12. sınıfa giden biri harçsız yeşil pasaport alabilir mi?

soul goodman

Centipat
Daha fazla  
Benim babam memur ve yeşil pasaport alabiliyorum ve şu an 12. sınıf öğrencisiyim galiba sadece pasaport harcı ile pasaport alabiliyorum.

Seneye artık öğrenci olmayacağım bu geçerli olmayacak üniversiteye gidene kadar yoksa 25 yaşına kadar aktif mi oalacak?
Ve hangi belgeler lazım? Veli gerekli mi?

Yeşil pasaportta pasaport harcı yok, sadece değerli kağıt bedelini (790 TL) ödemeniz yeterli. İnternet üzerinden bu bedeli ödeyebilirsiniz.

Veli gerekli, evet. Babanızın çalıştığı kurumdan pasaport için bir belge alması (belgenin adını bilmiyorum) ve bunu Nüfus ve Vatandaşlık İşlerine teslim etmesi gerekiyor/çalıştığı kurumun göndermesi gerekiyor. Ayrıca babanız orada bir form dolduracak.

Sizin ise normal şartlarda son 6 ayda çekilmiş 1 adet biyometrik fotoğraf bulundurmanız yeterli. Öğrenci belgesi şart değil ancak her ihtimale karşı öğrenci belgesi almanızı da öneririm (okulunuzdan veya e-Devlet'ten çıkartabilirsiniz). Kendi adınıza sigortanız varsa çıkışınızı yaptırıp öyle başvurmanız gerekiyor.

Pasaport memurundan aldığım bilgiye göre başvuru sırasında öğrenci olarak görünürseniz 25 yaşına kadar pasaportunuzun çıkması lazım. Size farklı bir bilgi verilirse ve pasaport verilmezse üniversiteye başladığınızda başvurursunuz.

Son düzenleme:
Veli gerekli, evet. Babanızın çalıştığı kurumdan pasaport için bir belge alması (Hususi Pasaport Talep Formu) ve bunu Nüfus ve Vatandaşlık İşlerine teslim etmesi gerekiyor/çalıştığı kurumun göndermesi gerekiyor. Ayrıca babanız orada bir form dolduracak.

Sizin ise normal şartlarda son 6 ayda çekilmiş 1 adet biyometrik fotoğraf bulundurmanız yeterli. Öğrenci belgesi şart değil ancak her ihtimale karşı öğrenci belgesi almanızı da öneririm (okulunuzdan veya e-Devlet'ten çıkartabilirsiniz). Kendi adınıza sigortanız varsa çıkışınızı yaptırıp öyle başvurmanız gerekiyor.

Pasaport memurundan aldığım bilgiye göre başvuru sırasında öğrenci olarak görünürseniz 25 yaşına kadar pasaportunuz çıkması lazım. Size farklı bir bilgi verilirse ve pasaport verilmezse üniversiteye başladığınızda başvurursunuz.

Anladım hocam, peki sadece annem ile gitsem olur mu?
Babam pek ilgilenmez bu işler ile yoksa yeşil pasaport için onun imzası mı gerek.

Biyometrik fotoğraf hazır, öğrenci belgesi de hazır.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı