11700K işlemci 100 dereceyi görüyor

Stabilitesi bozulana kadar kademeli olarak voltajı düşüre düşüre en güzel değeri bulabileceğinden eminim. Stabilite bozulduğunda 2-3 kademe öncesine dönerek stabil bir kullanım sağlayabilirsin. Render Stability için 5-6 kademe öncesine gitmek daha iyi olur. Ama oyun için 2-3 yeterli olur. Başka da bir şey gelmiyor aklıma.

@Asım Demir @BERWAR @Yener K. @Enes3078
Konu hakkında düşünceleriniz ve fikirleriniz neler?

Evet iyi macundur ama pump-out yapma ihtimali var.
Sistemi söktüğümde çekmiştim bunu. Macun 1 tık fazla gelmiş. Güncelde bundan daha az macun var ama sıcaklıklarda bir değişim yok.
554bdc70-a74b-4a93-8bf1-a631a7cb9a3f.jpg

Son düzenleme:
@Asım Demir @BERWAR @Yener K. @Enes3078
Konu hakkında düşünceleriniz ve fikirleriniz neler?

Sistemi söktüğümde çekmiştim bunu. Macun 1 tık fazla gelmiş. Güncelde bundan daha az macun var ama sıcaklıklarda bir değişim yok. Eki Görüntüle 1609086
Macun orta kısımda az gibi kenarlara doğru yayılmış. Pump-out var gibi hafif sıvısı dağılmış. NT-H1 alıp test etmenizi tavsiye ederim. Radyatör üzerindeki havayı da alıdıktan sonra sorun olmaması lazım.

Macun orta kısımda az gibi kenarlara doğru yayılmış. Pump-out var gibi hafif sıvısı dağılmış. NT-H1 alıp test etmenizi tavsiye ederim. Radyatör üzerindeki havayı da alıdıktan sonra sorun olmaması lazım.
Her zamanki gibi Türkiye'de stok yok. Amazon üzerinden 250 TL civarına geliyor. Termal macunu bile yurt dışından almak gerekiyor şaka gibi. 7-21 gün termal macun beklerim artık.

Her zamanki gibi Türkiye'de stok yok. Amazon üzerinden 250 TL civarına geliyor. Termal macunu bile yurt dışından almak gerekiyor şaka gibi. 7-21 gün termal macun beklerim artık.
Ben F12 fan ve NT-H1'i yaklaşık 17 gün sonunda teslim aldım. Noctua kendi gönderiyor en azından içim rahat ve beklemeye değer.

Konunun ilk mesajında Aida 64 üzerinde voltaj değerleri gözüküyor. Stok halinde işlemci 1.460'a kadar çekiyor. Ben manuel olarak 4.8 GHz için BIOS üzerinden sadece 1.4 vermiştim. Hiçbir ayara dokunmadan.
4.8 GHz için çok yüksek bir değer 1.4V. Ben 11700KF kullanıyorum, 5.1 GHz için 1.33V yeterli oluyor. Burada önemli olan nokta statik voltaj yerine offset belirlemek. Voltaj ayarını offset moduna çekin, değişimi (-) ayarlayın. Ardından 0.050 değeri ile başlayın. 0.005'li değerlerle yukarıya çıkın. Stabilite bozulursa 1 veya 2 önceki voltaj ayarınıza dönebilirsiniz.

Ayrıca bunu yaparken LLC yani Load Line Calibration ayarını da kullanın. 3. mod yeterli olacaktır.

Custom sıvı soğutmayı bu kadar abartmayın, ekran kartlarında çok fark ediyor ancak işlemciye gelince normal sıvı soğutuculardan tek farkı daha fazla radyatör olması. Daha fazla radyatör olması da sadece uzun süren yüklerde işe yarıyor çünkü radyatörün görevi dönen suyu soğutmak ve suyun ısınması için süre vermezseniz su ısınmayacağı için fazla radyatöre sahip olmanın da bir anlamı kalmıyor. 11700K yı stres testinde 100 derecenin altında tutmak custom sıvı soğutma olsa bile çok zor hele konu sahibinin voltajını da düşünürsek.

4.8 GHz için çok yüksek bir değer 1.4V. Ben 11700KF kullanıyorum, 5.1 GHz için 1.33V yeterli oluyor. Burada önemli olan nokta statik voltaj yerine offset belirlemek. Voltaj ayarını offset moduna çekin, değişimi (-) ayarlayın. Ardından 0.050 değeri ile başlayın. 0.005'li değerlerle yukarıya çıkın. Stabilite bozulursa 1 veya 2 önceki voltaj ayarınıza dönebilirsiniz.

Ayrıca bunu yaparken LLC yani Load Line Calibration ayarını da kullanın. 3. mod yeterli olacaktır.
CPU Loadline Calibration ayarını Mode 3 yaptım.
CPU Core Voltage Mode: Offset Mode
CPU Core Voltage Mode: -

Ayarları bu şekilde ayarladım. CPU Ratio kısmını yükselteyim mi stok mu kalsın?
Ek olarak bu dediğiniz 0.050 değerini CPU Core Voltage Offset kısmına mı gireceğim?
Stabilite testi için hangi programın hangi test modunu önerirsiniz?
e70e8fc3-c384-4512-9314-9650188f9b86.jpg

Geri
Yukarı