Çözüldü 12 GB RAM'in 3 GB'si kullanılabilir gözüküyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Yer
İstanbul, Türkiye
İşlemci
i3 3220
Merhaba. Windows 11 kullanıyorum. Google'da iş yaparken bir anda out of Memory hatasıyla karşılaştım. Görev yöneticisine baktığımda sadece 2-3 GB bir RAM kullanımı söz konusu iken hemen üstünde yüzde 60 oranında kullanım yani 7.2 GB kullanım gözüküyor. Tam olarak anlayamadım. DDR3 8 + 4 RAM kullanıyorum. Resim aşağıda. Yardım edebilir misiniz?

1659140345163.png

Ayrıca bilgisayarı yeniden başlatıp biraz göz gezdirdim ve fark ettim ki zaman geçtikçe yüzde oranı artmaya devam ediyor. İlk başlarda yüzde 25-30 falan iken, bir yarım saat sonra 60 oluyor. O yarım saat içinde sadece tarayıcıda geziyorum bu arada.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Hiç Windows 10 ile birlikte kullandın mı bu cihazı o zaman sorun var mıydı?

Kullandım hocam sorun yoktu. O zamanlar Windows 11'e geçişimden bu yana böyle sorunlar olmaya başladı. Ama zaten yeni bir bilgisayara geçiyorum işlemcisi daha iyi RAM'leri daha iyi bir tanesine.

Performans sekmesinde toplam RAM miktarı ne kadar? Ayrıca Memtest86 ile ikinci bir test yaparak bellek sorunu olma ihtimalini daha da artırabiliriz. :)

Teşekkür ederim, toplam RAM miktarı 12 GB. Bozuk olan 4Ü çıkarınca 8 GB oldu.
Merhaba. Windows 11 kullanıyorum. Google'da iş yaparken bir anda out of Memory hatasıyla karşılaştım. Görev yöneticisine baktığımda sadece 2-3 GB bir RAM kullanımı söz konusu iken hemen üstünde yüzde 60 oranında kullanım yani 7.2 GB kullanım gözüküyor. Tam olarak anlayamadım. DDR3 8 + 4 RAM kullanıyorum. Resim aşağıda. Yardım edebilir misiniz?

Eki Görüntüle 1468365

Ayrıca bilgisayarı yeniden başlatıp biraz göz gezdirdim ve fark ettim ki zaman geçtikçe yüzde oranı artmaya devam ediyor. İlk başlarda yüzde 25-30 falan iken, bir yarım saat sonra 60 oluyor. O yarım saat içinde sadece tarayıcıda geziyorum bu arada.

Sistem 32 bit mi?

Artı -2 Eksi
Sisteminizde ekran kartı yoksa, ram'den kullanır.
ekran kartı var gt 1030 oc edition
Sistem 32 bit mi?
64 bit
Konu başlığında 3GB kullanılabilir gözüküyor yazınca 3GB ın %60'ı doldu sandım.
Kısaca olay işlemler sekmesinde uygulamaların toplamda sadece 12 gb ram üzerinden 2-3 gb ram kullanmasına rağmen hemen üstünde yüzde 60 oranında kullanım yazması. Ayrıca sadece 3-4 GB harcayacak bir iş yaparken bile bir anda tarayıcının out of memory hatasını vermesi.

Bellek sorunları için bellek tanılamayı kullandım şöyle bir sorun çıktı. Bilgisayarcıya götürmeli miyim?

1659390634945.jpeg

Hocam bir çözüm yok mu?

64 bit

Kısaca olay işlemler sekmesinde uygulamaların toplamda sadece 12 gb ram üzerinden 2-3 gb ram kullanmasına rağmen hemen üstünde yüzde 60 oranında kullanım yazması. Ayrıca sadece 3-4 GB harcayacak bir iş yaparken bile bir anda tarayıcının out of memory hatasını vermesi.

Bellek sorunları için bellek tanılamayı kullandım şöyle bir sorun çıktı. Bilgisayarcıya götürmeli miyim?

1659390634945.jpeg

Hocam bir çözüm yok mu?

Bellek tanılama kullandığımda bellek sorunları olduğunu gördüm. 4 GB olan rami çıkarıp tekrar testi yaptım bir sorun çıkmadı. 4 GB ramin sıkıntılı olduğunu düşünüyorum o yüzden çıkardım. Lakin hala aynı sorun devam ediyor. 8 GB ram olmasına rağmen şu an, 2-3 GB kullanıyor ama 77% gibi bir yüzdesel kullanım gösteriyor. Sebebini hala anlayamadım. Satıp yeni bilgisayar almayı düşünüyorum.

Son düzenleme:
Ekran kartı var GT 1030 OC Edition

64 Bit

Kısaca olay işlemler sekmesinde uygulamaların toplamda sadece 12 GB RAM üzerinden 2-3 GB RAM kullanmasına rağmen hemen üstünde yüzde 60 oranında kullanım yazması. Ayrıca sadece 3-4 GB harcayacak bir iş yaparken bile bir anda tarayıcının out of Memory hatasını vermesi.

Eki Görüntüle 1471490

Hocam bir çözüm yok mu?

Bellek tanılama kullandığımda bellek sorunları olduğunu gördüm. 4 GB olan RAM'i çıkarıp tekrar testi yaptım bir sorun çıkmadı. 4 GB RAM'in sıkıntılı olduğunu düşünüyorum o yüzden çıkardım. Lakin hala aynı sorun devam ediyor. 8 GB RAM olmasına rağmen şu an, 2-3 GB kullanıyor ama 77% gibi bir yüzdesel kullanım gösteriyor. Sebebini hala anlayamadım. Satıp yeni bilgisayar almayı düşünüyorum.

64 bit

Eki Görüntüle 1471490

Hocam bir çözüm yok mu?

Bellek tanılama kullandığımda bellek sorunları olduğunu gördüm. 4 GB olan rami çıkarıp tekrar testi yaptım bir sorun çıkmadı. 4 GB ramin sıkıntılı olduğunu düşünüyorum o yüzden çıkardım. Lakin hala aynı sorun devam ediyor. 8 GB ram olmasına rağmen şu an, 2-3 GB kullanıyor ama 77% gibi bir yüzdesel kullanım gösteriyor. Sebebini hala anlayamadım. Satıp yeni bilgisayar almayı düşünüyorum.
Performans sekmesinde toplam RAM miktarı ne kadar? Ayrıca memtest86 ile ikinci bir test yaparak bellek sorunu olma ihtimalini daha da artırabiliriz. :)

Kullandım hocam sorun yoktu. O zamanlar Windows 11'e geçişimden bu yana böyle sorunlar olmaya başladı. Ama zaten yeni bir bilgisayara geçiyorum işlemcisi daha iyi RAM'leri daha iyi bir tanesine.

Performans sekmesinde toplam RAM miktarı ne kadar? Ayrıca Memtest86 ile ikinci bir test yaparak bellek sorunu olma ihtimalini daha da artırabiliriz. :)

Teşekkür ederim, toplam RAM miktarı 12 GB. Bozuk olan 4Ü çıkarınca 8 GB oldu.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı