12. sınıfta açığa geçilmeli mi?

Constina

Femtopat
Daha fazla  
Öncellikle selam, şimdiden söyleyeyim bu benim ilk konum ve raconu tam bilmiyorum kusuruma bakmayınız. Neyse sorunuma gelirsek 12. sınıfta açığa geçmek konusunda çok kararsızım. Şu an 3 seçenek arasında kaldım. Ve delireceğim neredeyse.

1. Seçenek: Bu sene açığa geçip dershaneye gitmek. Dershane hafta içi her gün olacak sabah 9'dan öğlen 1'e kadar. Butik bir kurum 8 kişilik sınıflar falan. Ama geçen sene gittiğim bir dershaneden dolayı artık dershanelere güvenemiyorum da acaba söylediklerini yapacaklar mı?
Dezavantajları: Pahalı. Benim maddi durumum çok iyi değil dershane ücretini öderim ama biraz sıkıştırır beni. Mezunlarla birlikte gideceğim için 12. sınıfı sene sonunda halledecekler bundan dolayı açık öğretim sınavlarına kendim hazırlanmam gerekecek. 4 seneyi anlatacakları için 12. sınıf en sona kalacaktır ve diğerleri önceden gördüğü için hızlı geçerler ben daha önce bilmediğim için sağlam olmaz 12. sınıfım.

2. Seçenek: Okuluma devam edip aynı dershaneye gitmek. Bana daha yakın olan ve LGS de ilk 5 bine giren 50-60 kişinin gittiği bir kurum da var ama butik değil ona da gidebilirim.

Dezavantajları: Okulum çok iyi değil sınıfımda çalışan 3-5 öğrenci var(sınıfım 40 kişilik).eğer kazanamazsam maddi imkanlardan dolayı seneye tekrar dershaneye gidemem bunun şöyle bir sıkıntısı var seneye okul olmaz dershanede olmaz disiplin sıkıntısı çekerim. Bu sefer 12'lerle giderim dershaneye hafta sonu ve hafta içi 2 gün olacak şekilde. Okuldaki arkadaşlar bu hem bir sorun hem de iyi bir şey. Okul dışında pek bir sosyal ortamım yok yalnızlık için iyi ya da derslere odaklanamam okuldaki arkadaşlarım çok ders çalışmıyor. Sınavda karşıma çıkamayak edebiyat, tarih, din gibi derslerin sınavına girmem gerek. O dersleri boş veremem ortalama için önemli aslında bu sene muhtemelen sınırsız devamsızlık hakkım olur istersem sadece sayısallara gelirim ama işte bunların sınavlarını da halletmem gerekir.

3. Seçenek: Bu sene dershaneye gitmem, bizim okulun kursu olacak TYT anlatacaklar benim okuldaki hocalarım iyi bayağı oraya gidebilirim. Eğer bu seçeneği uygularsam sadece denemeler için bir dershaneye gidebilirim. Param cebimde kaldığı için eğer kazanamazsam seneye bir dershaneye gidebilirim. Seneye sabahçı olurum yani vaktim olabilir.

Dezavantajları: Burada da 2. seçenekteki okulla ilgili dezavantajlar geçerli ayrıca TYT'yi genel olarak kendim halletmek zorunda olacağım için bu da bir sıkıntı çünkü ben pek disiplinli bir öğrenci değilim.

Şunu da ekleyeyim, ben zeki bir öğrenci olduğumu düşünüyorum LGS'de çalışmadan %8 yaptım daha iyisini yapabilirdim ama işte çok çalışkan bir öğrenci değilim ve çalışmadan da olmuyor. Disiplinli bir öğrenci değilim en büyük sıkıntım bu çok ciddi bir dizi bağımlılığım var, sosyal medya oyun falan yok sadece dizi-film. Hedefim ise 50 bin önerilerinize açığım.

Fikirlerinizi belirttirseniz çok iyi olur çünkü kafayı yiyecek gibiyim. Merak ettiğiniz bir şey olursa sorabilirsiniz.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı