12 GB RAM'den sadece 4 GB kullanılabilir

Said Avci

Femtopat
Merhaba arkadaşlar,

Benim bilgisayarımda normalde 4 GB RAM vardı, tek soket 8 GB RAM daha aldım ve 12 GB RAM olması gerekiyordu; taktım, 12 GB RAM gözüküyor fakat yanında ise kullanılabilir RAM miktarı 4 yazıyor. 8 GB RAM'i algılıyor fakat kullanılabilir miktar 4 GB.
Ve RAM'in MHz hızına baktım 1600 MHz, benim 4 GB RAM MHz hızı 1333.
8 GB RAM'in hızını düşürürsem algılar mı? Algılarsa nasıl düşürebilirim?

Yüksek ihtimalle 8 GB bellek anakartınızla uyumsuz. İade edip 1333 MHz 4 GB RAM almanızı tavsiye ederim. OEM sistem olunca bellek desteği geniş olmayabiliyor. HP, bellek taktığınızda şu şekilde takmanızı tavsiye etmiş.
memoryconfiguration.png

İki farklı RAM kullanamazsınız diyenleri anlayamıyorum. Böyle bir kaide yok. Eski sistemimde 3 farklı RAM aynı anda kullanıyorum. Uyuşma sorunu olduğunda sistem en fazla mavi ekran verir. Siz sistem türünü belirtim. 32 bit sistem ise 64 bite temiz kurulum yapmanız gerekiyor.
Bu postumu yanlış bilgilendirme olarak işaretleyen moderatör arkadaş konuyu okumadan sadece postlara göz atıyor anlaşılan. Bu postta 3 farklı marka RAM kullandığımı belirtiyorum ve bunu yanlış bilgi olarak algılıyor. Bundan sonra teknik destek kısmına son postumdur. Mümkünse daha bilgili moderasyon ekibi alınsın ve konuları tekel olarak değilde genel olarak okuyarak bir fikir sahibi olsun.

İki farklı RAM kullanamazsınız diyenleri anlayamıyorum. Böyle bir kaide yok. Eski sistemimde 3 farklı RAM aynı anda kullanıyorum. Uyuşma sorunu olduğunda sistem en fazla mavi ekran verir. Siz sistem türünü belirtim. 32 bit sistem ise 64 bite temiz kurulum yapmanız gerekiyor.
Ben de kullanılabilir diyenleri anlamıyorum. Arkadaşın yaşadığı sorun tam olarak bu. İki, farklı RAM kullanıyor ve sistemi ikisini aynı anda çalıştıramadığından 8 GB RAM'i kullanamıyor. Halen daha kulpu başka bir yerde arıyorsunuz. Yahu sizde çalışması başkasında da çalışacağı anlamına gelmiyor.

En fazla mavi ekran alırmış... Bu adam aynı marka, aynı model RAM'i çipi farklı olduğu için kullanamıyor:

Bu postumu yanlış bilgilendirme olarak işaretleyen moderatör arkadaş konuyu okumadan sadece postlara göz atıyor anlaşılan. Bu postta 3 farklı marka RAM kullandığımı belirtiyorum ve bunu yanlış bilgi olarak algılıyor. Bundan sonra teknik destek kısmına son postumdur. Mümkünse daha bilgili moderasyon ekibi alınsın ve konuları tekel olarak değilde genel olarak okuyarak bir fikir sahibi olsun.
Ben işaretledim çünkü verdiğiniz bilgi tam olarak doğru değil. Sizin üç farklı belleği sorunsuz kullanıyor olmanız herkesin kullanabileceği anlamına gelmiyor. Bilgimizin yetersiz olduğu konularda yorum yapmamak, yanlış bilginin dolaşımını durduracağından doğru olur.

8 GB RAM'i tek taksın. Sistem açılıyorsa 8 GB RAM ile uyumludur. Yanına 4 GB'ı takınca sadece 4 GB gözüküyorsa ikisi uyumsuzdur.

Yukarıda çözüme kavuşmuş konu da verdim.
Hocam, iki farklı RAM kullanamazsiniz. Aynı markanın aynı RAM'inden iki tane almalısınız. Bunun dışında kullanmak istiyorsanız CL ve MHz değerleri aynı olmalı diye biliyorum.
Doğru cevabın -10 oy alması tam bir Türkiye gerçeği gibi :D

Bu konudaki sorun muhtemelen arkadaşın iki farklı belleği aynı sistemin içine fırlatmış olması.

Arkadaşlar iki farklı belleğin sizin sisteminizde çalışıyor olması herkeste çalışacağı anlamına gelmez. Yaptığınız yanlışları başkalarına itelemeyin.

Son düzenleme:
Yüksek ihtimalle 8 GB bellek anakartınızla uyumsuz. İade edip 1333 MHz 4 GB RAM almanızı tavsiye ederim. OEM sistem olunca bellek desteği geniş olmayabiliyor. HP, bellek taktığınızda şu şekilde takmanızı tavsiye etmiş.
Eki Görüntüle 686977

Çok teşekkür ederim çok yardımcı oldun fakat benim 4 GB RAM'im 1600 MHz'siz bana 1333 MHz almamı söylediniz
RAM'de hiçbir sıkıntı bulunmamakta. Windows Disk Sorgulamadan baktım sorunsuz çalışmakta.

Geri
Yukarı