12 GB RAM oyunlarda etki göstermiyor

Ali Baykara

Centipat
Daha fazla  
İşlemci
İ3 6006u
Ben bayramda laptopuma 8 GB RAM aldım ve 12 yaptım. Laptopumda tek slot var ve ona taktım. Laptop bunu okudu 12 diye gözüktü ama oyuna girince hiçbir etkisi yok ben önceden Dying Light oynarken 25 FPS alıyordum şimdi de aynısını alıyorum. Minecraft oynarken F3 bastığımda Memory kısmının 4 GB olduğunu gördüm bunun bir çözümü var mıdır saygıdeğer arkadaşlar. Bilgisayarcıyıa gittiğimde format at dedi. Bu arada aldığım RAM 3200 MHz benim PC 2133'e kadar destekliyor ama Max vereceği MHz'i veriyor.

Tek kanal olduğu için performans artışı alamazsın. Sadece 8 GB'dan fazla RAM isteyen oyunlarda işine yarar.

Ama iki RAM kanalın olsaydı, yanına bir 8 GB daha taksaydın o zaman performans artışı alırdın.

8+4 yaptığınız zaman, performans artışı olmaz. Çünkü dual modda çalıştırmak için, aynı kapasitede modüller kullanmalısınız. Hoş, bu durumda bile artış garanti değil. Yine de ufaktan da olsa farkı oluyor.
Minecraft oynarken gördüğünüz kısım ise muhtemelen oyuna ayrılmış bellek miktarı. Kontrol etmek için en basitinden görev yöneticisini kullanabilirsiniz.

100 fps olsun demiyorum zaten sadece 25 fps almam saçma ram alınca performans artmıyormu hiç yoktan 40 fps almam lazım
Vur dedik, öldürdünüz. FPS artışı sağlayan bellek miktarı değil, çalışma modu. Flex olarak çalıştırıyorsunuz şu an.
Miktardaki artış FPS olarak direkt etki sağlamasa da dropları engelleyerek akıcılığı büyük oranda etkiler. İleride bir tane daha 8GB modül takabilirseniz harika olur. Bi' 8'lik daha taktığınız zaman da çok FPS kazanacağınızın garantisi dediğim gibi yok.

Vur dedik, öldürdünüz. FPS artışı sağlayan bellek miktarı değil, çalışma modu. Flex olarak çalıştırıyorsunuz şu an.
Miktardaki artış FPS olarak direkt etki sağlamasa da dropları engelleyerek akıcılığı büyük oranda etkiler. İleride bir tane daha 8GB modül takabilirseniz harika olur. Bi' 8'lik daha taktığınız zaman da çok FPS kazanacağınızın garantisi dediğim gibi yok.
Sağolun hocam yardımınız için. İlerde yeni bir laptop almayı düşünüyorum hayırlısıyla ona takarım artık yapacak birşey yok.

@Ali Baykara Eğer 4GB gömülü ise ve tek slot genişletme var ise evet, yapacak bir şey yok. En iyisi şu anki gibi. 4+4 yapsanız, drop oluşturma ihtimali var. Gerçi bant genişliği artacağı için yapmama ihtimali de var ama şu ankini ellemeye gerek yok :)

Geri
Yukarı