Çözüldü 12 GB RAM'in 4 GB'ı kullanılabilir olarak gözüküyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

FX5200

Hectopat
Yer
Rize
Daha fazla  
Meslek
Bilgisayar Mühendisi
Merhaba. Windows 10'dan Windows 8.1'e geçmiştim ilk başlarda bir şey fark etmedim sonrasında sistem özelliklerine girdiğimde 12 GB RAM gözüküyor fakat kullanılabilir RAM 4 GB olarak gözüküyor yardımlarınızı bekliyorum.

1666636828748.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Msconfig üzerinden de kontrol edin. Sınırlama varsa tiki kaldırıp tekrar başlatıp deneyin. Olmazsa BIOS'u resetleyip deneyin.

Merhaba. Windows 10'dan Windows 8.1'e geçmiştim ilk başlarda bir şey fark etmedim sonrasında sistem özelliklerine girdiğimde 12 GB RAM gözüküyor fakat kullanılabilir RAM 4 GB olarak gözüküyor yardımlarınızı bekliyorum.

Eki Görüntüle 1552893

Sanırım sistemde 8 +4 RAM mevcut ve modülün birisi sonradan takılmış.
4'lük belleği çıkarın bakalım 8 görecek mi?

MSConfig üzerinden de kontrol edin. Sınırlama varsa tiki kaldırıp tekrar başlatıp deneyin. Olmazsa BIOS'u resetleyip deneyin.

Hocam laptopta zaten batarya yok yani her açıp kapadığımda reset atıyor o yüzden olabilir mi?
Bu arada MSConfig girdim hiçbir kısıtlama yoktu.

1666637430813.png

Sanırım sistemde 8 +4 RAM mevcut ve modülün birisi sonradan takılmış.
4'lük belleği çıkarın bakalım 8 görecek mi?

Laptopun içini açamıyorum vidalardan biri yalama olmuş.

Eki Görüntüle 1552893

Merhaba Windows arama çubuguna sistem yapılandırması yazıp aratın gelen pencerede > önyükleme > gelişmiş > bellek üst sınırı tik varsa oradakı degerı sılıp 12288 yazınız tamam dıyıp yeniden başlatın eger olmaz ise tiki kaldırabılırsınız muhtemelen duzelecektır.

Dosya Ekleri

• 1666637523145.png
    1666637523145.png
    5,7 KB · Görüntüleme: 29
Deniyorum olursa yazarım.

Olmadı.

O halde BIOS üzerinden yapmanız gerekıyor veya oradaki ayarlar ile az bir şey oynayınız aynı sorun bende de vardı farklı degerler denedım 3.deneme de olmuştu ıstersenız deneyebılırsınız veya BIOS ayarlarınızı atarsanız yardımcı olabılırız.

Deniyorum olursa yazarım.
Olmadı.
Güncelleme: Daha da düşmüş 3.87 idi 3.45 olmuş.

Eki Görüntüle 1552927

Hocam ne yapacağım?

Muhtemelen farklı degerler denemenız gerekecek bıraz yukseltın bıraz dusurun tam ortasını tutturmanız gerkiyor.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı