12 MB İnternet 1.5 MB Hız Veriyor

hha2424

Hectopat
Resimde gördüğünüz gibi indirme hızını 12 MB gösteriyor. Fakat ben interneti kullandığımdan beri hiçbir zaman 1.5 MB'ı geçmedi, indirme hızı. Upload hızı benim için önemli değil. Fakat download hızı benim için önemli. Neden böyle oluyor? Artırmanın bir yolu yok mu?

turtelekom.png

Resimde gördüğünüz gibi indirme hızını 12 MB gösteriyor. Fakat ben interneti kullandığımdan beri hiçbir zaman 1.5 MB'ı geçmedi, indirme hızı. Upload hızı benim için önemli değil. Fakat download hızı benim için önemli. Neden böyle oluyor? Artırmanın bir yolu yok mu?

Eki Görüntüle 588928

Bizim internette 50 MB ama 6 indirme hızım falan falan var.

10-16 mbps internetin varsa indirme hızın saniye 1-1.5 megabyte olur. Bu böyledir. 12 mbps diye 12 mb/s ile indirme yapamazsın.

Eki Görüntüle 588928

Bu hattınızın yoğunluğuna bağla sizin oturduğunuz binada sizden yüksek interent kullanıcı olunca hızınız düşüyor bunun için paket değiştirin ben mesela 24 Mbps download kullanıyordum sıkınıt yaşadıom 100 Mbps'ye kadar aldım şu an yaklaşık 95 falan alıyorum yani bu illa bu sebepten olacak bir şey yok modem veya altyapınızın sağlıklığıyla ilgili.

Mbps, "Megabit per second" demektir bu da saniye başına düşen megabit sayısıdır. MB/s ise "Megabyte/Saniye" yani saniyede inen megabyte sayısıdır. 8 Megabit, 1 megabyte'a eşittir. Yani 12.9Mbps'yi 8'e bölersiniz ve MB/s'yi bulursunuz.(1.6MB/s)

Mb = Megabit
MB = Megabyte

1 Megabayt = 8 Megabit'e eşittir.

1 Bayt = 8 Bit'e eşittir. Yani sizin internetiniz diyelim ki 8 Mbps bir internet ve en fazla 800 kilobayt ve 1 megabayt indiriyorsunuz. Burada 8 megabayt indirmeliyim diye düşünmemeliyiz. 8 Mbit/8 = en fazla 1 megabayt indirme hızına sahipsiniz.

Mevcut indirme hızınız 50, 100, 100, 8, 16, 24, 32 fark etmez bu hızları 8'e bölüp kaç megabayt saniye ile indirme olacağını bulabilirsiniz.

Mb/s ile MB/s aynı şey değildir. Hız testlerinde aldığınız sonucu 8'e bölerseniz MB cinsinden yaklaşık indirme hızını bulursunuz.

12 Mb/s'yi 8'e böldüğünüz zaman yaklaşık indirme hızı 1,5 MB/s olacaktır. Bir sorun yok.

Geri
Yukarı