11400F işlemci 99 derecede zarar görmüş müdür?

HooDue

Hectopat
Makaleler
1
Arkadaşlar stok fan ile bu dereceyi gördü. Ben de hemen kapadım. Çok kısa süreliğine gördü o dereceyi. Mecburen iyi bir soğutucu alacağım sipariş verdim. Sorum şu işlemcim zarar görmemiştir değil mi?

İşlemci: 11400F.

Son düzenleyen: Moderatör:
Termal macunu kontrol et. Fanın ayaklarının tam oturduğundan emin ol. Voltaj değerlerine bak gereksiz ise undervolt işlemi uygula.
Prime95 ile stres testi yap.

Bilgisayarımı ilk aldığımda i3 10100F işlemcim 100 derecede yaklaşık 10-15 dakika çalıştı. GameGaraj sağ olsun. İşlemci fanını düzgün takamamışlardı. Fanı kontrol etmek aklıma geç geldi. O sürede işlemciye bir şey olmadıysa sizin işlemcinize hiçbir şey olmaz.

Zannetmiyorum. Güncel işlemcilerinin hepsinde ısı ve akım koraması var. Zaten kendine zarar verecek sıcaklıklarda frekansını dramatik düşürecektir.
Zarar verme aşamasında zaten hocam durdururdu değil mi kendini? Ben hemen kapadım zaten.
Termal macunu kontrol et. Fanın ayaklarının tam oturduğundan emin ol. Voltaj değerlerine bak gereksiz ise undervolt işlemi uygula.
Prime95 ile stres testi yap.
Hocam kule tipi soğutucu sipariş verdim. İşlemciyi rahatlatır değil mi? Macunu da yeni gelecek içinde.
Bilgisayarımı ilk aldığımda i3 10100F işlemcim 100 derecede yaklaşık 10-15 dakika çalıştı. GameGaraj sağ olsun. İşlemci fanını düzgün takamamışlardı. Fanı kontrol etmek aklıma geç geldi. O sürede işlemciye bir şey olmadıysa sizin işlemcinize hiçbir şey olmaz.
Anladım hocam çok sağolun rahatladım. Ne kadar süredir kullanıyorsunuz işlemcinizi?

Bilgisayarı aldığımdan beri. Yaklaşık 35 gün.
Hocam ben o dereceyi gördüğüm gibi kapadım. Sağolun tekrardan
Hocam termal macunun bile faydası olur. 10 liralık termal macunla 100 liralık termal macun arasında boş yere 90 lira fark yok.
Haklısınız hocam kaliteli olması önemli. Cevaplarınız için herkese çok teşekkür ederim.

Zarar verme aşamasında zaten hocam durdururdu değil mi kendini? Ben hemen kapadım zaten.

Hocam kule tipi soğutucu sipariş verdim. İşlemciyi rahatlatır değil mi? Macunu da yeni gelecek içinde.

Anladım hocam çok sağolun rahatladım. Ne kadar süredir kullanıyorsunuz işlemcinizi?
Evet her işlemcinin bir Tj max eğeri vardır. Bu da genellikle 100 derecedir. Bu değere geldiğinde işlemci kendini kapatır.

Geri
Yukarı