11900 vs 10900 vs 5800X

Bütçe
4100

0w3R

Hectopat
Merhaba Ryzen 7 3800X işlemciye sahibim ve daha üst model bir seriye geçmek istiyorum fakat hangi işlemciyi tercih etmem konusunda çok kararsız kaldım her ağızdan farklı bir ses çıkıyor bir blogda Intel övülürken diğer bloglarda yerden yere vuruluyor diğerinde 10700k daha uygun fiyatlı olduğu içi onun tercih edilmesi söyleniyor. Neyi tercih etmem konusunda kafam çok karıştı. İşlemci için ayırdığım bütçe 4100 TL ve maalesef bu fiyatı artıramam. 11900, 10900 ve 5800X işlemcilerini bu fiyat seviyelerinde buldum. 11700K ve 10700K çoğu testlerde 5600X ile yakın sonuçlar verdiler bu yüzden 3800X'den 10700K, 11700K veya 5600X'e geçmek mantıksız olacağını düşünüyorum. Yorumlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

İşlemciniz gayet güzel, Intel tarafını düşünüyorsanız 12. nesil işlemcileri bekleyin çünkü 10. nesil ile aralarında pek fark yok. Bence az daha bekleyin işlemciniz zaten çok kuvvetli.

İşlemciniz şu an için gayet güçlü. Ama illaki değiştirmek isterseniz, overclock yapılabilmesi, 7 nm üretim teknolojisini kullanması, L2, L3 önbellek boyutunun diğerlerinden daha fazla olması ile 5800X derim. Ama Intel'in 12. nesil işlemcilerini beklemek de güzel bir tercih olabilir, Intel 12. nesil için gayet iddialı duruyor. Ben açıkçası Intel'in olası atağını beklemeniz taraftarıyım.

İşlemciniz gayet güzel, Intel tarafını düşünüyorsanız 12. nesil işlemcileri bekleyin çünkü 10. nesil ile aralarında pek fark yok. Bence az daha bekleyin işlemciniz zaten çok kuvvetli.

@theomgcat arkadaşa katılıp 12.nesil alın veya 10900 alın ama bence çok gereksiz olur 12.nesili bekleyin.

Yorumlarınız için çok teşekkür ederim birkaç gündür objektif olma potansiyeli yüksek yorumlara ve incelemelere bakıyordum yanlış bilgi içerdiğini düşündüğüm birçok videoyu elemeye çalıştım çünkü bazı karşılaştırma videoları o kadar absürt farklar olduğunu iddia ediyorlar ki kafam çok karışmıştı en sonunda değerli Technopat kanalının, linus tech tips, gamers nexus ve kit Guru'nun inceleme videolarını izledim ve 5800X'in oyun performanslarının çoğunda üstün geldiğini gördüm tavsiyelerinizi dinleyip Intel'in 12.nesil işlemcilerini bekleyeceğim fakat 12.nesilde büyük eleştiriler alıp hayal kırıklığı olursa 5800X'i tecih edeceğim.
Umarım doğruluğa ve objektifliğe en yakın incelemelere bakmışımdır bunlarda izlediğim videolar:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Aslında Technopat'ın 24 Mayıs 2021 de yaptığı haberde eylül ayı gibi çıkmasını bekliyoruz diyorlardı fakat pcgamer.com'un 4 gün önce yaptığı habere göre 2021'in sonunda beklediklerini söylediler ve 12. nesilin çıkmasıyla LGA1700'e geçecekler bu da yeni alakart serisi demek malum ülkemizde yeni çıkan orta iyi diyeceğimiz çoğu şey pahalı oluyor eğer 5800xi seçersem ben halihazırda 3800X kullandığım için ekstra 2-3bin TL gibi parayı yeni bir anakart almak yerine daha yüksek kapasitesi olan veya daha düşük CL değerine sahip olan bir RAM almak veya daha iyi bir sıvı soğutma almak daha mantıklı olmaz mı?

Son düzenleme:

Geri
Yukarı