12000TL oyuncu laptop tavsiyesi

evde soğutucu (zalman nc2000) ile kullandığım için neredeyse hiç fan sesi duymadım.
dışarıda da ortalama bir zorlama sonucunda çok az miktarda fan sesi duyuluyor. açıkçası oyun oynama şansım olmadı. genelde yazılım vs. programları kullandığım için yüksek strese sokmadım cihazı.

Hocam tekrar merbaha, dün akşam rutin kullanım sırasında cihazı epey yük altına soktum.
Yaklaşık 1 saate yakın cpu %90-100 arasında çalıştı. Buna sebep olan senaryo şu şekildeydi;

- Spotify ve whatsapp desktop uygulamaları açık
- Photoshop 2020 yükleme
- Visual studio ön yükleyici üzerinden indirme ve yükleme
- Steam üzerinden cs-go indirme
- Chrome üzerinde 8 aktif sekme

Bu durumda soğutucu olmadan cpu çok yoğun uzunca bir süre çalıştı.
Fan sesleri rahatlıkla duyulabilecek bir yüksekliğe ulaştı. Isınma olarak özellikle ekrana bakan taraftaki metal yüzey epeyce ısındı, öyle ki uzun süre elinizi tutamazsınız. Fakat klavye'de veya bilek koyduğunuz yerlerde aşırı rahatsız edecek düzeyde bir ısınma olmadı. Asıl performasına gelecek olursam, bu kadar uzun süre (görev yöneticisinden bakıyordum) %95'lerde çalışan bir cpu için performans hiç düşmedi. Dediğim gibi yaklaşık 1 saat böyle çalıştı.

Sıcaklık olarak benim gördüğüm cpu değeri, 80 civarlarındaydı. Creative Center'dan özellikle cooler boost açtım. Fan sesi arttı fakat soğutmaya da etkisi oldu.
Hocam peki Macbook Pro mu bu seri mi? Kodlama ile uğraşıyorum. Macbook Air kullanıyorum şu an.

Hocam peki Macbook Pro mu bu seri mi? Kodlama ile uğraşıyorum. Macbook Air kullanıyorum şu an.

Merhaba,
Prestige 15 ile yaklaşık 3. ayı doldurmak üzereyim.

Daha önce macbook serisini uzun süre kullanmadım dolayısıyla onunla pek sağlıklı kıyaslayamam ama MSI Prestige 15 için kendi gözlemlerimi daha detaylı paylaşabilirim. Öncelikle pil tüketimi gerçekten çok başarılı. 82wh epey iş görüyor ve günlük kullanımda 8-9 saatleri rahatlıkla çıkarıyorsunuz. Fakat ben pildeyken yoğun kullanımda ve en yüksek performans seçiliyken (yazılım ve simülasyon işleri) o zaman 4-5 saatleri falan görüyorum hatta son 1 saatinde ekran parlaklığımı düşürüyorum. Bunlar macbook'ların gerisinde olabilir fakat windows bir laptop için bence çok iyi değerler.

İşlemci performansına gelecek olursam, 10710u bence gerçekten başarılı bir işlemci. Zaten test videolarını izlerseniz sonuçları görebilirsiniz. Eğer macbook üzerinde H serisi bir işlemci yok ise, U serisinde zaten 10710u'dan daha iyi çok fazla model yok diye biliyorum. Ben açıkçası performansından memnunum. Şuana kadar işlemci kaynaklı darboğaz yaşamadım. Ram 8 GB olarak aldım +8 ile 16 GB'a çıkardım. Dolayısıyla yüksek ram tüketen uygulamalarda da bilgisayar bariz rahatladı.

Üzerinde gelen ssd sk-hynix marka, ben JD marka 1TB m2 ssd aldım. Benim işimi fazlasıyla görüyor. Ben almadan önce özellikle 10710u'nun linux uyumunu çok araştırmıştım. Pek fazla yorum göremedim ama deneyimlerim gayet tutarlı. Ubuntu 20.04 çok düzgün çalışıyor bilgisayarda ve pil tüketiminde de öyle inanılmaz farklar yok. Kısaca amacınız eğer yazılım vb. işler için laptop almak ise, windows tarafı için kesinlikle bu cihazı öneririm. Zaten bunun biraz üzerine çıktığınız zaman XPS13-15 ve X1 carbon serisi var bence ki onlarda 15-16 bin tl'den başlıyor.

Kafanıza takılan detaylı soruları sorabilirsiniz.
Teşekkürler,

Merhaba,
Prestige 15 ile yaklaşık 3. ayı doldurmak üzereyim.

Daha önce macbook serisini uzun süre kullanmadım dolayısıyla onunla pek sağlıklı kıyaslayamam ama MSI Prestige 15 için kendi gözlemlerimi daha detaylı paylaşabilirim. Öncelikle pil tüketimi gerçekten çok başarılı. 82wh epey iş görüyor ve günlük kullanımda 8-9 saatleri rahatlıkla çıkarıyorsunuz. Fakat ben pildeyken yoğun kullanımda ve en yüksek performans seçiliyken (yazılım ve simülasyon işleri) o zaman 4-5 saatleri falan görüyorum hatta son 1 saatinde ekran parlaklığımı düşürüyorum. Bunlar macbook'ların gerisinde olabilir fakat windows bir laptop için bence çok iyi değerler.

İşlemci performansına gelecek olursam, 10710u bence gerçekten başarılı bir işlemci. Zaten test videolarını izlerseniz sonuçları görebilirsiniz. Eğer macbook üzerinde H serisi bir işlemci yok ise, U serisinde zaten 10710u'dan daha iyi çok fazla model yok diye biliyorum. Ben açıkçası performansından memnunum. Şuana kadar işlemci kaynaklı darboğaz yaşamadım. Ram 8 GB olarak aldım +8 ile 16 GB'a çıkardım. Dolayısıyla yüksek ram tüketen uygulamalarda da bilgisayar bariz rahatladı.

Üzerinde gelen ssd sk-hynix marka, ben JD marka 1TB m2 ssd aldım. Benim işimi fazlasıyla görüyor. Ben almadan önce özellikle 10710u'nun linux uyumunu çok araştırmıştım. Pek fazla yorum göremedim ama deneyimlerim gayet tutarlı. Ubuntu 20.04 çok düzgün çalışıyor bilgisayarda ve pil tüketiminde de öyle inanılmaz farklar yok. Kısaca amacınız eğer yazılım vb. işler için laptop almak ise, windows tarafı için kesinlikle bu cihazı öneririm. Zaten bunun biraz üzerine çıktığınız zaman XPS13-15 ve X1 carbon serisi var bence ki onlarda 15-16 bin tl'den başlıyor.

Kafanıza takılan detaylı soruları sorabilirsiniz.
Teşekkürler,
Hocam verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Peki SSD ve RAM takviyesi garantiyi etkiliyor mu?

Hocam verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Peki SSD ve RAM takviyesi garantiyi etkiliyor mu?

Bilgisayarı almadan önce service-point ile görüştüm. Mail üzerinden yazıştık.
Kendileri, bu upgrade'lerin garantiyi bozmayacağını ama aynı zamanda firma tarafından da tavsiye edilmediği söyledi. Servis ücreti karşılığında kendileri tarafından yapılabileceğini söyledi.

Fakat ben kendim yapmak istedim. Vidalardan bir tanesi servis barkodu altında kalıyor fakat dediğim gibi yazılı olarak mail aldığım için bu yolu kullandım. Ayrıca dolar karşılığında bir servis ücreti alınması zaten günümüz için gereğinden fazla bir tutar olarak yansıyor :)

Geri
Yukarı