Rehber 12. nesil işlemci Elden Ring kasma sorunu %100 çözüm

Taha K.

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Kaldırım mühendisi
Elden Ring oyununu aldığım günden beri hevesim kursağımda kaldı. 12. nesil işlemciler ile FromSoftware'in motorunun çalışmaması yüzünden bu sorun ile karşı karşıyayız. Bu sorunun 2 adet çözüm yolu var var.

1.yol: Oyunun anticheat programını devre dışı bırakıp Denetim Masası'ndan ayrıntılara Git'e tıklıyoruz ve benzeşme ayarlama kısmından 0. CPU'yu kapatıp açıyoruz. Sorunumuz çözülüyor.

2. yol: BIOS ekranına giriyoruz ve Hyper-threading seçeneğini kapatıyoruz performansı düşse bile anti cheat sistemini kapatmadığımız için Online oynayabiliyoruz.

Edit: 2. seçenek her zaman işe yaramıyor ve ekran kartınızın beslenmesini engelliyor. 3. bir yol buldum ve bu sorununuzu çözüyor fakat 1 handikapı var.

3. yol: Bitsium parkcontrol uygulamasını indirip CPU settings for Power profile kısmından daha iyi pil ömrü katmanı hariç diğer 2 katmana; plugged in AC başlığı altında parking seçeneğini off olarak ayarlıyoruz.

Handikapına gelecek olursak oyunu Alt Tab'a aldığımız zaman eski haline dönüyor bunu düzeltmek için ana menüye dönüp tekrar oyunu başlatıyoruz.

Sizce 12. nesil bir CPU'ya sahip olunca daha iyi performans almak ve son nesilin tadını çıkarmak yerine bu sorunlarla uğraşmak nasıl bir duygu Intel umarım akıllanır. 11. nesilden daha güçlü fakat optimizasyonsuz bir işlemci çıkartmak cidden kötü olmuş tam 1 sene bu sorunla mücadele ettikten sonra oyundan tabii ki de zevk alamıyorum ve yakın zamanda çıkan armored Core6 oyununda da aynı motor olduğu için aynı sorunlarla mücadele ediyorum.

Son düzenleme:
Sizce 12. nesil bir CPU'ya sahip olunca daha iyi performans almak ve son nesilin tadını çıkarmak yerine bu sorunlarla uğraşmak nasıl bir duygu Intel umarım akıllanır. 11. nesilden daha güçlü fakat optimizasyonsuz bir işlemci çıkartmak cidden kötü olmuş tam 1 sene bu sorunla mücadele ettikten sonra oyundan tabii ki de zevk alamıyorum ve yakın zamanda çıkan armored Core6 oyununda da aynı motor olduğu için aynı sorunlarla mücadele ediyorum.

Konunun başında oyun motoruna laf söylerken burada niye Intel'e laf söylediniz onu anlamadım. Oyun motoru uyumsuzsa suç Intel'de değil, uyumlu hale getirecek güncellemeyi yayınlamayan geliştiricide. Tabii cidden böyle bir şey varsa.

Konunun başında oyun motoruna laf söylerken burada niye Intel'e laf söylediniz onu anlamadım. Oyun motoru uyumsuzsa suç Intel'de değil, uyumlu hale getirecek güncellemeyi yayınlamayan geliştiricide. Tabii cidden böyle bir şey varsa.

Hayır oyun motorunun 12. nesil ile çalışmamasından bahsettim yanlış anlaşılmış olabilir.

Hayır oyun motorunun 12. nesil ile çalışmamasından bahsettim yanlış anlaşılmış olabilir.

Burada suç Intel'de değil ki hocam. From Software iyi bir motor kullanmıyor zaten. En basitinden bu motordan dolayı oyunlara mecburi 60 FPS kilidi koyuluyor. Bir oyun firmasını ölesiye savunmayın lütfen.

Burada suç Intel'de değil ki hocam. From software iyi bir motor kullanmıyor zaten. En basitinden bu motordan dolayı oyunlara mecburi 60 FPS kilidi koyuluyor. Bir oyun firmasını ölesiye savunmayın lütfen.

60 FPS kilidi açsanız bile sorun çözülmüyor maalesef sadece benzeşme ayarlayarak veya işlemcinin e-Core'larını devre dışı bırakmanız gerekli. Yoksa oyun takılmalardan ve FPS droplardan oynanamayacak hale geliyor.

60 FPS kilidi açsanız bile sorun çözülmüyor maalesef sadece benzeşme ayarlayarak veya işlemcinin e-Core'larını devre dışı bırakmanız gerekli. Yoksa oyun takılmalardan ve FPS droplardan oynanamayacak hale geliyor.

Sonuç olarak keşke sesimizi duyup ufak bir optimizasyon getirselerdi... Bu kadar basit bir şekilde çözülebilen bir problemi birkaç kilobaytlık Config dosyası ile çözebilirler. Ben de bunu yapabilirim fakat anticheat sistemi bizi engelliyor. Bu sebepten dolayı oyunu para verip almış olmama rağmen YouTube'dan izleyerek bitirmiş olmak insanı üzüyor.

Geri
Yukarı