120mm egzoz fan önerisi

lagavulin5

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Selamlar, yeni bir sistem topladım fakat kasasının bu kadar kötü olduğunu bilemiyordum. Ekran kartımın ısınması da cabası. Ve ekran kartı ısındığında çok fazla ses yapıyor bu durumda canımı sıkıyor açıkcası. Sizden isteğim 150 TL'yi aşmayacak 120mm fan önerisi arıyorum. Sistemimin özellikleri ise şöyle:
Ryzen 5 3500X.
Gigabyte B450M-S2H.
8 GB RAM.
ASRock phantom Gaming D RX 580 O.C. 256 Bit.
Kasam Dark diamond Pro 4x12 fanlı model.

Kasam 4 fanlı önde 3 arkada 1 egzos çıkışı var. Fakat hava sirkülasyonu iyi değil gibi geliyor. Kasanın konumundan kaynaklı olması nedir? Bir de size sıcaklıklarımı ve kasamın konumunu ve iç kablolamasını paylaşayım:

IMG_7628.JPG

Kasam altta kalıyor.

IMG_7660.jpg

Yarım saatlik Witcher 3 oynadıktan sonraki ekran kartı sıcaklığı.

IMG_7654.jpg

IMG_7656.jpg

Kablolama da böyle. Üstteki fan evde zaten vardı BIOS'dan RPM ine baktım ve 667 RPM idi yani sisteme bir faydası yok görmezden gelin onu çıkartacağım zaten. Montajı kendim yaptım çabuk elime ulaşsın diye. Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kablolama gayet güzel. Hava akışına etki etmiyor. Bileşenlerin fazla ısınmasının sebebi kasanın önünün neredeyse tamamen kapalı olması. Önde yan taraflarda ufak boşluklar var fakat fanlar ön panel ile dip dibe olduğu için düzgün bir hava akışı sağlayamıyor. Fan eklemesi yapmaktansa kasayı değiştirmenizi öneririm.

BIOS'dan o fanların hızını arttırabilirsin. Farklı bir fan alsan ekstra pek bir şey değişmez diye düşünüyorum. Ya kasanı değiştir ya da kasanın konumunu önünde ve arkasında bir şey olmayacak şekilde değiştir. O zaman sonuçlara bakalım

Kablolama gayet güzel. Hava akışına etki etmiyor. Bileşenlerin fazla ısınmasının sebebi kasanın önünün neredeyse tamamen kapalı olması. Önde yan taraflarda ufak boşluklar var fakat fanlar ön panel ile dip dibe olduğu için düzgün bir hava akışı sağlayamıyor. Fan eklemesi yapmaktansa kasayı değiştirmenizi öneririm.

Kasa öneriniz nedir? Yalnız bütçem kısıtlı ona göre F/P bir öneri yaparsanız sevinirim.

BIOS'dan o fanların hızını arttırabilirsin. Farklı bir fan alsan ekstra pek bir şey değişmez diye düşünüyorum. Ya kasanı değiştir ya da kasanın konumunu önünde ve arkasında bir şey olmayacak şekilde değiştir. O zaman sonuçlara bakalım

Kasa'nın önü ve arkasında bir şey yok zaten arkasında bayaa mesafe var duvara, arkasındaki kabloları bile klipsledim hava çıksın diye. Sadece kasa altta duruyor. Bu arada fanlar Molex bağlantılı fanların hızını arttıracak bir menü göremedim BIOS'da ve fanlar da gözükmüyor.

Kasa öneriniz nedir? Yalnız bütçem kısıtlı ona göre F/P bir öneri yaparsanız sevinirim.

Kasa'nın önü ve arkasında bir şey yok zaten arkasında bayaa mesafe var duvara, arkasındaki kabloları bile klipsledim hava çıksın diye. Sadece kasa altta duruyor. Bu arada fanlar Molex bağlantılı fanların hızını arttıracak bir menü göremedim BIOS'da ve fanlar da gözükmüyor.

Genelde Molex bağlantı da fanlar tam hızla ya da normal de çalışır. Öndeki fanlar havayı nereden alıyor tam anlayamadım. Önleri açık mı yoksa cam mı var önlerinde?
Cam varsa aynı testi camı çıkartıp(çıkartabiliyorsanız)yapabilir misiniz?

Genelde Molex bağlantı da fanlar tam hızla ya da normal de çalışır. Öndeki fanlar havayı nereden alıyor tam anlayamadım. Önleri açık mı yoksa cam mı var önlerinde?
Cam varsa aynı testi camı çıkartıp(çıkartabiliyorsanız)yapabilir misiniz?
Benimde aklımda zaten camı çıkartmak vardı. Cam çıkmıyor komple ön panel çıkıyor fakat çıkartmayı deneyip tekrar paylaşıcam sonuçları. Hava aldığı kısım şuralar ekte bakarsınız. O ızgaralardan da hava aldığını düşünmüyorum pek doğrusu.
IMG_7628.JPG

Bence pek sorun çıkacak bir şey yok çünkü bende Sapphire RX 580 Pulse kullanıyorum ve bu kartların çoğu 60 dereceden sonra fan açıyor ve yaklaşık 84 dereceye kadar sorun çıkarmadan kullanılabiliyor diye biliyorum. Ayrıca Afterburner ile kartın fan hızlarını değiştirebilirsin ya da otomatik olarak ayarlayarak oradan kontrol edebilirsin. Bir dene.

Kusura bakmayın bütçeyi belirtmediğim için.
Önemli değil. :) Forumda öneri isterken bütçesini belirtmeyen o kadar çok kişi oluyor ki bazen biraz sert cevap verebiliyorum.

Bütçenizi 50 TL aşıyor fakat önerim MAG Forge 100M'dir. Ön panel mesh yapılı olduğu için kasanın içine rahatça hava alıyor. Egzos fanı da tahliye için gayet yeterli. Anakartınızda RGB başlığı yok fakat kasanın üstünde aydınlatma kontrolü için bir tuş var, ki bu da bir avantaj.

Eğer düzenli bir şekilde toz temizliği yapabilirseniz yan paneli veya ön paneli çıkarıp kullanmak da bir çözüm olabilir. İllaki kasa değiştirmenize gerek yok. Ben uzun vadede en iyi çözüm olduğu için kasa değişimi önerdim.

Geri
Yukarı