1150 ve 1155 Pin Anakart Farkı Nedir?

Sczhproneia

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, sistem yükseltmeyi düşünüyorum, anakartım:

ASUS H81M-PLUS Intel H81 Soket 1150 DDR3 1600MHz HDMI&DVI Anakart

Bunu değiştirip 1151 pin anakart almaya gerek var mıdır? Tabii buna bağlı olarak işlemcimi de değiştirmek zorundayım. 1155 pin işlemci ile 1151 işlemci arasında devasa fark var mıdır? Şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim.

Not: Oyun ve render için kullanılacak.

Merhaba arkadaşlar, sistem yükseltmeyi düşünüyorum, anakartım:

ASUS H81M-PLUS Intel H81 Soket 1150 DDR3 1600MHz HDMI&DVI Anakart

Bunu değiştirip 1151 pin anakart almaya gerek var mıdır? Tabii buna bağlı olarak işlemcimi de değiştirmek zorundayım. 1155 pin işlemci ile 1151 işlemci arasında devasa fark var mıdır? Şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim.

Not: Oyun ve render için kullanılacak.
Hocam onlar işlemci soket türü. Mesela G4560 Soket 1151. Alacağın işlemciyi yaz buraya sen.

Artık Intel işlemciler 1151 soket olarak çıkıyor. Yani 1150'ye uyumlu yeni bir işlemci yok ve olmayacak. Dolayısıyla yeni işlemciler için mecbur 1151 soketli bir anakart lazım. Sistem yükselteceksen tabii ki 1151 soketli bir anakarta geçmen gerekiyor.

İşlemci pin sayısıdır. Aynı zamanda anakart soket yapısıdır. Intel her yıl soket değiştirdiğinden dolayı işlemci değiştirince anakartı da değiştirmeniz gerekiyor maalesef. :D Bu soru ucu çok açık bir soru. H81 yonga setli sistemde en fazla 4. nesil işlemci kullanabilirsiniz. Eğer bu işlemciniz i3 ise ve üst seviye i5 ya da i7'ye geçecekseniz 1151'e geçiş mantıklı olacaktır. Çünkü 1151'e geçerek aynı zamanda DDR4'e de geçmiş olacaksınız. Tabi RAM'leri de değiştirmeniz gerek. Daha yüksek oyun performansı için ise ekran kartını değiştirmeniz gerekecek. Toplayalım. İşlemci, anakart, ekran kartı, RAM. Disk, kasa ve soğutucu bileşenlerini değiştirmeden de yola devam edebilirsiniz. Hayırlı olsun. Yeni sistem topladınız. :)

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı