1200 Dolar Telefon Tavsiyesi

Nazım Paşa

Kilopat
Makaleler
4
Daha fazla  
Meslek
Paşa
Merhaba, yeni bir telefon almayı planlıyorum. Şu an Samsung A50 kullanıcısıyım, telefondan da memnundum ama değiştirmenin zamanı geldi. Aslında Android tercih eden birisiyim ama bu sefer iPhone almayı da düşünüyorum. Parası büyük bir problem değil, çoğu amiral gemisinin fiyatı bu civarda olduğu için böyle bir başlık koydum. Daha düşük de verebilirim, biraz fazla da verebilirim. Benim için en önemlisi şarj ömrü. Bunun dışında ekran kalitesi ve tabii ki performansını da önemsiyorum. Oyun oynamak için kullanmayacağım telefonu ama çok uygulama, sekme vs. çalıştırınca az da olsa kasılmasını istemiyorum. Huawei ve Xiaomi almam mümkün değil. Telefonu ABD'de alacağım, o sebeple dolarla söyledim bütçeyi. Nasıl bir telefon önerirsiniz? Teşekkürler şimdiden.

iPhone'larla ilgili temel endişem şarj ömürleri. Bundan önceki telefonum Lenovo P2'ydi ve şarj ömrü çok uzundu. Şimdiki telefonumunki de gayet iyi. Ben iyi daha %30 şarjım var derken iPhone sahibi arkadaşlarımın eyvah %30 şarjım kalmış dediğini biliyorum. Bu konuda nasıldır acaba 13 Pro?

Seni buralarda görmek güzel.
Aynı şekilde. 🙂 Az tanıdık yüz var, en kalitelilerinden birini görmek güzel.
Yeni Iphone'ların şarj ömürleri çok iyi. S22 serisinden daha iyi batarya ömrü sunuyorlar.
Bunu duymak rahatlatıcı açıkçası. Macbook da kullandığım için iPhone düşünüyorum ama en büyük derdim şarj meselesiydi. O halde bana şarj konusunda bir sıkıntı yaratmaz diye düşünüyorum 13 Pro modeli. Sanmıyorum ama Apple olmayan çevresel ürünlerde problem yaşama ihtimalim olur mu? Örneğin JBL kulak içi kulaklık kullanmak istesem özel uygulama gibi bazı şeylerden feragat eder miyim? En son kullandığım iPhone, iPhone 5 olduğu için sanki her şeyi kısıtlayan bir işletim sistemine girecek gibi hissediyorum her ne kadar bunun irrasyonel olduğunu bilsem de.

Bir de farklı işletim sistemlerinden dolayı bu karşılaştırmayı sormak çok mantıklı değil farkındayım ama bunun haricinde S22'yle 13 Pro'nun birbirine bariz üstün olduğu alanlar var mıdır?

Donanım ve performans olarak Iphone 13 bariz üstün S22 modelinden, kamera olarak da daha iyi 13 Pro.

13 Pro, S22 Ultra modelinin rakibi.

S22 fiyat performans olarak çok iyi bir cihaz bu modellere göre ama bataryası rezil.

13 serisi batarya olarak çok iyi. Özellikle Pro ve Pro Max modelleri.

Diğer markaların ürünleriyle sorun yaşamazsınız. iPhone 13 Pro'da Type-C girişinin olmamasını bir eksiklik sayabilirsiniz. Ayrıca Türk bankaları ile mobil temassız ödeme yapamazsınız. Apple tarafından uygulamalara mobil temassız ödeme için izin verilmiyor ve Apple Pay kullanılması gerekiyor fakat Apple Pay de Türk bankaları tarafından desteklenmiyor. Hatta konumu Türkiye seçtiğinizde aktifleştirilemiyor bile fakat aktifleştirilmiş Apple Pay ve desteklenen kartlar ile Türkiye'de ödeme yapabiliyorsunuz.

S22 fiyat performans olarak çok iyi bir cihaz bu modellere göre ama bataryası rezil.

13 serisi batarya olarak çok iyi. Özellikle Pro ve Pro Max modelleri.
Anladım, ben burada koptum. Android alanının en iyisi S22 diyorsanız ve 13'le kıyasınız böyleyse sanırım iPhone 13 alacağım.
Diğer markaların ürünleriyle sorun yaşamazsınız. iPhone 13 Pro'da Type-C girişinin olmamasını bir eksiklik sayabilirsiniz. Ayrıca Türk bankaları ile mobil temassız ödeme yapamazsınız. Apple tarafından uygulamalara mobil temassız ödeme için izin verilmiyor ve Apple Pay kullanılması gerekiyor fakat Apple Pay de Türk bankaları tarafından desteklenmiyor. Hatta konumu Türkiye seçtiğinizde aktifleştirilemiyor bile fakat aktifleştirilmiş Apple Pay ve desteklenen kartlar ile Türkiye'de ödeme yapabiliyorsunuz.
Oldum olası Lightning portunu sevmemişimdir ama alışabilirim. Temassız ödeme için telefonumu kullanmıyorum zaten, problem olmaz. Teşekkürler tekrardan.

Yeni konular

Geri
Yukarı