12. sınıfım ve neredeyse hiçbir şey bilmiyorum

BerserkSeverim

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar selam hiç yalan olmasın liseye geçtiğimden beri okulu hiç sallamadım. Dersleri falan yatarak vs. geçirdim şu an da öyle. Ama artık çevremdekileri görünce falan sıkılmaya başladım. Önü açık olduğu için sayısal seçtim dersleri dinlesem çalışsam yapabilirdim eminim. Ama şu an TYT denemelerinde vs. sadece Türkçeyi yapabiliyorum sosyal eh işte ama sayısal direkt 0 Türkçede direkt sadece okuyarak vs. 31 net yaptım belediye dershanesindeki denemede bu sene olması çok zor biliyorum ama çalışmaya başlamak istiyorum denemelerde vs sayısal hiç yapamıyorum bu zamana kadar hiç ders çalışmadığımdan ortaokulda vs. böyle değildi. Şu an ne yapmamı önerirsiniz tek tek TYT'den çalışmaya mı başlayayım?

Arkadaşlar selam hiç yalan olmasın liseye geçtiğimden beri okulu hiç sallamadım. Dersleri falan yatarak vs. geçirdim şu an da öyle. Ama artık çevremdekileri görünce falan sıkılmaya başladım. Önü açık olduğu için sayısal seçtim dersleri dinlesem çalışsam yapabilirdim eminim. Ama şu an TYT denemelerinde vs. sadece Türkçeyi yapabiliyorum sosyal eh işte ama sayısal direkt 0 Türkçede direkt sadece okuyarak vs. 31 net yaptım belediye dershanesindeki denemede bu sene olması çok zor biliyorum ama çalışmaya başlamak istiyorum denemelerde vs sayısal hiç yapamıyorum bu zamana kadar hiç ders çalışmadığımdan ortaokulda vs. böyle değildi. Şu an ne yapmamı önerirsiniz tek tek TYT'den çalışmaya mı başlayayım?

Hocam okulu bırakabilirsiniz. Zaten eğitim sistemi bu sene çok iğrenç oldu açığa geçme kapatıldı ya da sınıfta kaldıysanız 1 sene daha kalıp açığa geçebilirsiniz. Ama eğer ki gerçekten okumak ve üniversite kazanmak istiyorsanız TYT'den. Hiç düşünmeden başlayın.

3 ay TYT, 3 ay AYT yapabilirsiniz hocam, yetişebildiği kadar. Usanmadan sıkılmadan çalışabiliyorsanız işiniz kolay. Önemli olan tek şey disiplin. Disiplini oturttuğunuzda istediğiniz üniversite ve bölümü kazanabilirsiniz.

3 ay TYT, 3 ay AYT yapabilirsiniz hocam, yetişebildiği kadar. Usanmadan sıkılmadan çalışabiliyorsanız işiniz kolay. Önemli olan tek şey disiplin. Disiplini oturttuğunuzda istediğiniz üniversite ve bölümü kazanabilirsiniz.

Birazcık gerçekçi olalım hocam. Kişi belki ODTÜ bilgisayar mühendisliği istiyor, derece yapması lazım. Düzgün üniversite için ilk 50k şart. TYT AYT 0 olan birisi 6 ayda asla derece yapamaz, dereceyi geçtim 50k bile yapamaz.

Birazcık gerçekçi olalım hocam. Kişi belki ODTÜ bilgisayar mühendisliği istiyor, derece yapması lazım. Düzgün üniversite için ilk 50k şart. TYT AYT 0 olan birisi 6 ayda asla derece yapamaz, dereceyi geçtim 50k bile yapamaz.

Haklısınız. En az 2 yıl çalışılması gerekiyor. ODTÜ, Hacettepe, İTÜ vb. hesaba katmayı unutmuşum.

Zaten AYT matematikten çalışmaya başlayamazsın. Çünkü her bir konuda TYT de olan eksiklerin yüzüne vuracak. Bu da seni çok yavaşlatacak ve moralinin bozulmasına sebep olacak. Mesela çarpanlara ayırma yapamayan biri AYT de hiçbir şey yapamaz diyebilirim. TYT matematik temelin hiç yokmuş. Her gün deli gibi TYT matematik çalışman gerekiyor. Artı olarak geometri gerçeğini de unutmamak lazım. Ne kadar matematik çalışırsan çalış 30 nete kadar yolun var. Sonra geometri engeline takılacaksın. Problem kısmına gelirsek. Zaten problem yapabilmek için TYT matematik konularını çok iyi yapabiliyor olmak gerekiyor. Yani ilk 12 konuyu bitirmelisin. Bu 12 konuluk kısmı sıkı bir çalışmayla 60 gün gibi bir sürede bitirebilirsin. Geometriyi de aynı şekilde götürmen gerekiyor. Bir de ek olarak Türkçede yaptığın 30 civarı neti kaç dk sürede yapıyorsun. Eğer 165 dk da türkçeden 30 net yapıyorsan kusura bakma ama işin zor. Kademeli olarak süreyi azaltmalısın. Başta 80 dk da çözersin. Sonra kademeli olarak bu süreyi azaltırsın. 30 dk ya kadar inebilirsen çok büyük bir başarı olur. Sosyal kısmında yapabileceğin pek bir şey yok. Çok fazla konu var. Ancak 10 neti çıkartabilirsin. Okuma anlama soruları oluyor. Fen kısmında ise işin zor. Çok çalışman gerekir. Çünkü sıfırım diyorsun. Tüm gemi bitirmen 2,3 ay sürer. Üstelik bu dediğim sadece konuları aşağı yukarı yapabilecek seviyede bilmek ile oluyor. Netlerim artması için fenden çok soru çözmen gerekiyor. Bunlara ek olarak AYT kısmı da var. AYT fen kısmında ise neredeyse her şey TYT ile bağlantılı. TYT temelin varsa AYT fen zaten kolay geliyor. Ancak TYT geni bitirmeden AYT fene geçmek çok zorlar. AYT matematik için çok çalışman ve soru çözmen gerek. En erken 2 ay sonra AYT kısmına geçmeye hazır olabilirsin diye tahmin ediyorum. Tabii bunun için günlük 10 saatin üzeri bir çalışma gerekir. Kalan 4 ayda da çok sıkı AYT çalışabilir ve TYT denemeleriyle TYT'yi destekleyebilirsin. AYT biyolojide çok fazla ezber olacak. 2,3 ay sürekli ezber yapacaksın. AYT kimya ise TYT kimya yapamayan birine farklı bir dil gibi gelir. AYT fizik için çok çalışman gerekir. Yine TYT temelleri istiyor birçok kısımda. Yetişir mi yetişir. Ancak günde 10 saat üzeri bir çalışma ile ancak yetişebilir gibi duruyor. Hedefinin 300k olduğunu farz ederek cevapladım. Ancak seneye bırakırsan insancıl şartlarda çalışabilirsin. Bu çalışma gerçekten hiç insan yanlısı olmaz. Ben senin yerinde olsam programı 15 aya dağıtırdım.

Yeni konular

Geri
Yukarı