12. sınıf ara tatilde açık öğretime geçme

Sıkıntı da O, ben derslerden verim almıyorum. Cünkü öncesi tam bir boşluk.
Dostum kesinlikle haklısın üniversite amacı olan bir insan lisede boş vakit öldürür, bu saçmalık da böyle gider ne verim alınır ne başka bir şey, ailen izin veriyorsa ve sende istiyorsan sana kalmış.

İlk başta açığa geçmek gayet mantıklı gelebilir özellikle ders çalışma açısından. Ama unutma ki düzenli ders çalışamayabilirsin. Okulda ister istemez bir disiplin oluyor özellikle erken uyanmak çok büyük bir etken. Diğer yandan okulun bitmesine kalmış yarım dönem. Arkadaş ortamım yok diyorsun ama lise çok farklı ileride çok istiyorsun geri o yıllara dönmeyi.

@Emperor1 arkadaşından duyduğun bilgiyi burada millete aktarman doğru değil. Kendin araştırmamışsın bile ve yurt dışında bulunan üniversitelere baktığınızda şu ya da bu liseden mezun olmalısınız gibi de bir şart yok. Emin olmadığın bilgiyi millete aktarman hoş değil. Hem yanlış bilgi veriyorsun, bir de onu savunuyorsun.

İlk başta açığa geçmek gayet mantıklı gelebilir özellikle ders çalışma açısından. Ama unutma ki düzenli ders çalışamayabilirsin. Okulda ister istemez bir disiplin oluyor özellikle erken uyanmak çok büyük bir etken. Diğer yandan okulun bitmesine kalmış yarım dönem. Arkadaş ortamım yok diyorsun ama lise çok farklı ileride çok istiyorsun geri o yıllara dönmeyi.

3.5 sene virüs dönemi hariç gittim liseye. Belki ileride özlerim doğrudur, ancak yarım dönem kalmış iken hiç arkadaşım olmamış iken neden bunu surdureyim ki. Korktuğum şey o yarım dönem sonra gelecek sınav. Olmayan ortam da bana bir getiri sağlamayacağını göre bunu devam ettirmek istemiyorum. Dershanede ve okulda arkadaşlıklar netlere göre belirleniyor, arada görünmez ama hissedilen bir çizgi var. Bir kişinin bana netler nasıl diye sormasından nefret ediyorum, sen nasılsın yok; netler nasıl var sadece.

@Emperor1 arkadaşından duyduğun bilgiyi burada millete aktarman doğru değil. Kendin araştırmamışsın bile ve yurt dışında bulunan üniversitelere baktığınızda şu ya da bu liseden mezun olmalısınız gibi de bir şart yok. Emin olmadığın bilgiyi millete aktarman hoş değil. Hem yanlış bilgi veriyorsun, bir de onu savunuyorsun.

Bak arkadaşım Technopat yanlış bilgiden dolayı 1 saat ban atmış o yüzden yazamadım, konu sahibi sayısala geçtiğini söylemiş demek ki teknik anlamda (mühendis yazılımcı gibi) meslek istiyor, bu anlamda yurt dışında okumak isteseydi akla ilk gelen ülke Almanya da okumak en mantıklı seçeneği olurdu, B2 Almanca bildiği takdirde mesela Türkiye de mühendislik kazandıysa dil sınavına girip, eğer kazanırsa Türkiye de kazandığı üniversiteye denk bir üniversiteyi (denk yazar ama Almanya'daki daha iyidir çoğunukla) Almanya da okuma hakkına sahip oluyor. Almanya ile Türkiye'nin böyle bir öğrenci değişim anlaşması var ama bu anlaşma üniversite sınavına girdiğin ilk sene geçerli, sonraki seneki sınav sonucunla girilmiyor. Lakin Almanya'nın Türkiye'den öğrenci kabul etmesi için 12 yıllık örgün eğitim şartı bulunmakta istediğin yerden araştır, yani bu da demek ki 4 yıl örgün lise şartı istiyor, açık öğretimden lise mezunluğu kabul etmiyor. Siz diyorsunuz yok öyle şey yurt dışında okuyabilir diye, evet çok parası varsa istediği ülkeye gider orada üniversiteyi okuyabilir. Ama bunun için iyi bir maddi durum gerekir, şayet ki Almanya da benim dediğim gibi üniversite kazanırsa devlet desteği alıyor.
Anlatabilmişimdir umarım, mesaj eksilemek, gülmek kolay tabii. Ben mesajımda olayı spesifik olarak değerlendirip, 'yurt dışında okuyamazsın açık lise ile' tespitinde bulundum.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı