11800H vs 5800HS

phenex

Hectopat
Merhaba,

Intel i7 11800H ve AMD Ryzen 7 5800HS laptop işlemcilerine baktığımızda; laptopda programlama ve başka web işleri için hangisi tercih edilmelidir? Tercih dışında düşünürsek de ikisi arasında çok ciddi farklar var mıdır? Herhangi birini almış olursam çok büyük bir fark yaşanır mı?

İ7 11800H CPU olarak bi' tık daha iyi ama asıl artısı Gen 4.0 desteği olması. Gen 4.0 SSD işlerinizde bi' tık yardım sağlayabilir. 5800HS artısı ise ince ultrabooklarda kullanılması ve pil ömrünün iyi olması. Daha hafif ve batarya ömrü uzun cihazlar arıyorsanız 5800HS biraz daha mantıklı ama daha çok performans isterseniz 11800H daha iyi olur.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

İ7 11800H CPU olarak bi' tık daha iyi ama asıl artısı Gen 4.0 desteği olması. Gen 4.0 SSD işlerinizde bi' tık yardım sağlayabilir. 5800HS artısı ise ince ultrabooklarda kullanılması ve pil ömrünün iyi olması. Daha hafif ve batarya ömrü uzun cihazlar arıyorsanız 5800HS biraz daha mantıklı ama daha çok performans isterseniz 11800H daha iyi olur.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Hocam aslında pil ömrüne önem veriyorum bu yüzden 5800HS mantıklı geldi, programlama ve web işleri, belki video edit vs. gibi programlar da kullanabilirim içerisinde ofisteyken. Bunların bir üst tık işlemcili laptoplar 10K fark var aralarında o yüzden bu laptobu alsam 2 sene falan işimi görse benim için kafi olur. Yeterli olur değil mi?

Hocam aslında pil ömrüne önem veriyorum bu yüzden 5800HS mantıklı geldi, programlama ve web işleri, belki video edit vs. gibi programlar da kullanabilirim içerisinde ofisteyken. Bunların bir üst tık işlemcili laptoplar 10K fark var aralarında o yüzden bu laptobu alsam 2 sene falan işimi görse benim için kafi olur. Yeterli olur değil mi?
Hayli hayli yeterli olur. Bütçe verebilirseniz amacınıza göre laptop önerebilirim isterseniz.

Hayli hayli yeterli olur. Bütçe verebilirseniz amacınıza göre laptop önerebilirim isterseniz.
Hocam maks. 25K civarı ama 20-22K daha ideal. Ben de bakıyorum aslında ama şuan Asus Rog Zephyrus 5800HS 3050 Ti 16 GB 1TB hoşuma gitti, hem çok hafif ve küçük hem kullanışlı, aradığım özelliklere uygun. Bilemedim tabii. Yoksa 11800 daha büyük inçli laptop mu baksam ama kararsızım. Dediğim gibi 2 sene falan kullanıp ilerde MacBook'a geçmeyi düşünüyorum. O yüzden ömürlük de bir cihaz aramıyorum.

(Ekranı çok iyi ama biraz ağır. Pil ömrü OLED ekran olduğu için baya gidecektir.)

(1600p büyük ekran, hafif.)

(Metal kasa, iyi tasarım.)

Zephyrus yanında bunlara da bakabilirsiniz. Hatta RTX 3060 bir laptop alsanız daha iyi olur bu fiyata. Ağırlık sıkıntı olmayacaksa Aero 15 OLED öneririm kesinlikle.

(Ekranı çok iyi ama biraz ağır. Pil ömrü OLED ekran olduğu için baya gidecektir.)

(1600p büyük ekran, hafif.)

(Metal kasa, iyi tasarım.)

Zephyrus yanında bunlara da bakabilirsiniz. Hatta RTX 3060 bir laptop alsanız daha iyi olur bu fiyata. Ağırlık sıkıntı olmayacaksa Aero 15 OLED öneririm kesinlikle.
Hocam Gigabyte laptop baktım hoşuma gitti ama yabancı alışveriş sitesinde yorumlarda pilden çok yakınmışlar. Ayrıca 60 Hz olması da biraz üzdü. Zephyrus hoşuma gitti, ufak ve istediğim tarzda. Pili de gayet iyiymiş ama şuan tek sorun RTX 3050 Ti olması.. Benim için çok sorun değil zaten masaüstü bilgisayarım var, oyunları genelde oradan oynarım ama başka dezavantajı olur mu bilemiyorum tabii.

Ayrıca 60 Hz olması da biraz üzdü. Zephyrus hoşuma gitti, ufak ve istediğim tarzda. Pili de gayet iyiymiş ama şuan tek sorun RTX 3050 Ti olması.. Benim için çok sorun değil zaten masaüstü bilgisayarım var, oyunları genelde oradan oynarım ama başka dezavantajı olur mu bilemiyorum tabii.
O zaman alınabilir sanırım Zephyrus. Ekran kartıyla çalışmıyorsanız pek etkisi olmaz zaten ekran kartının işe.

O zaman alınabilir sanırım Zephyrus. Ekran kartıyla çalışmıyorsanız pek etkisi olmaz zaten ekran kartının işe.
Bana avantaj olarak gördüğüm kısımları; evden işe işten eve taşıyacağım, çok hafif, tasarımını beğendim. İşlemcisi beni tatmin eder diye düşünüyorum. Ekran kartı 3050 Ti, 3060 olsa ilerisi için daha iyi olurdu, en azından satarsam vs. değerini koruma anlamında. Ama o tarz bir modeli bulamadım, olan da 5900HX ve 3060, 10 bin TL fazla fiyatta. Gigabyte laptop hoşuma gitmişti, ekran kalitesi çok iyiymiş fakat boyut olarak biraz daha büyük, klavyesi rahat değilmiş ve şarj sorunu olduğu yorumları çok okudum. Ekstradan 60Hz olması biraz negatif etti yarattı ama hala kararsızım.

Gigabyte asgari koşullarda 8 saat demiş. Parlaklık %50, Wİ-Fİ, BT bağlı, Yüksek performans modunda bi' 4,5-5 saati vardır diye düşünüyorum. 99 Wh batarya var çok yüksek bir değer. Tabii ki Zephyrus çok daha uzun gider küçük ekran, büyük pil ve pil tasarrufuna uygun işlemciden.

Yeni konular

Geri
Yukarı