 platformunun son örnekleri, DDR5'e geçtiğin zaman RAM-anakart-işlemci değişimi yapman gerekecek. Yükseltme kısmına çok takılma bence.

Geri
Yukarı