1156 Soket Bilgisayara Upgrade

Piscosour

Kilopat
Yer
Tekirdağ
Daha fazla  
İ3 530 tabanlı bilgisayara GTX 1050 Ti ekran kartı aldım ve darboğaz olacağını biliyordum. Biraz idare ederim, darboğaz varken kullanırım İleride yükseltme yaparım dedim. Okul harçlıklarım ve yazdan kalma param ile 200TL biriktirdim. miktar para geçti. Bazı tanıdığım bilgisayarcılara sorduğumda fazla güç tüketir, 45 nanometre çok fazla. En az 1155 Pin anakarta geçmelisin diyor. Ben de 1155 Pin anakarta geçemem. Bütçem fazla değil. Onun yerine 150TL'ye Aliexpress'ten X3470 işlemci almayı planlıyorum.
En mantıklısını soruyorum. Biraz daha bekleyip 1155 Pin anakart ile işlemci almak ya da 150TL ye sadece işlemci almak? Aralarında pek fark var mı? Çok daha fazla para vermeye gerek var mı?

X3470 çok güzel bir işlemcidir. Kesinlikle anakart değiştirmeye gerek yok.
Çok iyi bir işlemci olduğunu biliyorum. Fakat şöyle bir sorun da var. İleride oyunlar 16GB bellek isteyeceğinden benim anakart en fazla 8GB bellek destekliyor. Ben sistemi uzun süre kullanacağım. Bu uzun sürede 8GB bellek bana yetmeyecek.
Bir de konudaki söylediğim bilgisayarcının dediğinden şimdiye kadar şaşmadım. Gayet de iyi yapmışım. O bilgisayarcının da dediğine inanmak istiyorum ve bana mantıklı da geliyor. 45 NM bir işlemciden bahsediyoruz. Kafam biraz karışık.

16 GB bellek konusunda haklısınız ancak anlaşılan bi' bakkala denk gelmişsiniz. Sadece NM önemli değildir işlemcide.
B-A-K-K-A-L-L-A-N-D-I-N-I-Z

95W TDP'den 73W TDP'ye düşüyor hocam. Güç konusunda o kadar kafaya takılacak bir durum söz konusu değil. x3470 alıp OC yaptığınız takdirde ikinci nesil alacağınız işlemcilerin gücünden çok daha fazlasını elde edeceksiniz. 16 GB'i kafanıza takmayın. İşlemciyi alın önce sizi bu senede idare edecektir 8 GB RAM. Bu süre zarfında para biriktirip OC yapmaya müsait 4 RAM yuvalı bir anakart alırsanız tadından yenmez.

@ThePunisher90
Ben normalde 1156 Soket ve altı sisteme ölmüş gibi bakıyorum. Ama 1155 Soket sistemin de işlemcisi bunun kadar ucuz değil. Dediğiniz mantıklı gibi.
Her ne kadar ölmüş olsada Xeon işlemcilerin hala gideri var. Geçenlerde test videosu görmüştüm x3470 ile RTX 2080 Ti kullanıyorlardı.

Yeni nesil oyunlar için 8 GB ucu ucuna yetiyor. Anakart 8 destekliyor ise ölü yatırım yapmış olursun
Ne yapmalıyım işte. 1156 Pin anakarta mı sistem dizeyim yoksa 1155 Pin anakarta mı? 1156 Pin anakart alırsam yanına 150TL'ye Xeon X3470 işlemci alacağım. Ama 1155 Pin anakart alırsam en az İ5 3470 düşünüyorum. Arada 200 - 250TL fark var.
1155 Pin anakart alıp sistem dizmek aradaki fiyat farkına değer mi? Yoksa 1156 Pin anakart mı alıp dizeyim? Kararsızım.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı