115W laptop 70W'ı geçmiyor

LdragoI5

Kilopat
Daha fazla  
RAM
2666MHz CL19 16GB Single Stick
SSD veya HDD modeli
Samsung 980 1TB
Ekran kartı
RTX 2070
Anakart
Intel HM370
İşlemci
I7-9750H
Herkese merhaba,
Düzenli olarak yaptığım laptop temizliğimi bugün gün içerisinde tekrar yapmaya karar verdim. Temizliği bir sorun olmadan hallettikten sonra bilgisayarı açtığımda Windows açılış sesinde ve fare imlecinde takılmalar gördüm. Sorunu araştırmaya başladığımda ekran kartımın normalde 115W güç limiti varken 70W'da peak yaptığını gördüm. Herhangi bir oyun açtığımda ekran kartına yük gitmeye başladığı an oyun çöküyor, bazen bilgisayarım da çöküyor. YouTube'da video izlerken dahi takılmalar ve ekranda milisaniyelik gidip gelen siyah kareler mevcut. Ekranım bazen tamamen siyah olup geri geliyor. Ne yapmam gerektiği hakkında ve neden olduğu hakkında inanın hiçbir fikrim yok ve çaresizim. Minidump dosyasını incelediğimde VIDEO_SCHEDULER_INTERNAL_ERROR (119) dxgmms2.sys hatası olduğunu gördüm ve DDU ile sürücüyü temizleyip tekrar yüklemeyi denedim fakat nafile. RAM'imi de herhangi bir ihtimalden dolayı kontrolden geçirdim fakat herhangi bir sorun görmedim. İşlemcimde ve ekran kartımda sıvı metal kullanıyorum ve çevresinde koruma bandı mevcut etrafa yayılmaması için. Her türlü yardıma ve desteğinize açığım ve şimdiden herkese yardımları için teşekkür ederim.

Minidump:

Son düzenleme:
Furmark'ta stres testi yapamıyorum uygulamayı açtığımda 1-2sn sonra kapanıyor.
Bu zaten falso bir durum.
Yazılımsal olduğu hakkında ibareler olsa normalde servise götürmek gibi bir planım olmaz tabii.
Yazılımsal olduğu hakkında ibareler var mı emin değilim, raporların karmaşık duruyor.

Ekran görüntüsü 2024-03-31 210523.png

Ekran görüntüsü 2024-03-31 210625.png

Ekran kartın için olayın öncesi de dahil olmak üzere raporlanmış bir sürü uyarı var halihazırda, senin sorunun ekran kartının yük altına girince çökmesi, sabit bir voltajda durması değil bence. Başlığa takılıp ona göre davrandık biraz.

Ayrıca bu cihazda belli bir zaman aralığında çok fazla disk hatası tespiti de mevcut.
Ekran görüntüsü 2024-03-31 210740.png

Donanımsal problem olup olmadığını dün uyguladığın işlemi düzeltip anlayabiliriz ancak bu durumda.

Bu zaten falso bir durum.

Yazılımsal olduğu hakkında ibareler var mı emin değilim, raporların karmaşık duruyor.

Eki Görüntüle 2155656
Eki Görüntüle 2155657
Ekran kartın için olayın öncesi de dahil olmak üzere raporlanmış bir sürü uyarı var halihazırda, senin sorunun ekran kartının yük altına girince çökmesi, sabit bir voltajda durması değil bence. Başlığa takılıp ona göre davrandık biraz.

Ayrıca bu cihazda belli bir zaman aralığında çok fazla disk hatası tespiti de mevcut.
Eki Görüntüle 2155658

Donanımsal problem olup olmadığını dün uyguladığın işlemi düzeltip anlayabiliriz ancak bu durumda.

Bugün diskte chkdsk komutu çalıştırırım, bunun haricinde dün uyguladığım işlemi düzeltmekten kastınız nedir onu da deneyeyim. Yük altında çökme sebebini de doğru diyorsunuz fakat attığım ekran görüntüsünde yük altında bulunmasına rağmen çökmüyor belki bize bir gösterge olur kaynağı tam çözümlemek açısından.

CHKDSK Rapor Sonucu:

Son düzenleme:
Bugün diskte chkdsk komutu çalıştırırım
Bu komut günümüzde çok da işlevli olan bir komut değil ne yazık ki.

Fakat attığım ekran görüntüsünde yük altında bulunmasına rağmen çökmüyor
Bu da donanımsal problem çağrısı yapıyor benim için.

Düzeltmekten kastınız nedir onu da deneyeyim
Yukarıda yazdığım gibi; Temizlik işlemini geri alıp normal bir termal macun ile denemek.

CHKDSK Rapor Sonucu:
Windows işletim sistemindeki dosyalar bağlamında güzel bir temizlik yapmış. Rapor da bunu doğruluyor.

Bu komut günümüzde çok da işlevli olan bir komut değil ne yazık ki.

Bu da donanımsal problem çağrısı yapıyor benim için.

Yukarıda yazdığım gibi; Temizlik işlemini geri alıp normal bir termal macun ile denemek.

Windows işletim sistemindeki dosyalar bağlamında güzel bir temizlik yapmış. Rapor da bunu doğruluyor.
Ortalama bir termal macun alıp bir deneyeyim o halde. Olmazsa RMA ile göndereceğim servise fiyat almak için. Anakartın değişimi olacağı şu an için tahminim o da fiyatı uçuk yapacaktır, öyle bir durumda yeni bilgisayar alıp bu bilgisayarı başka bir zamanda serviste işini görmek şu an yol gibi gözüküyor. Yardımlarınız için içten teşekkür ederim. :)

Güzel bir haberle geldim, sorun çözüme ulaştı. Servise göndermeden önce son bir kez cihazı açıp kontrol etmek istedim. Sıvı metali tamamen temizlerken çok küçük miktarda metalin VRAM'lerin birine teması olduğunu gözlemledim ve onu oradan almam sonucunda sorun çözüme ulaştı. Tekrardan koruma bandını yenileyip sıvı metali uyguladım ve şu anda sorunsuz şekilde kullanmaya devam ediyorum. @181951 desteğin için tekrardan teşekkür ederim, iyi bayramlar.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı